Mediterranean Equestrian Tour 2021 ve španělské Olivě pokračovala ve čtvrtek 21. ledna dalšími osmi parkurovými soutěžemi a ve většině z nich jsme mohli držet palce českým a slovenským reprezentantům. Ti mnohdy dojeli do cíle bez penalizace.
Ve španělské Olivě odstartoval druhý týden mezinárodních skokových závodů Mediterranean Equestrian Tour 2021. Ve středu byly na programu opět soutěže pro mladé koně a v nich byl úspěšný i slovenský reprezentant Bronislav Chudyba.
Národní hřebčín vydal Plemennou knihu starokladrubských koní. Nové vydání navazuje na předchozí vydání z let 2000 a 2010, dokládá vývoj chovu tohoto plemene za uplynulých 10 let. K zakoupení bude po zahájení návštěvnické sezony v infocentrech.
České reprezentantky Anna Kellnerová a Lucie Anovčínová si v sobotu 16. ledna od startů při MET v Olivě dali pauzu. Slovenští jezdci však nezaháleli a připsali si i několik pěkných umístění. Radovan Šillo dokonce obsadil 2. místo v soutěži do 135 cm.
V belgickém Sentower Park probíhá od středy 13. ledna druhý týden novoroční túry, kam se vydala se svými koňmi Valentýna Kuková. Ve čtvrtek zazářila v soutěži s výškou překážek do 130 centimetrů, když s valachem Cool Scendy vybojovala osmé místo.
První závodní starty v sezoně 2021 má za sebou při Mediterranean Equestrian Tour nejen česká reprezentantka Anna Kellnerová, ale také několik slovenských jezdců. Ve čtvrtek se dařilo v soutěžích do 140 a 145 cm Bronislavu Chudybovi, byl dvakrát pátý.
Polokrevná hnědka Honey Sexy s žokejem Janem Faltejskem se ve čtvrtek postarala o jediné české vítězství na mítinku v Pise a potvrdila dobrou formu svěřenců Pavla Tůmy. Stáj Dr. Charvát brala ve steeplechase pro čtyřleté koně první dvě místa.
Mezinárodní sportovní arbitráž CAS v Lausanne zamítla odvolání kanadské reprezentace proti rozhodnutí FEI. Ta diskvalifikovala jednu z členek týmu z Panamerických her 2019 kvůli dopingu. Kanada definitivně přichází o olympiádu v Tokiu.
Ve středu 13. ledna se rozběhly mezinárodní mítinky v rakouském Salzburgu a také v belgickém Opglabbeeku. Na obou místech má zastoupení i Česká republika, přičemž v Rakousku se při zahájení lépe vedlo Elišce Opravilové. Startovala i Žaneta Pokorná.
V Severní Americe vzniká nová parkurová série, která ponese název Major League Show Jumping. Celkem nabídne od května do prosince deset mítinků od Kanady, přes USA až po Mexiko. Odstartuje koncem května v kanadském Vancoveru.
Hřebčín Napajedla hlásí první hříbě roku 2021. Stejně jako o dvanáct měsíců dříve je jeho matkou hnědka Dally Hit, která v pondělí ve 21:05 porodila klisničku po Pouvoir Absolu. Ryzka s lysinou a bílýma nohama je třetím potomkem Koně roku 2016.
Od čtvrtka 14. ledna budeme moci opět držet palce českým jezdcům na mezinárodních závodech v zahraničí. O první starty se postará Anna Kellnerová v Olivě. V lednu zahájí sezonu také další jezdci, a to v rakouském Salzburgu či belgickém Opglabbeeku.
Steve Guerdat, který je současnou světovou jedničkou v parkurovém skákání, se oženil. Vzal si svou dlouholetou přítelkyni Fanny Skalli. Zasnoubeni byli od léta 2019 a na konci listopadu 2020 oznámili, že čekají své první dítě.
Šéfka Vzdělávací komise ČJF Klára Šalková přestavila na posledním zasedání Výkonného výboru a Rady ČJF v roce 2020 nový koncept Vzdělávacího dokumentu. Ten mj. upravuje Zkoušky základního výcviku jezdce, ale i vzdělávání instruktorů a trenérů.
Zástupci České jezdecké federace vyhlížejí olympijskou sezonu 2021 s optimismem. „Čeká nás olympiáda a naše historická účast ve dvou disciplínách. Také kalendář závodu v tuzemsku je velmi nabitý,“ píše ve svém newsletteru prezidentka ČJF Olga Plachá.
Prezidentka České jezdecké federace Olga Plachá bude od roku 2021 pravidelně informovat o dění ve Výkonném výboru a Radě ČJF prostřednictvím nového newsletteru, který bude rozesílat přibližně v měsíční frekvenci. V tom prvním píše mj. o dotacích.
Celkem šestnáct dostihových dnů nabízí klusácký kalendář pro sezonu 2021. Devět z nich se uskuteční v Chuchle Areně Praha, zbývajících sedm pak v Bravanticích u Ostravy. První mítink proběhne 17. dubna, poslední o necelých sedm měsíců později.
Máme za sebou nebývale klidné oslavy příchodu nového roku, a nebývale klidný je i start jezdeckých akcí v evropských halách. Příčina je jasná, opatření proti covidu-19, který opět nejen v České republice sílí. Kde se tedy bude závodit?
Španělská jezdecká škola ve Vídni připravila pro své příznivce a fanoušky novoroční překvapení. Na neděli 3. ledna publikovala televizní záznam představení „Balet bílých hřebců“ na svém facebookovém profilu. Dostupný je nyní na webu televize ORF.
Ředitel NH Kladruby Jiří Machek zhodnotil rok 2020 z pohledu jeho funkce. „Je třeba poděkovat ministerstvu zemědělství za dosavadní podporu, ale i ostatním orgánům státní správy, Pardubickému kraji, okolním obcím a místním občanům,“ uvádí v článku.
Dosud jediným jezdeckým olympionikem v novodobé historii ČR je Jaroslav Hatla. V Podcastu EquiTV vzpomíná na účast pod pěti kruhy v Aténách a Hong Kongu, ale také na neúspěšné kvalifikace pro Londýn a Rio. Připomeneme si i audio rozhovor z roku 2008!
V květnu 2020 získal první český účastník projektu Young Riders Academy Václav Staněk prestižní pracovní nabídku. Neváhal a dnes je již více než půl roku jezdcem sportovní stáje Paula Schockemöhleho. V rozhovoru prozradil, jak se mu aktuálně daří.
Jezdecké začátky strávila parkurová jezdkyně Sára Finsterle v Hrobicích, na Suché a u Veselovských ve Vilémově. "Dlouho jsem se bála skákat, šedesát centimetrů byl pro mě strop. Ve Vilémově však už na strach nebyl prostor," vzpomíná s úsměvem Sára.
Žáci posledních ročníků základních škol již jistě přemýšlí nad tím, kam od září nastoupí. Pro ty, co uvažují o Střední škole chovu koní a jezdectví v Kladrubech nad Labem, jsme připravili s několika kantory on-line prohlídku spojenou s rozhovory.