Živě: 27. až 29. 5. CAI Písečné, dostihy Most, skoky Jítrava a Olomouc
Získejte přednostní přístup k informacím na Jezdci.cz a další výhody! (KLINĚTE)|Inzerováním v médiích skupiny EQUINET podporujete nezávislé zpravodajství o koních a jezdectví v ČR. Děkujeme všem partnerům za podporu! Zájemci o reklamu pište na e-mail: equinet@equinet.cz nebo volejte +420 606 382 315|EquiRadio.cz: Naslouchejte koním i lidem, kteří jim rozumí! KAŽDÝ DEN NOVÉ POŘADY!|Jezdecký zpravodaj: Newsletter o koních každý pátek ZDARMA ve vašem e-mailu!|Sledujte MONITORING zpráv o koních z dalších zdrojů!|Na EquiTV.cz audiovizuální služby streamem nezačínají, ani nekončí! Nabízíme víc než jen on-line přenosy a záznamy, vysíláme koně mimo jezdeckou komunitu! |PODPORUJEME:|Písečné nad Dyjí - mezinárodní závody spřežení CAI 26. - 29. 5.|Olomouc - skokové závody 27. - 29. 5.|Královice - drezurní závody 28. 5.|Královice - skokové závody 29. 5.|Zduchovice - mezinárodní skoky CSI 1. - 5. 6. |Přeštěnice - všestrannost Zlatá podkova 3. - 5. 6.|Královice - drezura 4. - 5. 6.|Zduchovice - drezura 10. - 12. 6.|Písek - skoky 11. 6.|Jezdci reportují. Staňte se součástí nejlepšího zpravodajství o koních|Sledujte JEZDCI.cz nově i v multimediální aplikaci FlashNews|SLEDUJTE ŽIVÉ PŘENOSY z akcí pravidelně na EquiTV.cz. Ta je jedinou původní internetovou televizí o koních v ČR, která má přesah do terestriálního vysílání! Vytváříme obsah i pro další TV kanály, jako jsou: ČT Sport, Sport 5, TV Seznam, Regionální televize a další... |PARTNERSKÉ AREÁLY:|Dostihový spolek Pardubice|Chuchle Arena Praha|ESC Olomouc|Martinice|Zduchovice|Přeštěnice|Hradištko|Královický dvůr|NH Kladruby n. L.|ZH Písek
reklama 11A

reklama

Okamžik, který trval věčně. Ryzák Huaso drží rekord ve skoku vysokém

 24.01.2022 06:30 | AUTOR: Lucie Spiwoková |
VIDEO

ikonka

Jako okamžik, který trval věčně, popsal Alberto Larraguibel Morales chvíli, kdy v sedle plnokrevného Huasa přeletěl dosud nejvyšší překonanou překážku. Za pár dní to bude už 73 let. Jde o jeden z nejdéle platných rekordů ve sportovním světě.

reklama 12B

 

Plnokrevný ryzák Huaso drží už mnoho desítek let nepřekonaný světový rekord. V roce 1949 přeskočil s jezdcem v sedle překážku vysokou 247 centimetrů. Jeho výkon ve skoku do výšky patří k nejdéle platným sportovním rekordům.
 
Huaso se narodil v roce 1933 v Čile pod jménem Faithful. Jako plnokrevník začal běhat dostihy, ale nikdy v nich nedosáhl žádných výjimečných výsledků. Kůň byl hodně temperamentní až nezvladatelný. Po letech tápání ve světě turfu ho v roce 1940 koupil kapitán čilské armády Gaspar Lueje, který zamýšlel zkusit s ním drezuru.
 
Bohužel však došlo k incidentu, při kterém se Faithful zranil, a následkem toho trvale kulhal na levou zadní nohu. A tak s ním jeho jezdec začal zkoušet parkur.
 
 

Skok k novému životu

O dalším osudu ryzáka rozhodla náhoda. Při jednom z tréninků přeskočil Faithful dvoumetrovou zeď a utekl z arény. Náhodou tomu přihlížel mistr výcviku ze základny kavalérie v Quillotě a rozhodl se, že hřebce musí mít, že by byl výborný pro skok vysoký. Odvezl ho do Quilloty a změnil mu jméno. Z Faithfula se stal Huaso. Nově ho sedlal kapitán Alberto Larraguibel Morales. Nejprve spolu po dvou letech příprav překonali národní rekord v této speciální soutěži a později i ten světový.
 

Čtěte také: Franke Sloothaak drží rekord v mohutnosti. Je to už téměř třicet let

 

Došlo k tomu 5. února 1949 ve Viňa del Mar. Dvojice měla na zdolání překážky s výškou 247 centimetrů tři pokusy. „Při prvním pokusu jsem špatně odhadl vzdálenost a kůň odmítl poslušnost. Kdybych použil bič, jistě by hodně znervózněl. Zvíře dobře pozná, co je nad jeho schopnosti. Při druhém pokusu už to bylo jen snad o centimetr. Huaso překážku překonal, ale dotkl se lehce břichem a pak jí zadkem shodil. Měli jsme už jen jeden pokus. Znovu jsem to propočítal a ve správnou chvíli jsme se odrazili. Nejhorší moment byl na vrcholu skoku, měl jsem oči ve výšce čtyř metrů. A měl jsem pocit, že padám napřed, ale Huaso by pocítil moje sebemenší zachvění. Kdyby tam nechal zadek, zřítili bychom se, jenže my jsme překážku překonali. Ten okamžik trval věčně a neslyšel jsem jediný hlas, ale také jsem neslyšel padat bariéry,“ popsal Alberto své pocity. 
 
Pro Huasa to byla poslední soutěž. Po tomto úspěchu byl stažen z tréninku a už nikdy nezávodil. Uhynul v roce 1961 v osmadvaceti letech. Na jeho počest vzniklo v roce 2007 ve městě Viňa del Mar sousoší znázorňující jeho skok.
 
 

Dva oficiální rekordy

Skok vysoký byl v první polovině dvacátého století velmi populární, byl také součástí jezdeckých soutěží při premiéře na olympijských hrách v roce 1900 v Paříži.
 
Soutěž se liší od skoku mohutnosti, který známe ze současných mítinků. Dvojice Alberto Larraguibel Morales a Huaso dodnes drží tento rekord, zatímco rekordmanem ve skoku mohutnosti je Němec Franke Sloothaak. Ten v roce 1991 přeletěl při závodech v Belgii s koněm Optiebeurs Golo zeď vysokou 240 centimetrů.
 
Zdroj: Wikipedie, International Museum of The Horse Kentucky, Horsetype.com
 
Foto a video: International Museum of The Horse / Viňa del Mar
 


Sledujte vysílání EquiTV.cz nebo poslouchejte EquiRadio.cz

 

Přihlaste se k odběru týdenního newsletteru ZDE!

 

Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

FB skupiny Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadio.cz

 
Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13C

Související informace

Když se loučil hřebec Taloubet, hala v Lipsku se otřásala v základech
Uhynul Tinka´s Boy. Vděčím mu opravdu za hodně, vzpomíná Markus Fuchs
Iva Eisermannová: Arot přišel z pětiboje. V boxu lítal nebo hodinařil
Nová hvězda Beauville. Na aukci jeden z nejlevnějších, ve stáji dvojka
Pedro Veniss vzpomíná na Rio. Jako by Quabri říkal, že je vše v pohodě
Končí olympijská klisna Fine Lady. Superstar, která nesnášela aplaus
Carl Hester: Když jsem viděl mladého Totilase, spadla mi čelist na zem
Clinta končí kariéru. Než s ní začal vyhrávat Ward, šla z ruky do ruky
Thieme: Nabízeli mi za Chakariu bláznivé částky, ale nemohu ji prodat
Když začne Indiana šílet, musím rychle na zem, říká Baryard-Johnsson
Bojovník i mazel. Hermes Ryan je jako pejsek, jehož miluje celá rodina
Whitakerův životní kůň. Šampion Mon Santa se s malými parkury nepáral
Na první závody s Cornetem vážně nikdy nezapomenu, říká Marco Kutscher
Bylo to jako sedět na odpalovací rampě, říká Isabell Werth o Gigolovi
Teenagerka a drzé hříbě. Jak Graves a Verdades došli až na olympiádu
Tak trochu arogantní šampion. Valach Sammy Davis Jr. možná změní stáj
Sanctos mi věřil. Nikdy už nebudu mít s koněm takové pouto, říká Brash
Custom Made byl koňský Iron Man. V životě se neunavil, říká O´Connor
Pret A Tout končí kariéru. Hvězda Ehningovy stáje, pohodář a jedlík
Fenomén Stroller. Jediný poník, který kdy získal olympijskou medaili
Odešel legendární hřebec Sandro Hit. Těžké loučení, říká Schockemöhle
Šampion All In. Díky, že chceš být vždy nejlepší, chválí ho Fredricson
Van Grunsven o hvězdném Bonfirovi: Zlato v Sydney byla jeho zásluha
Kdo zná její osud, ví, že je to úžasné, říká Werth o klisně Belle Rose
Mark Todd a jeho Charisma. Jak malý tlustý poník vyhrál dvě olympiády
První koňský milionář. Neexistoval skok, který by Milton nepřekonal
V körungu propadl. Sam pak s Jungem vyhrál všechny tituly, co existují
Ian Millar o Big Benovi: Bylo to, jako když potkáte skvělého příteleDiskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace