Valach Hello Jefferson s jezdcem Scottem Brashem rozhodli týmové finále na olympijských hrách v Paříži. Na finišujícím jezdci britského parkurového družstva Brashovi ležela velká tíha. Věděl, že nesmí chybovat, jedině tak zajistí Británii zlato. Předvedl rutinovanou a klidnou jízdu, bylo znát, že má hodně zkušeností s vypjatými momenty. A pod sebou měl spolehlivého parťáka.
Hnědák plemene belgický teplokrevník tvoří dvojici s jedním z nejúspěšnějších ostrovních jezdců už víc než šest let. Narodil se v roce 2009 u chovatele Bernarda Molse. Jeho otcem je holštýnský plemeník Cooper van de Heffinck a ze strany matky má v původu švédského teplokrevníka Irco Mena.
Jako mladého ho v mezinárodním sportu prezentovala Belgičanka Charlotte Philippe. A s velmi dobrými výsledky. Startovala v nízkých rundách na CSI1* případně v soutěžích určených pro mladé koně, a i když není jejich společná kariéra plná prvních příček, je v ní zapsáno mnoho čistých jízd. Chyb se dopouštěli málokdy. Není divu, že se o Jeffersona začali zajímat kupci.
Talent na první pohled
Na začátku sezony 2018 se dostal do stáje Scotta Brashe. „Sháněli jsme nějakého nového koně, a tak jsem zajel na pár závodů, kde jsem celé dny trávil pozorováním. Jeffersona jsem viděl v Peelbergenu s jeho tehdejší jezdkyní a líbil se mi. Ale majitel nebyl tou dobou nijak nadšený z toho, že by ho měl prodat. Zkusili jsme to tedy za pár měsíců znovu a už jsme ho koupili,“ vzpomíná Brash.
Hnědák patří, podobně jako mnoho dalších vynikajících sportovních koní, lordovi a lady Harrisovým. „Zpočátku byl dost divoký, ale všichni jsme věděli, že dokáže skákat extrémně dobře. Nikdy nezapomenu na to, jak Nick Skelton, když ho viděl, řekl, že pokud mu ho nechám jezdit, vrátí se zpět do soutěží ze sportovního důchodu,“ popisuje lady Harris, že valachovy kvality snadno rozpoznal i olympijský vítěz z Ria de Janeira, který už od roku 2017 nezávodí.
Lady Harris ho svěřila osvědčenému jezdci, Brash pro tyto majitele jezdil už mnoho koní. „Museli jsme na něj jít pomalu a postupně ho nechat růst,“ říká majitelka. Jezdec popisuje začátky takto: „Bylo hned vidět tolik kvality. Je silný, pozorný a rychlý. Ale bylo s ním ještě hodně práce, hlavně ze země. Někdy mi přišlo, jako by nerozuměl úplně základním věcem.“
Podle jezdce je Jeffersonovou výhodou a zároveň i nevýhodou hlava. „Je velmi chytrý, má takový ten mozek, co pořád pracuje, pořád ho musíte něčím zaměstnávat. Ale postupnou přípravou vyrostl ve skvělého parťáka, vzájemně si rozumíme a myslím, že to je výjimečný kůň.“
Za moment, kdy došlo k tolik kýženému propojení jezdce a koně, považuje CSIO v roce 2019 v Dublinu. „Když tam předvedl dvě čistá kola v Poháru národů a v Grand Prix jsme byli druzí, cítil jsem, že si to sedlo. Byl jsem opravdu pyšný, že už patří do této úrovně.“
Tehdy v Dublinu britské družstvo vyhrálo a byl to jeden z prvních úspěchů této dvojice. Mezi lety 2019 a 2023 následoval triumf ve dvou Velkých cenách při CSI4* v St. Tropez, první místo v pětihvězdové Grand Prix při Global Champions ve Stockholmu, vyhráli také Velkou cenu při CSI5* ve Valkenswaardu a zvítězili v kvalifikaci Světového poháru v Londýně.
Triumf v Paříži
Největší úspěch ale přinesla olympijská Paříž. Scott Brash se s Jeffersonem stali hrdiny pro všechny britské fanoušky. Tým se totiž v průběhu finále dostal do pozice lídrů, a Brash jako poslední ze sestavy uzavíral díky prohazovaní startovního pořadí celou finálovou soutěž.
V okamžiku, kdy vstupoval s hnědákem do kolbiště, mělo družstvo Velké Británie jeden trestný bod a průběžně vedoucí Spojené státy americké měly čtyři trestné body. Zkušený jezdec a jediný držitel prestižního Rolex Grand Slamu věděl, že si může dovolit maximálně drobnou penalizaci za překročení času. Shodit nesměl ani jednu překážku. Po rozvážné a klidné jízdě inkasoval jeden bod za čas a korunoval tak výborné výkony kolegů Bena Mahera a Harryho Charlese, které jim vynesly zlato.
Jezza, jak jezdec hnědákovi přezdívá, nebo Jeff, jak mu říká jeho ošetřovatel David Honnet, se po příjezdu z Paříže dočkal krásného uvítání. Jeho box byl vyzdobený cedulí „Dobrá práce, jsme na tebe hrdí!“ a ve vstupu do boxu byl z mrkve sestavený další pochvalný nápis.
Zdroj: FEI, Olympic, Horse and Hound