Austrálie je v povědomí fanoušků jezdectví spojená spíš se všestranností, ale i v parkurovém skákání závodí tým „protinožců“ pravidelně na olympiádách a Světových jezdeckých hrách. Jedno jméno ovšem ční vysoko nad ostatními: Edwina Tops-Alexander, které věnujeme tento díl rubriky Světová jezdecká star.
Zapálená pro koně
Edwina Alexander se narodila v roce 1974 v Sydney. Rodiče s koňmi nebyli nijak spojení, ale Edwina, jež od osmi let chodila do pony klubu, si odmala přála mít koně. Ostatně to není u holčiček nic neobvyklého, jenže ona byla do koní tak zamilovaná, že rodiče nakonec podlehli a pořídili jí prvního čtyřnohého kamaráda. Dcera jim pak dennodenně dokazovala, že ježdění myslí vážně.
„Dělala jsem cokoliv, abych si vydělala peníze a mohla koním něco koupit. Sbírala jsem třeba golfové míčky na místním hřišti, a prodávala je sobotním hráčům nebo jsem myla nádobí,“ vzpomínala jezdkyně na své dětství pro server Equestrianlife.com.au. „Když se ohlédnu zpět, musím říct, že mi trochu chybělo přátelství, kamarádi, večírky a podobné věci, protože jsem stále jezdila, ale za nic bych to nevyměnila.“
Jezdit zkoušeli i někteří ze tří jejích sourozenců, protože sestru chtěli napodobit, ale zapálení, jež prokazovala ona, neměl nikdo z nich. První velký úspěch přišel v roce 1995, kdy vyhrála Edwina národní mistrovství mladých jezdců. Následující sezonu pak prožila první mezinárodní start. Na vypůjčeném koni zvítězila v Grand Prix v Hong Kongu, na níž ale nevzpomíná ráda, protože v průběhu závodů jí kvůli nemoci bylo velmi špatně.
Osudové rozhodnutí přišlo o tři roky později. V roce 1998 se Edwina odstěhovala do Evropy, protože byla přesvědčená, že Evropa je to pravé místo, kde být, když to v jezdectví chcete někam dotáhnout.
Start do nejvyšších sfér
Přesun na starý kontinent skutečně nastartoval hvězdnou kariéru. Usadila se v Belgii a první tři sezony strávila Edwina ve stáji Luda Philippaertse, poté začala budovat vlastní zázemí. Zlomovou akcí, při níž pronikla mezi absolutní špičku, byly Světové jezdecké hry 2006 v Cáchách. Tam se probojovala do TOP4, a stala se prvním zástupcem Austrálie v historii, který se představil ve velkém finále se střídáním koní. Obsadila sice čtvrtou příčku, ale bylo jasné, že pro nejvyšší sport se s ní musí počítat.
Hvězda Global Champions Tour
Edwina Tops-Alexander je neodmyslitelně spojená s okruhem Longines Global Champions Tour. Nejen, že je jednou z nejúspěšnějších účastnic, ale doslova patří do „rodiny“. Jejím životním partnerem a manželem je totiž Belgičan Jan Tops, který světoznámou sérii vymyslel a uvedl k životu.
Edwina vyhrála řadu Grand Prix v rámci LGCT a v letech 2011 a 2012 dosáhla na titul šampionky. V roce 2018 uchvátila Prahu, když v sedle Californie vyhrála extrémně těžkou dvoukolovou Super Grand Prix. Stala se vůbec první vítězkou této soutěže pro nejúspěšnější jezdce LGCT dané sezony, a fanoušci, kteří její strhující finiš v pražské O2 areně viděli, jí budou mít v paměti napořád.
Klisna California, jež jí k tomuto úspěchu dopomohla, patřila k jejím osudovým koním. Ostatně s klisnami si Edwina evidentně rozumí, protože dalším veleúspěšným svěřencem byla holštýnská hnědka Lintea Tequila. S ní obsadila devátou příčku v individuálním hodnocení prozatím poslední olympiády v roce 2016 v Riu de Janeiru. A do třetice mezi výraznými koňmi v její kariéře najdeme vestfálskou hnědku Pialottu, s níž postoupila do finále Světových jezdeckých her v Cáchách, jak je zmíněno výše.
Úspěchy Edwiny Tops-Alexander bychom vyjmenovávali dlouho. Olympijské hry absolvovala třikrát, v Číně 2008 a Brazílii 2016 byla v TOP10 mezi jednotlivci. Čtyřikrát startovala na Světových jezdeckých hrách, do finále Světového poháru se dostala devětkrát.
Rodina i sport
Na jaře roku 2017 musela přerušit na pár měsíců kariéru. V červenci téhož roku se jí totiž v jejích třiačtyřiceti letech narodila dcera Chloe Cornelia Jennifer Tops. Mateřským povinnostem ovšem nepropadla na dlouho, v sedle na nejvyšší úrovni se objevila už v polovině záři na CSI5* Lausanne.
Zdroj: FEI.org, Equestrianlife.com.au, Wikipedia
Foto: Stefano Grasso / LGCT, David Horváth / CET