reklama 11A

Olympijský bedekr aneb vše, co musíte vědět o novém parkurovém formátu

ikonka

Všichni mluví o novém formátu jezdeckých soutěží pro olympijské hry v Tokiu. Ale vyznáte se v něm? Jak budou probíhat parkurové soutěže, kdy se na ně můžete těšit, a kdy budeme znát nové šampiony? Přinášíme vám podrobný přehled.
26.06.2021 06:30  |  Autor: Lucie Spiwoková  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12C

 

Olympiáda v Tokiu pomalu klepe na dveře. Zahajovací ceremoniál se odehraje už v pátek 23. července. Přinášíme vám kompletní přehled o parkurových soutěžích, jejich struktuře a formátu, časovém plánu i mnoho dalších informací. Letošní olympijské hry totiž nabídnou hned několik zásadních změn, kterých se dočkalo právě jezdectví. Co tedy čeká náš tým i fanoušky?
 
Zásadní změny oproti minulým hrám jsou dvě: Individuální medaile budou rozdány dříve než týmové, a druhou novinkou pak je počet jezdců v družstvu. Za každý národ mohou totiž nastoupit jen tři dvojice, nikoliv čtyři, jak tomu bývalo. 
 

Jak se bude hodnotit týmová soutěž?

Žádný výsledek v týmu se nebude škrtat, započítávat se tedy budou všechny tři jízdy. Pokud jeden z trojice jezdců vzdá nebo bude vyloučen, neinkasuje sice žádné trestné body, ale celé družstvo bude klasifikováno až v pořadí za družstvy, za něž své jízdy dokončí všichni tři zástupci. Pokud vzdají nebo budou vyloučeni dva jezdci v rámci jednoho týmu, znamená to vyloučení týmu ze soutěže.
 

Výměna jezdců a koní

Na olympijské hry může každá národní federace vyslat celkem čtyři dvojice. Do soutěže jednotlivců i do soutěže týmů mohou nastoupit pouze tři z nich. Před kvalifikačním parkurem jednotlivců musí být pevně dané, které tři dvojice soutěž absolvují, a v průběhu už nelze sestavu měnit. Ovšem novinkou je, že pro soutěž družstev může být jedna dvojice vyměněna. 
 

Počet kol. Hop nebo trop

Další důležitou novinkou je počet kol v individuální i týmové soutěži. V roce 2016 v Riu byl celý program zakončen rozeskakováním po finále jednotlivců. Počítejte s námi. Vítěz Nick Skelton s hřebcem Big Starem, než si mohl vychutnat medailový ceremoniál, absolvoval během šesti dní zahajovací skákání jednotlivců, dvě kola týmové soutěže započítaná i do individuálního klání, dvě kola finále a rozeskakování. 
 
Letos v Tokiu je první parkur hodnocen jako přímá kvalifikace do finále, do něhož půjde třicet nejvýše postavených dvojic. Po finále, které bude vypsáno jako klasická soutěž s rozeskakováním, bude o novém šampionovi jasno.
 

Čtěte také: Nick Skelton: Vrátil se po těžkém úrazu a v 58 letech vyhrál olympiádu

 
V případě týmů je to podobné. První kolo rovnou rozhodne o tom, kterých deset zemí postoupí do finále. Ve finále pak pojedou sportovci opět jen jeden parkur. V případě shody trestných bodů na první místě rozhodne rozeskakování.
 
Nový formát tak může přinést překvapení jak v individuálním, tak v týmovém hodnocení. I největší favority může stát zaváhání v kvalifikaci místo ve finále a znamenat tak zmařené naděje. Zatímco, když bude mít některý z „papírově slabších“ jezdců či celků svůj den, může zazářit.
 

 

Časový harmonogram

 
Úterý 3. srpna - 19:00 - 22:45 (JST) = 12:00 - 15:45 (CET)
• Jednokolová kvalifikace jednotlivců.
• Účast 75 jezdců – maximálně tři za jednu zemi.
 
Středa 4. srpna - 19:00 - 21:40 (JST) = 12:00 - 14:40 (CET)
• Finále jednotlivců pro nejlepších 30 jezdců z kvalifikace.
• Finalisté začínají od nuly a v případě shodného skóre na prvním místě rozhodne rozeskakování.
 
Čtvrtek 5. srpna
• Volný den
 
Pátek 6. srpna - 19:00 - 22:05 (JST) = 12:00 - 15:05 (CET)
• Jednokolová kvalifikace týmů.
• Účast 20 družstev – tři jezdci za jednu zemi.
 
Sobota 7. srpna - 19:00 - 21:30 (JST) = 12:00 - 14:30 (CET)
• Finále týmů pro TOP10 z kvalifikace.
• V případě shodného skóre na prvním místě rozhodne rozeskakování. 
 
 

 

Tokio bez obhájce. Kdo jsou favorité?

Jisté je, že v parkurovém skákání neuvidíme obhájce z Ria. Brit Nick Skelton vybojoval zlato v osmapadesáti letech a v sezoně 2017 ukončil kariéru. Chybět bude i vítěz olympiády v Číně 2008 a bronzový medailista z posledních her v Riu Eric Lamaze (CAN), jenž účast odřekl ze zdravotních důvodů. Startka ovšem bude plná zvučných jmen a parkurové skákání je nevyzpytatelné. I největší hvězdy dělají chyby. Odborná média řadí mezi možné medailisty třeba úřadujícího mistra Evropy Martina Fuchse ze Švýcarska, jeho kolegu z nároďáku Steva Guerdata, který už má titul z Londýna 2012, nebo člena zlatého britského týmu z Londýna Bena Mahera. Každé z jmen z horních pater světového žebříčku může v Tokiu rezonovat. 
 
Mezi týmy se „sází“ na velmoci jako jsou Německo a USA, přičemž mezi favority patří jistě i Belgie, Nizozemí nebo Švýcarsko. Obhajovat zlato bude Francie, za níž dojeli v roce 2016 právě reprezentanti USA a Německa.
 
Česká jezdecká federace před pár dny ohlásila oficiálně, že do Tokia vyšle Annu Kellnerovou, Aleše Opatrného, Kamila Papouška a Ondřeje Zváru. 
 
Foto: Arnd Bronkhorst / FEI
reklama 13C

NEJNOVĚJŠÍ
NEPŘEHLÉDNĚTE
function closepop(){ $("body").removeClass("hidescrollbar"); $("#popreklamagal").hide(); $("#popreklama").hide(); }