Pippa, jejíž oficiální jméno zní Philippa Rachel Funnell, se narodila v roce 1968 v Crowborough, které leží jihovýchodně od Londýna. Koním propadla od malička, v šestnácti letech dokonce kvůli nim opustila střední školu. Začala spolupracovat a učit se u Ruth McMullen. Její volbou byla všestrannost.
Vstup do vysokého sportu
První velký sportovní úspěch se dostavil v roce 1987, kdy zvítězila na mistrovství Evropy mladých jezdců v Polsku. Přechod do seniorské úrovně nebyl jednoduchý. Pippa trpěla velkou trémou a uvědomovala si, že slabší psychika by jí mohla stát dobře rozjetou kariéru. Začala tedy spolupracovat i se sportovními psychology.
V roce 1997 při své premiéře na seniorském evropském šampionátu dojela v sedle valacha Bits and Pieces až třiatřicátá, o dva roky později v Luhmühlenu v Německu už slavila titul, a to dokonce v individuální i týmové soutěži. Oporou jí byl hnědák Supreme Rock.
S týmž koněm dokázala dvojitý triumf zopakovat i při následujícím mistrovství Evropy v Pau v roce 2001. Valach irského chovu byl také jejím partnerem na první olympiádě (Sydney 2000), kde vybojovala s družstvem stříbro.
První vítězka Rolex Grand Slamu v historii
Definitivně se Pippa zapsala do historie jezdeckého sportu v sezoně 2003. Tehdy se jí podařilo, jako prvnímu jezdci na světě, zvítězit v Rolex Grand Slamu. Ten je složen ze závodů CCI5* (pozn. v označení obtížností v roce 2003 to bylo CCI4*) v Kentucky, Badmintonu a Burghley. Jako vítězka všech třech mítinků získala mimořádnou výhru v hodnotě čtvrt milionu dolarů. Stejný kousek se povedl už jen Michaelovi Jungovi, který Grand Slam ovládl o třináct let později.
Závody nejvyšší obtížnosti, ve své době zařazené do prestižní série FEI Classic, kam patřilo Adelaide, Kentucky, Badminton, Luhühlen, Burghley a Pau, vyhrála Pippa Funnell šestkrát.
Ani jí nevyhnuly pády a zranění. V jednom z rozhovorů na téma bezpečnosti v military řekla: „Není to sport, který můžete dělat, pokud se bojíte. Rizika jsem si ale vědomí všichni. Přišla jsem i o přátelé. A je to těžké. Je to zoufale těžké pro jejich rodiny, ale dobře věděli, že se může něco stát. Vím to i já, a přesto není žádná šance, abych proseděla život někde u stolu v kanceláři“.
Pod olympijskými kruhy
Na olympijských hrách reprezentovala Pippa Velkou Británii třikrát. Po už zmíněné olympiádě v Sydney to bylo ještě v Aténách (2004) a Riu de Janeiru (2016). Ve sbírce má ze soutěží jednotlivců i družstev jeden bronz a dvě stříbra. Na Světových jezdeckých hrách v Jerezu pomohla týmu k třetímu místu.
Z kontinentálních šampionátů má celkem osm medailí, těch nejcennějších má pět. Zlaté časy zažila v sezonách 1999 až 2003. Za zásluhy v oblasti sportu byla vyznamenána Řádem britského impéria.
Pohádky o koních
Pippa žije s manželem, parkurovým jezdcem, Williamem Funnellem v hrabství Surrey. Kromě koní se věnuje ještě psaní. Vydala úspěšnou řadu pohádkových knížek Tilly´s Pony Tails. Vyšla i její autobiografie.
Věnuje se cvičení pilates. Cvičí každé ráno. Jak říká, dělá do hlavně kvůli koním. Ze stejného důvodu, tedy, aby byla pro koně tím nejlepším partnerem, začala milovnice čokolády a sladkostí dodržovat zdravý životní styl.
Pracuje jako trenérka pro Windrush Equestrian Foundation, nadaci, která pomáhá mladým talentovaným jezdcům.
Foto: FEI