reklama 11D

Boo je ve všem skvělý, říká Kraut o koni, s kterým často vede „rozhovory“

ikonka

Laura Kraut je adeptkou na účast na olympiádě v Paříži. Měla by být součástí týmu USA spolu s Baloutinuem, s nímž má stříbro z her v Tokiu. Vede s ním „dialogy“ a chválí ho, že je to kůň pro všechny situace, které vrcholový sport přináší.
08.07.2024 06:30  |  Autor: Lucie Spiwoková  |  Foto: Christophe Taniére  |  Rubrika: Sport  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12C

 

Valach Baloutinue je jedním z parkurových koní, kteří jsou v širší nominaci na letošní olympijské hry do Paříže. Zároveň zabodoval už na předešlých hrách v Tokiu. 
 
Tehdy v sedle s Laurou Kraut bojoval o týmové zlato v rozeskakování, a i když z toho bylo nakonec pro USA druhé místo, jeho výkony patřily k tomu nejlepšímu, co bylo v jezdeckých soutěžích k vidění.
 
Baloutinue přitom k americké reprezentantce přešel na poslední chvíli, až na jaře, tedy čtvrt roku před hrami v Japonsku. 
 
 

Začátky v zámoří

Hanoverský hnědák je letos čtrnáctiletý. Jeho chovatelem je Němec Heinrich Meyer, který pro klisnu Utiku po hřebci Landor S vybral plemeníka Balou du Rouet, a narodil se právě Baloutinue. Jako mladý kůň závodil jen na národních akcích, do mezinárodního sportu vstoupil jako devítiletý, kdy už patřil do stáje za oceánem.
 
„Dostal se ke mně v devíti letech. Od začátku byl výjimečný, měl všechny kvality. Moc rád jsem s ním závodil, miloval jsem to. Byl to však dlouhý proces, krok za krokem, aby získal sebevědomí,“ říká jeho tehdejší jezdec Američan Adam Prudent. Už v roce 2019 společně absolvovali první stopadesátku, z valné většiny ale skákali do 140 až 145 centimetrů, a to s velmi stabilními výsledky.
 

Čtěte také: Laura Kraut o svých začátcích: Šedesát parkurů denně, to by dnes nešlo

 
V Grand Prix v této obtížnosti zapsali i řadu umístění v top 3, včetně prvních příček. Třeba třetí místo ve Světovém poháru 2019 v Thermalu a v Traverse City 2020, podzimní triumf ve Velké ceně v Tryonu a nakonec vítězství v čtyřhvězdové Grand Prix ve Wellingtonu na jaře 2021. 
 
Stošedesátka, která proběhla 3. dubna, byla poslední mezinárodní soutěží, kterou jel hnědák s Adamem Prudentem. Následně přešel do rukou Laury Kraut, veleúspěšné reprezentantky USA a několikanásobné medailistky z olympiád a šampionátů FEI. 
 
Od 9. dubna 2021 je kůň zapsaný v majetku společnosti St. Bride´s Farm, která patří právě americké jezdkyni. 
 
 

Napínavé Tokio

Laura Kraut se od začátku netajila tím, že hnědák by měl být jejím partnerem pro olympiádu, jež se konala v srpnu 2021 v Tokiu. Od začátku mu důvěřovala a považovala ho koně, který má na tak náročnou soutěž. A nemýlila se.
 
Individuální kvalifikace sice dvojici nesedla, došlo na dvě shození, ale všechno si pak vynahradila v týmové soutěži. Družstvo USA postoupilo přes kvalifikaci do finále, které Baloutinue dokončil s nulou, zatímco její kolegové Jessica Springsteen a Mclain Ward měli po jedné chybě. S výsledkem osmi trestných bodů zůstal tým v boji o zlato, protože stejné skóre měli ještě Švédi. Ostatní družstva inkasovala více bodů.
 

Psali jsme: Je to šílenec, říkávali o Cedricovi. Kraut s ním má zlato z olympiády

 

Rozeskakování pak ukázalo, k jak excelentním výkonům se elitní jezdci a koně dokážou vybičovat. Tři čisté jízdy v podání švédské sestavy Henrik von Eckermann, Peder Fredricson a Malin Baryard Johnsson a tři čisté jízdy v podaní reprezentantů USA včetně Laury Kraut. O vítězích tak rozhodl součet časů, který se jen o 1,3 sekundy přiklonil na stranu Skandinávců. 

 
Vedle stříbrné medaile z olympiády 2021 má Laura Kraut s valachem mnoho cenných umístění či vítězství. Hned zkraje spolupráce dojeli druzí v Grand Prix při CSIO5* v Římě, později zapsali první místo v pětihvězdové Velké ceně ve Wellingtonu, třetí příčku v Global Champions Grand Prix v Mexiku, triumf v Poháru národů v San Miguel, letos byli opakovaně součástí amerického družstva v Lize národů a v nedávné Grand Prix při CSIO5* v Rotterdamu obsadili po čistém rozeskakování čtvrté místo.
 
 

Největší mazlík

Jak Laura Kraut, tak Adam Prudent se shodují, že Boo, jak je ve stáji přezdíván, je pod sedle hodně energický až divoký. „On je velký mazel, takže je až neuvěřitelné, když vidíte, jak je divoký, když na něm sedíte. V boxu byste si k němu mohli klidně lehnout na zem a mazlit se s ním, je vážně sladký“ popisuje jezdkyně.
 
„Nezdá se, že by měl mezi lidmi nějaké oblíbence, je vidět, že má rád všechny. Jak ošetřovatele, tak moji sestru. Tajně ale trošku doufám, že jsem jeho oblíbenkyně já,“ dodává. 
 
Co Boo podle vyprávění Laury miluje, je čas strávený venku. „Mohl by venku žít pořád, takže se mu snažíme umožnit být mimo stáj tak dlouho, jak to jen jde. Klidně si venku lehne, zdřímne si. A nevynechá žádnou příležitost se válet. Pokud nejezdíme po závodech a je ve výběhu, valí se, co to jde. Dělá to ale i na závodech, předvedl to i v Tokiu.“ 
 
Americká reprezentantka si nemůže vynachválit i pohodovou povahu koně. „Jestli závodíme v hale nebo venku, všude je výborný. Jestli letíme na mítink nebo jedeme autem, je perfektní. Všechno dělá skvěle.“ Jezdkyně je známá tím, že si s valachem často povídá, sedne si po práci k němu do boxu a vedou spolu „rozhovory“.
 
„Laura je moje velká kamarádka. S Baloutinuem má skvělý vztah,“ přiznává i hnědákův bývalý jezdec Adam Prudent a dodává: „Doufám, že je uvidím na olympiádě v Paříži.“
 
 
Zdroj: Chrono of the Horse, FEIApliakce EQUINET
Stáhněte si aplikaci EQUINET a mějte všechny informace o koních jako první!
FANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

reklama 13A

NEPŘEHLÉDNĚTE