reklama 11A

Valachovi řekni, klisnu popros. Přísloví, které sedí na hnědku Hello M´Lady

ikonka

Jako hodně divokého koně s velkou dávkou talentu popisuje Scott Brash klisnu Hello M´Lady, s níž tvořil svého času špičkovou parkurovou dvojici. Přes její schopnosti a výsledky jí dvakrát smolně utekla účast na olympiádě.
13.06.2024 06:30  |  Autor: Lucie Spiwoková  |  Foto: Massimo Argenziano  |  Rubrika: Sport  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12B

 

„Valachovi řekneš, klisnu poprosíš, s hřebcem musíš diskutovat“. Tak zní celé přísloví, jehož prostřední část týkající se klisen podle britského jezdce Scotta Brashe přesně sedí na hnědku Hello M´Lady, s níž svého času tvořil špičkovou parkurovou dvojici. 
 
Klisna plemene belgický teplokrevník se narodila 2006 u belgického chovatele Jana Aegtena. Jejím otcem je Indoctro a ze strany matky je jejím dědem Baloubet du Rouet. Talent se u ní projevil už v soutěžích pro mladé koně. Jako pětiletá absolvovala mistrovství světa v Lanakenu, kde v náročném programu prošla do finále a skončila celkově čtvrtá. O rok později se na šampionátu jako šestiletá opět dostala do rozhodujících bojů o medaile a obsadila deváté místo. 
 
Tehdy ji sedlal Belgičan Guillaume Ruant, kterého ale hned v sezoně 2013 vystřídal Scott Brash. Právě s tímto britským reprezentantem pak klisna strávila celou svou úspěšnou kariéru.
 
 

Náladová, ale šikovná

Brash se s Hello M´Lady dostal záhy do nejvyšších soutěží. Sám je jedním z nejúspěšnějších britských skokových jezdců posledních dvou dekád. Má olympijské týmové zlato z Londýna a je jediným jezdcem na světě, který dokázal vyhrál Rolex Grand Slam, tedy zvítězit ve všech Velkých cenách zařazených v Grand Slamu v rámci jedné sezony.
 
S Hello M´Lady začal už v jejích sedmi letech závodit na pětihvězdových mítincích, většinou v soutěžích do 140 nebo 145 centimetrů. A hned v dalším roce už skákali stopadesátky na okruhu Global Champions. V zimě se hnědka skvěle předvedla při Světovém poháru v londýnské hale Olympii. Za celý mítink neudělala jedinou chybu a vyhrála jeden z parkurů do 150 centimetrů.
 
Bylo zřejmé, že s klisnou musí soupeři počítat. V následujícím roce vyhrála se Scottem Grand Prix při Global Champions v Monaku, byla třetí v kvalifikaci World Cupu ve Veroně a čtvrtá v Londýně. 
 
Mítinky ve Veroně a Londýně jí svědčily. Při obou později dokázala kvalifikaci Světového poháru vyhrát. „Je tak talentovaná, má obrovské schopnosti, chce pracovat a chce vyhrávat. Jen je velice jemná a musíte s ní mít hodně trpělivosti. Je divoká, velice divoká! Ale má v sobě tolik talentu, že jsem šťastný, že se mnou spolupracuje a že se můžu pokoušet dostat z ní to nejlepší,“ řekl po triumfu ve Veroně jezdec.
 
„Vždycky ji radši poprosím, aby pro mě něco udělala, než abych jí dal prostě pokyn. Ona musí mít pocit, že dělá věci proto, protože chce ona. Snadno začne být náladová,“ popsal dál její povahu.
 
 

Olympijská smůla

Hello M´Lady byla jistě koněm, který by mohl reprezentovat na olympijských hrách. Jenže obě olympiády, které se konaly v době, kdy se Scottem Brashem skákala na nejvyšší úrovni, propásla. Před hrami v Riu de Janeiru 2016 se zranil Scottův nejlepší kůň Hello Sanctos. Hello M´Lady by byla jeho náhradnice, ale zranila se také. Takže zlatý medailista z předchozích her o účast v Brazílii přišel úplně. 
 
O tři roky později byla Hello M´Lady u toho, když se Britové díky bronzu na mistrovství Evropy v Rotterdamu kvalifikovali na olympiádu do Tokia. Ta měla původně proběhnout v létě 2020, jenže covid ji přesně o rok odsunul a klisna během dvou sezon, které uplynuly od evropského šampionátu začala ztrácet formu. A ačkoliv koncem roku 2020 Scott Brash o klisně mluvil ještě v souvislosti s nominací na hry, do Japonska nakonec letěl Hello Jefferson. Ten tam utrpěl drobné zranění v soutěži jednotlivců a byl stažen z týmu na druhou část olympijského programu. Brashovi v tomo směru štěstí nepřálo. 
 
Poslední start na CSI zažila hnědka v červenci 2021. I přesto, že přišla hned dvakrát o nejvýznamnější sportovní akci, jde jistě o jednoho z nejvýraznějších koní, jaké Scott Brash ve své kariéře sedlal. „Ona je jako takový hopík, je plná energie, vášně, talentu. A má charakter,“ řekl na její adresu.
 
Zdroj: FEI, Scott Brash Equestrian, HorsetelexFANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

reklama 13C

NEPŘEHLÉDNĚTE