reklama 11C

Graffalovy neplechy: Evropský šampion ve všestrannosti má zábavnou povahu

ikonka

Dvanáctiletý hnědák Lordships Graffalo je jedním z koní, kteří jsou nominovaní na olympijské hry ve všestrannosti za Velkou Británii. Loni získal s Rosalind Canter evropské zlato. Vedle toho, že je to výborný sportovec, je to i šprýmař.
23.05.2024 06:30  |  Autor: Lucie Spiwoková  |  Foto: Libby Law  |  Rubrika: Sport  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12D

 

Valach Lordships Graffalo, jemuž nikdo neřekne jinak než Walter, je jednou z koňských opor britské národní reprezentace ve všestrannosti. V loňské sezoně pomohl Rosalind Canter k titulu mistryně Evropy. O rok dřív zaujal skvělým výkonem při svém vůbec prvním startu v nejvyšší možné úrovni CCI5*-L. Zajímavostí, které poutají pozornost, bychom o něm našli víc.
 
Příslušník plemenné knihy Sport Horse Breeding of Great Britain se narodil v roce 2012 v hřebčíně Lordship ve Writtle College. Je výsledkem první spolupráce mezi tímto hřebčínem a majiteli plemeníka Grafenstolze, který je otcem hnědáka. Z jeho strany má ryze trakénské geny. 
 
Se sportem začínal v pěti letech na národní úrovni. V roce 2018, tedy jako šestiletý, se objevil při dvou mezinárodních mítincích CCI s jednohvězdovou obtížností. Sedlala ho Rosalind Canter. „Zamilovala jsem se do něj od prvního momentu. Když byl na prodej, šla jsem za Michele Saul, která sháněla mladého koně a zeptala se, zda nechce koupit jeho,“ vzpomíná Walterova jezdkyně. „Jen byl trochu nevycvičitelný ze země,“ popisuje s tím, že zpočátku ho bylo těžké i nauzdit. „Nebylo ale zas tak složité ho postupně zpracovat. Nikdy mě ta povaha jako jezdce neobtěžovala.“
 
Hned v další sezoně přešel dočasně k jinému špičkovému britskému jezdci Tomovi McEwenovi. Britská reprezentantka si totiž musela dát mateřskou pauzu. S McEwenem prožil rok 2019 včetně účasti na mistrovství světa mladých koní ve francouzském Lion d´Angeres, kde dokončil v kategorii sedmiletých v nejlepší desítce. 
 
 

Návrat k Rosalind

V roce 2020 se hnědák vrátil k Rosalind Canter. V té sezoně startoval na mezinárodních závodech jen jednou, bylo to čtyřhvězdové CCI určené speciálně pro osmi a devítileté koně v Burnham Marketu. Dvojice tam obsadila druhé místo.
 
O něco častěji se Britka s Walterem objevovala na závodech v dalším roce. I tak ale valach nepatří k extrémně vytíženým koním. Patří ale ke koním se vskutku pozitivní výsledkovou statistikou. Většinou se umísťuje v top 5 a není soutěž, kterou by od roku 2018 nedokončil. Unikátní šňůru pak zaznamenal mezi dubnem 2021 a květnem 2022, kdy neshodil jedinou překážku ve skokové zkoušce, která je jednou ze třech částí soutěží ve všestrannosti. 
 
Jeho raketový nástup do mezinárodního sportu Rosalind nijak nepřekvapil. „Práce s Walterem je zábava, vždy velmi snadno postoupí na vyšší úroveň. Jako mladý to byl docela hravý kůň, takže jsem občas musela pevně sedět, ale opravdu roste.“ To potvrdil v sezoně 2022, kdy s Rosalind dojel čtvrtý na mistrovství světa v Pratoni del Vivaro. 
 
Výborně pak vyšla dvojici loňská sezona, nejprve v květnu vyhrála jednu z nejtěžších soutěží na světě CCI5*-L v Badmintonu a o tři měsíce později si dojela pro individuální zlato na mistrovství Evropy v Le Pin ve Francii. Nejcennější kov tam navíc získalo i britské družstvo.
 
 

Zábavná osobnost i skvělý sportovec

Walter je ve stáji oblíbený pro jeho zábavnou osobnost. „Pořád vymýšlí nějaké neplechy. Nerad se nudí, rád něco dělá. Uchopí třeba koště a zametá s ním nebo hází kartáčem,“ říká Rosalind a přidává historku, jak valach olízal kompletně do čista kapotu auta, kterým přijel veterinář zkontrolovat jiného koně. 
 
Hlavní devizou valacha je ale jeho sportovní talent. „On zbožňuje pozornost, hlavně, když cválá v terénní zkoušce. A má obrovskou výdrž, takže se vždy výborně zotaví do parkuru,“ chválí ho úřadující mistryně Evropy. Lordships Graffalo je s ní zařazený do britské nominace pro blížící se olympijské hry v Paříži.
 
Zdroj: FEI, Horse and HoundFANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

reklama 13B

NEPŘEHLÉDNĚTE