Unikátní seriál nejobtížnějších závodů ve všestrannosti FEI Classics se už bohužel pár sezon nejezdí. Do jeho historie se nesmazatelně zapsal Brit William Fox-Pitt, který dokázal vyhrát neuvěřitelných čtrnáct kol CCI4*, čímž drží rekord, jenž mu už nikdo nemůže vzít. Doplňme, že ještě donedávna se nejvyšší obtížnost všestrannosti jezdila na úrovni čtyř hvězd, což bylo srovnatelné s dnešním CCI5*-L.
Jediný také vyhrál na pěti místech ze šesti, kde se tato série tradičně jezdívala. Uspěl v Burghley, Badmintonu, Kentucky, Pau a Luhmühlenu. Chybí mu jen triumf od protinožců z Adelaide. To však zdaleka není vše z jezdcovy oslnivé kariéry.
Jezdecké umění v genech
William Fox-Pitt se narodil v Hampsteadu v roce 1969 do „koňařské“ rodiny. Je nejstarším synem Williama Olivera Lanea Fox-Pitta, který se aktivně jezdeckému sportu věnoval. Závodila i jeho maminka, a tak byla jeho cesta určena už geny. Jezdit začal ve čtyřech letech, v pubertě na pár let přestal, údajně kvůli šikaně mezi vrstevníky, ale rodiče ho přivedli ke koním zpět.
Stabilní opora reprezentace
Britská škola všestrannosti má ve své bohaté a úspěšné historii dlouhou řadu zvučných jmen. Fox-Pitt patří ovšem přímo k synonymům ostrovního military. Přehled jeho startů na vrcholných světových akcích se zdá takřka nekonečný. Vedle už zmíněné FEI Classics nastoupil za britskou reprezentaci pětkrát na olympijských hrách. Z Atén (2004) a Londýna (2012) má týmové stříbro, z Hong Kongu si v roce 2008 odvezl ze soutěže družstev bronzovou medaili.
Získat nejcennější titul z individuální olympijské soutěže mu nebylo zatím dopřáno. V jeho případě opravdu sedí otřepaná fráze sportovců: chybělo mu prostě jen trochu štěstí. Jezdec jeho kvalit s tolika výhrami z FEI Classics, jenž byl několikrát v pozici světové jedničky, patřil vždy k favoritům.
Na Světových jezdeckých hrách vybojoval cenný kov šestkrát. Jako jednotlivec byl druhý v roce 2010 v Kentucky a třetí o čtyři roky později v Caen. Ostatní úspěchy zaznamenal s družstvem, včetně vítězství v roce 2010.
Mistrovství Evropy vyhrálo družstvo v řadách s Fox-Pittem celkem sedmkrát, v TOP3 byl buď mezi jednotlivci, nebo týmy na všech šampionátech, které absolvoval.
Koní, kteří mu k těmto úspěchům dopomohli, bylo více. Nejznámějším je však Tamarillo. Hnědák, který měl v sobě z části arabskou krev, se narodil v roce 1992 a provázel ho v kariéře celých sedm let. Z mítinků FEI Classics vyhrál dva, v Badmintonu v roce 2004 a Burghley o čtyři roky později.
I legendy padají
Ani tomuto skvělému sportovci se v kariéře nevyhnuly pády. Těch běžných nevinných zažil nejspíš mnoho. Jeden pád ovšem vyděsil celý svět. V říjnu 2015 nastoupil do soutěže CCI2* (dnešní úroveň CCI3*-L) na mistrovství světa mladých koní ve francouzském Lion D´Angeres. Na překážce číslo dvacet spadl i se sedmiletým irským hřebcem Reinstatedem. Kůň vyvázl nezraněn, Brit utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice a tam strávil celé dva týdny v kómatu.
Jestli se však jezdci obecně, a ještě víc militaristé, něčím vyznačují, pak je to nebývalá tvrdost. Fox-Pitt se ze zranění poměrně rychle zotavil, i když ho trápilo dvojité vidění i úplné výpadky. Závodit začal po půl roce, tedy v dubnu 2016. Ještě tentýž rok nastoupil do olympijské soutěže v Riu de Janeiru, kterou dokončil na dvanáctém místě. Ze sestavy, jež o čtyři roky dříve dosáhla na stříbrné medaile, byl v Brazílii jediný.
William Fox-Pitt aktivně závodí i dnes, tedy v sezoně 2020. Kromě toho je členem komise všestrannosti v Mezinárodní jezdecké federaci FEI a také je členem jejího tribunálu.
Foto: Trevor Holt/FEI