reklama 11D

reklama

Lexikon olympijských vítězů: František Ventura

 19.12.2018 11:50 | AUTOR: Lucie Spiwoková

ikonka

V naší nové rubrice vás seznámíme s osobnostmi světového jezdectví, které se do historie zapsaly jako vítězové olympijských her. A komu jinému bychom měli věnovat první díl, než jedinému českému držiteli zlata z OH Františku Venturovi.

reklama 12C
Kapitán František Ventura je jediným jezdcem, který v českých barvách (tehdy československých) dosáhl na zlatou olympijskou medaili. Je notoricky známý fakt, že se tak stalo v roce 1928 v Amsterdamu a jeho koňským partnerem byl ryzák Eliot. Údajně velmi temperamentního a neovladatelného koně dokázal zkrotit právě Ventura, který patřil mezi skvělé armádní jezdce a v Eliotovi poznal jeho slibný potenciál.
 
Ventura se narodil v roce 1895 ve východních Čechách. V první světové válce sloužil u hulánského pluku a po jejím skončení absolvoval jezdeckou školu ve francouzském Saumuru. Jezdíval i dostihy, ale po velkých parkurových úspěších v roce 1922 se soustředil už jen na skoky. 
 
V roce 1928 se s Eliotem představil na olympiádě v Amsterdamu. Traduje se historka, že se Ventura tehdy na hrách vsadil s Rudolfem Poplerem, dalším legendárním jezdcem slavné generace, o to zda někdo překoná bez shození velký oxer, který měl 160 cm na výšku a 200 cm na šířku. Odměnou mělo být pět lahví šampaňského. František Ventura s Eliotem jako jediný překonal nejen tuto překážku, ale všechna olympijská kola bez zavávání a vybojoval zlato. Právě po této olympiádě byl povýšen do hodnosti kapitána.
 
Dva roky po triumfu utrpěl Ventura úraz po pádu z koně a byl nucen přestat jezdit. Věnoval se trénování a také práci rozhodčího. Po nástupu komunismu byl vyhozen z armády, z níž vystoupil s hodností plukovníka. Často pak pracoval v podřadných profesích. Zemřel v roce 1969.
 
Ani Eliot se nedočkal zaslouženého klidu. V roce 1936 byl vyřazen ze sportu, šel do koňského „důchodu“ k jistému panu Košťálovi. Ten byl během druhé světové války popraven nacisty pro napomáhání odboji a Eliot byl poslán na jatka.
 
Talent a jezdecké umění této dvojice však nikdy nebude zapomenuto. Vždyť od roku 1928 se zatím žádnému československému ani českému jezdci nepodařilo vyhrát olympijské hry.


reklama 13D

Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace