Bojovník i mazel. Hermes Ryan je jako pejsek, jehož miluje celá rodina

Malý a choulostivý kůň. Ale také velký bojovník s výjimečnou inteligencí. Miluje závodění a žárlí na ostatní koně ve stáji. Tak popisuje Francouz Simon Delestre ryzáka jménem Hermes Ryan, s kterým dosahuje na nejvyšší příčky na top akcích.
22.11.2021 06:30  |  Autor: Lucie Spiwoková  |  Rubrika: Sport  |   FANCLUB

Pořád umí vyhrávat. Hermes Ryan to předvedl 7. listopadu ve Veroně, kde s ním francouzský reprezentant Simon Delestre triumfoval v soutěži parkurového Světového poháru CSI5*-W. Stejnou soutěž ovládla tato dvojice už před šesti lety. Francouz říká, že Hermes Ryan je jeho životním koněm.

Ryzák plemene Selle Francaise se narodil v roce 2005 ve francouzském hřebčíně Haras Des Hayettes. Jeho otcem je hřebec Hugo Gesmeray a dědem ze strany matky je Ryon D´Anzex X. Simon Delestre ho začal jezdit jako mladého koně.

Svět vysokého sportu

Dvojice vstoupila do mezinárodních soutěží v roce 2012, tedy když bylo valachovi sedm let. Po světových kolbištích se tak pohybují pěknou řádku let. Největším úspěchem byla jistě bronzová medaile v individuální soutěži na mistrovství Evropy v Cáchách 2015.

Na závodech CSI dosáhli na mnoho umístění. V roce 2014 zvítězili v dvoukolové stošedesátce při Světovém poháru v Lyonu, aby tam o tři roky později ovládli hlavní soutěž. V roce 2015 vyhráli Grand Prix LGCT v Antverpách, když od dva měsíce dřív v Hong Kongu dojeli třetí. Ve stejné sezoně dosáhli i na stupně vítězů v ceněné Rolex Grand Prix v Cáchách. Umístění v top3 zapsali třeba také v Grand Prix při CSI5* Paříž, v Rolex IJRC Top10 Final v Ženevě a při několika Velkých cenách zařazených do Global Champions.

Smolné léto 2016

Po skvělém rozjezdu sezony 2016 přišel nepříjemný obrat. Hermes Ryan se zranil. Pro Simona to znamenalo konec olympijským nadějím, protože právě on byl jedním z hlavních želízek v ohni pro hry v Riu. V měsíci před plánovaných odletem do Brazílie byl totiž Francouz v pozici světové dvojky.

„S nejhlubší lítostí musím oznámit, že se Hermes Ryan nemůže zúčastnit olympijských her. Vyšetření ukázala mikro zlomeninu hlezna. Nešťastné zranění ukončilo naše olympijské sny, ale pro nás je prioritou jeho zdraví. Celý tým udělá maximum pro to, aby se mohl vrátit ve skvělé formě,“ řekl tehdy zklamaný jezdec.

Valach se ve skvělé formě opravdu vrátil. Do mezinárodních závodů naskočil sedm měsíců po zranění a hned při několika úvodních pětihvězdových mítincích zaznamenal čisté výkony ve stopadesátkách. V červnu 2017 byl druhý v Grand Prix LGCT v Cannes. Druhou příčku obsadil také ve Velké ceně na CSI5* Brusel v září téhož roku a v listopadu si pak dojel pro vítězství ve Světovém poháru v Lyonu. Domácí francouzská závodiště dvojici svědčí.

V prosinci 2017 skončil Simon s ryzákem druhý v ceněné Grand Prix Longines Masters v Paříži a triumfoval o pár měsíců později při Grand Prix Hermés při CSI5* opět v Paříži. Tutéž soutěž vyhrál i o rok později v březnu a první místo získal i v prosinci 2019 ve Velké ceně CSI5*, a kde jinde než v Paříži. „Skalp“ má také z Amsterdamu a dalších významných evropských arén.

Miláček rodiny

Hermes Ryan však není jen úspěšným koňským atletem. Je hlavně miláčkem celé rodiny Simona Delestra. „Miluje být v lidské společnosti. Líbí se mu trávit čas se mnou nebo ošetřovatelem a žárlí, když věnuji pozornost ostatním koním,“ popisuje Simon.

Má rád i závodění. „Když přijedeme ke stáji kamionem, okamžitě by nastupoval. Pokud zrovna odpočívá doma a není na něm řada pro závody, rozzlobí ho to. Na závodech bojuje, jako žádný jiný kůň. Je velmi inteligentní,“ dodává Simon. „Děti jsou do něj zblázněné. On je doma jako pejsek, pro děti je to opravdu zábava,“ popisuje Simon a dodává: „Je to malý a choulostivý koník, až skončí ve sportu, zůstane určitě u nás doma. Potřebuje společnost a každý den čistý a útulný box.“

Zdroj: CNN Sports, FEI, Wikipedia