Získejte přednostní přístup k informacím na Jezdci.cz a další výhody! (KLINĚTE)|Inzerováním v médiích skupiny EQUINET podporujete nezávislé zpravodajství o koních a jezdectví v ČR. Děkujeme všem partnerům za podporu! Zájemci o reklamu pište na e-mail: equinet@equinet.cz nebo volejte +420 606 382 315|EquiRadio.cz: Naslouchejte koním i lidem, kteří jim rozumí! KAŽDÝ DEN NOVÉ POŘADY!|Jezdecký zpravodaj: Newsletter o koních každý pátek ZDARMA ve vašem e-mailu!|Sledujte MONITORING zpráv o koních z dalších zdrojů!|Na EquiTV.cz audiovizuální služby streamem nezačínají, ani nekončí! Nabízíme víc než jen on-line přenosy a záznamy, vysíláme koně mimo jezdeckou komunitu! |PODPORUJEME:|Zduchovice - skoky 28. 6. - 3. 7.|Písek - skoky 2. - 3. 7.|Přeštěnice - všestrannost MČR děti a junioři 3. - 5. 7.|Olomouc - skoky ČSP 7. - 10. 7.|Hradištko - drezura 9. - 10. 7.|Kladruby nad Labem - spřežení 9. 7.|Martinice - Pony Days 12. - 13. 7.|Zduchovice - skoky ČSP 13. - 17. 7.|Pardubice - všestrannost Zlatá podkova 15. - 17. 7.|Olomouc - skoky 15. - 17. 7.|Písek - skoky 16. 7.|Jezdci reportují. Staňte se součástí nejlepšího zpravodajství o koních|Sledujte JEZDCI.cz nově i v multimediální aplikaci FlashNews|SLEDUJTE ŽIVÉ PŘENOSY z akcí pravidelně na EquiTV.cz. Ta je jedinou původní internetovou televizí o koních v ČR, která má přesah do terestriálního vysílání! Vytváříme obsah i pro další TV kanály, jako jsou: ČT Sport, Sport 5, TV Seznam, Regionální televize a další... |PARTNERSKÉ AREÁLY:|Dostihový spolek Pardubice|Chuchle Arena Praha|ESC Olomouc|Martinice|Zduchovice|Přeštěnice|Hradištko|Královický dvůr|NH Kladruby n. L.|ZH Písek
reklama 11A

reklama

Bojovník i mazel. Hermes Ryan je jako pejsek, jehož miluje celá rodina

 22.11.2021 06:30 | AUTOR: Lucie Spiwoková

ikonka

Malý a choulostivý kůň. Ale také velký bojovník s výjimečnou inteligencí. Miluje závodění a žárlí na ostatní koně ve stáji. Tak popisuje Francouz Simon Delestre ryzáka jménem Hermes Ryan, s kterým dosahuje na nejvyšší příčky na top akcích.

reklama 12A

 

Pořád umí vyhrávat. Hermes Ryan to předvedl 7. listopadu ve Veroně, kde s ním francouzský reprezentant Simon Delestre triumfoval v soutěži parkurového Světového poháru CSI5*-W. Stejnou soutěž ovládla tato dvojice už před šesti lety. Francouz říká, že Hermes Ryan je jeho životním koněm.
 
Ryzák plemene Selle Francaise se narodil v roce 2005 ve francouzském hřebčíně Haras Des Hayettes. Jeho otcem je hřebec Hugo Gesmeray a dědem ze strany matky je Ryon D´Anzex X. Simon Delestre ho začal jezdit jako mladého koně.
 
 

Svět vysokého sportu

Dvojice vstoupila do mezinárodních soutěží v roce 2012, tedy když bylo valachovi sedm let. Po světových kolbištích se tak pohybují pěknou řádku let. Největším úspěchem byla jistě bronzová medaile v individuální soutěži na mistrovství Evropy v Cáchách 2015. 
 
Na závodech CSI dosáhli na mnoho umístění. V roce 2014 zvítězili v dvoukolové stošedesátce při Světovém poháru v Lyonu, aby tam o tři roky později ovládli hlavní soutěž. V roce 2015 vyhráli Grand Prix LGCT v Antverpách, když od dva měsíce dřív v Hong Kongu dojeli třetí. Ve stejné sezoně dosáhli i na stupně vítězů v ceněné Rolex Grand Prix v Cáchách. Umístění v top3 zapsali třeba také v Grand Prix při CSI5* Paříž, v Rolex IJRC Top10 Final v Ženevě a při několika Velkých cenách zařazených do Global Champions.
 
 

Smolné léto 2016

Po skvělém rozjezdu sezony 2016 přišel nepříjemný obrat. Hermes Ryan se zranil. Pro Simona to znamenalo konec olympijským nadějím, protože právě on byl jedním z hlavních želízek v ohni pro hry v Riu. V měsíci před plánovaných odletem do Brazílie byl totiž Francouz v pozici světové dvojky. 
 
„S nejhlubší lítostí musím oznámit, že se Hermes Ryan nemůže zúčastnit olympijských her. Vyšetření ukázala mikro zlomeninu hlezna. Nešťastné zranění ukončilo naše olympijské sny, ale pro nás je prioritou jeho zdraví. Celý tým udělá maximum pro to, aby se mohl vrátit ve skvělé formě,“ řekl tehdy zklamaný jezdec.
 

Čtěte také: Šampion All In. Díky, že chceš být vždy nejlepší, chválí ho Fredricson

 
Valach se ve skvělé formě opravdu vrátil. Do mezinárodních závodů naskočil sedm měsíců po zranění a hned při několika úvodních pětihvězdových mítincích zaznamenal čisté výkony ve stopadesátkách. V červnu 2017 byl druhý v Grand Prix LGCT v Cannes. Druhou příčku obsadil také ve Velké ceně na CSI5* Brusel v září téhož roku a v listopadu si pak dojel pro vítězství ve Světovém poháru v Lyonu. Domácí francouzská závodiště dvojici svědčí. 
 
V prosinci 2017 skončil Simon s ryzákem druhý v ceněné Grand Prix Longines Masters v Paříži a triumfoval o pár měsíců později při Grand Prix Hermés při CSI5* opět v Paříži. Tutéž soutěž vyhrál i o rok později v březnu a první místo získal i v prosinci 2019 ve Velké ceně CSI5*, a kde jinde než v Paříži. „Skalp“ má také z Amsterdamu a dalších významných evropských arén.
 
 

Miláček rodiny

Hermes Ryan však není jen úspěšným koňským atletem. Je hlavně miláčkem celé rodiny Simona Delestra. „Miluje být v lidské společnosti. Líbí se mu trávit čas se mnou nebo ošetřovatelem a žárlí, když věnuji pozornost ostatním koním,“ popisuje Simon.
 
Má rád i závodění. „Když přijedeme ke stáji kamionem, okamžitě by nastupoval. Pokud zrovna odpočívá doma a není na něm řada pro závody, rozzlobí ho to. Na závodech bojuje, jako žádný jiný kůň. Je velmi inteligentní,“ dodává Simon. „Děti jsou do něj zblázněné. On je doma jako pejsek, pro děti je to opravdu zábava,“ popisuje Simon a dodává: „Je to malý a choulostivý koník, až skončí ve sportu, zůstane určitě u nás doma. Potřebuje společnost a každý den čistý a útulný box.“
 
Zdroj: CNN Sports, FEI, Wikipedia
 
Foto: Massimo Argenziano / FEI


Sledujte vysílání EquiTV.cz nebo poslouchejte EquiRadio.cz

 

Přihlaste se k odběru týdenního newsletteru ZDE!

 

Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

FB skupiny Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadio.cz

 
Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13D

Související informace

Whitakerův životní kůň. Šampion Mon Santa se s malými parkury nepáral
Na první závody s Cornetem vážně nikdy nezapomenu, říká Marco Kutscher
Bylo to jako sedět na odpalovací rampě, říká Isabell Werth o Gigolovi
Teenagerka a drzé hříbě. Jak Graves a Verdades došli až na olympiádu
Tak trochu arogantní šampion. Valach Sammy Davis Jr. možná změní stáj
Sanctos mi věřil. Nikdy už nebudu mít s koněm takové pouto, říká Brash
Custom Made byl koňský Iron Man. V životě se neunavil, říká O´Connor
Pret A Tout končí kariéru. Hvězda Ehningovy stáje, pohodář a jedlík
Fenomén Stroller. Jediný poník, který kdy získal olympijskou medaili
Odešel legendární hřebec Sandro Hit. Těžké loučení, říká Schockemöhle
Šampion All In. Díky, že chceš být vždy nejlepší, chválí ho Fredricson
Van Grunsven o hvězdném Bonfirovi: Zlato v Sydney byla jeho zásluha
Kdo zná její osud, ví, že je to úžasné, říká Werth o klisně Belle Rose
Mark Todd a jeho Charisma. Jak malý tlustý poník vyhrál dvě olympiády
První koňský milionář. Neexistoval skok, který by Milton nepřekonal
V körungu propadl. Sam pak s Jungem vyhrál všechny tituly, co existují
Ian Millar o Big Benovi: Bylo to, jako když potkáte skvělého přítele
Krátké video a bylo rozhodnuto. Explosion W Benovi Maherovi učaroval
Ratina Z jako neřízená střela. S fenomenální klisnou byla těžká práce
Shutterfly býval bojácný. Na závodech nesměl nikdo ani nahlas kýchnout
Pessoa o hvězdném hřebci Baloubetovi: Láska na první pohled to nebyla
Odmítl astronomickou nabídku. Big Star pak Skeltona donesl na vrchol
Casall byl neobroušený diamant. Na holštýnském svazu měli těžkou hlavu
Superstar Valegro. Cena hnědáka vzrostla během kariéry osmisetnásobně
Z jatečního vozu do americké síně slávy. Příběh Snowmana stále dojímá
Hickstead šel do všeho srdcem, říká o svém životním koni Eric LamazeDiskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace