Ludger Beerbaum je synonymem světového parkuru. První olympijské zlato má z roku 1988, a přitom ho i o více než třicet let později stále vídáme na světových kolbištích v nejtěžších soutěžích. Jen v německém reprezentačním družstvu už se neukazuje. V roce 2016 se vzdal své pozice v národní reprezentaci s tím, že už toho v týmu zažil hodně a je třeba dát prostor mládí. Zažil toho opravdu dost!
Narodil se v roce 1963 v Severním Porýní - Vestfálsku. Jezdit začal na poníkovi v osmi letech a přes úspěchy už v juniorském věku se dopracoval do vrcholných soutěží určených pro seniory. V záloze měl byznys, věnoval se studiím na obchodní škole. Koně však zcela převládli.
Za svou kariéru nasbíral neuvěřitelnou kolekci trofejí a medailí. Na olympijských hrách startoval poprvé v roce 1988 v pětadvaceti letech a v sedle koně The Freak, jehož původně jezdil další známý skokan Hugo Simon, si dojel pro zlato v hodnocení týmů. O čtyři roky později už to bylo individuální první místo. Obsadil ho na olympiádě v Barceloně v roce 1992 a jeho parťákem byla Classic Touch.
Za další čtyři roky nato odjížděl znovu se zlatou medailí z družstev. Tehdy Beerbaum sedlal fenomenální klisnu Ratinu Z. A na nejvyšší příčky vystoupal i na dalších hrách v pořadí, v roce 2000 v Sydney. Opět to byla soutěž družstev a tentokrát podržel německou sestavu ve dvojici s hřebcem Goldfeverem. Stejného hřebce sedlal i v Aténách 2004. Beerbaum tam však byl diskvalifikován. V Hong Kongu se v roce 2008 na stupně vítězů nedostal a v Londýně nestartoval. Poslední medaili má z her z Ria, kde s Casellem patřil k bronzovému družstvu.
Úspěchy sbíral i na dalších důležitých akcích. Mistrem Evropy se jako jednotlivec stal dvakrát, jednou byl v individuálním pořadí druhý a dvakrát třetí. Čtyřikrát nechyběl v německé sestavě při jejich vítězství na evropském šampionátu. Spolu s kolegy byl také dvakrát na nejvyšší příčce na mistrovství světa.
Vyhrál finále Světového poháru, třikrát byl vyhlášen jezdcem roku, jednu z nejvíce ceněných Velkých cen při German Masters ovládl osmkrát v kariéře. Opakovaně byl v pozici světové jedničky na žebříčku FEI.
Ani jemu se nevyhnula noční můra sportovců - problémy s dopingem. A to na olympiádě v Aténách. S Goldfeverem tam tehdy podával velmi dobré výkony. Dopomohl družstvu ke zlaté medaili, aby titul Němci vzápětí ztratili. Goldfever byl totiž po posledním týmovém kole testován na zakázané látky s pozitivním výsledkem. Našel se betamethason. Beerbaum byl přesvědčen, že látka se nacházela v masti, kterou použili na podrážděnou kůži. Veterináři FEI uznali, že koně nemohla nijak ovlivnit při jeho výkonu a poskytnout mu výhodu. Nicméně pravidla jsou jasná a dvojice byla diskvalifikována. Její výsledek se tak nepočítal ani týmu. Němci si však vedli natolik dobře, že se i při součtu výsledků zbylých členů udrželi na stupních vítězů. Byli třetí. Z kauzy těžili Američani, kteří se posunuli na první místo, stříbro brali Švédi. Celé řecké hry poznamenal „koňský“ doping. Výsledky se posouvaly i mezi jednotlivci. Ir Cian O´Connor vyhrál a později byl ze stejného důvodu diskvalifikován a zlato bral Rodrigo Pessoa.
Pozitivní testy u koní měli i jezdci všestrannosti Rakušan Harald Riedl u koně Foxy XX a Němka Bettina Hoy u Ringwood Cockatoo. Ta na olmypiádě získala původně zlato, nakonec o něj přišla ze zcela jiných důvodů, o kterých píšeme
v jiném díle lexikonu o britském reprezentantovi Lesliem Law. Pozitivní test u koně zůstal v jejím případě po slyšení veteřináře německé ekipy ze strany FEI bez postihu.
Beerbaumovu auru světové hvězdy to nijak nenarušilo. Vždyť toho dokázal tolik. Navíc své úspěchy nedává nijak okázale najevo a je to zábavný člověk. V rozhovorech pro média často vtipkuje. Před startem Super Grand Prix při Global Champions PlayOffs loni v prosinci v Praze na otázku, jak by charakterizoval sebe a ryzáka Casella, s nímž ve dvojici šel do soutěže, řekl se smíchem: „Starý muž na starém koni“. V extrémně těžké soutěži otevřené pro vítěze jednotlivých Velkých cen Global Champions pak „starý muž na starém koni“ dojel druhý…
Foto: Stefano Grasso / LGCT