EquiTV ŽIVĚ: dostihy, chladnokrevníci, paravoltiž, working equitation
reklama 11D

Lexikon olympijských vítězů: Michael Jung

 25.12.2018 15:14 | AUTOR: Lucie Spiwoková

ikonka

V dalším díle naší zimní rubriky věnované sportovcům, kteří díky vítězství na olympiádě vstoupili do dějin světového jezdectví, zabrousíme do nedávné historie. Dvojnásobný zlatý medailista Michael Jung je stále aktivním a úspěšným jezdcem...

reklama 12D
Foto: FEI / Trevor Holt
 
Ačkoliv je mu teprve 36 let a i v současnosti patří ke světové elitě, je německý jezdec všestrannosti Michael Jung legendou. Olympijské hry se mu podařilo ovládnout dvakrát v individuálním hodnocení a jednou v soutěži družstev. Zlato si odvezl v roce 2012 z Londýna a v roce 2016 z Ria.
 
Jeho silnou stránkou jsou pevné nervy, s kterými zvládá vypjaté situace během nejtěžších soutěží. V Londýně byl po drezuře pátý, kros a parkur však zvládl bez zaváhání, zatímco jeho soupeři postupně sbírali trestné body a klesali výsledkovou listinou. V Riu začal třetí nejlepší drezurou, a na zlato dosáhl také díky ledově klidným výkonům v terénní zkoušce a na kolbišti.
 
Zlatých medailí ať ze soutěže jednotlivců nebo družstev má Michael Jung z vrcholných akcí za poslední desetiletí celkem jedenáct.
 
Jeho první výrazný úspěch mezi seniory přišel v roce 2010, kdy zvítězil při Světových jezdeckých hrách v Kentucky. V té době měl na kontě sedm let starý titul z mistrovství Evropy mladých jezdců a právě startovala neuvěřitelná série triumfů, jež je v tomto sportu zcela ojedinělá.
 
Po WEG 2010 obsadil Michael Jung první místo na třech po sobě jdoucích evropských šampionátech seniorů v letech 2011, 2013 a 2015. To se povedlo v historii kromě něj jen jednomu jezdci všestrannosti. Jeho nejúspěšnějšími koňskými svěřenci byli či jsou La Biosthetique Sam, FischerRocana, Halunke a FischerTakinou.
 
Michael Jung se narodil v roce 1982 v Bad Soden v Hesensku. Díky otci Joachimovi Jungovi, který je bývalým drezurním a parkurovým jezdcem seděl poprvé na koni už jako dítě. Není divu, že jeho záběr je skutečně všestranný. Vždyť patří mezi výborné skokany, můžeme ho vidět i v soutěžích na úrovni čtyř a pěti hvězd. V žebříčku FEI skokových jezdců - specialistů se pohybuje v druhé stovce. Pro představu – to je vyšší umístění, než na jakém se drží aktuálně nejlepší český parkurový reprezentant. V tabulce jezdců všestrannosti je se závěrem roku 2018 čtvrtý. Od roku 2015 do května 2018 nepřetržitě držel pozici jedničky. 
 
Michael Jung je bez nadsázky fenomén, a i když v posledních měsících na mezinárodním poli nezáří jako dřív, do svých 36 let dosáhl tolika úspěchů, kolika se nepodaří dosáhnout většině vrcholových jezdců za celý život. 


reklama 13C
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE