reklama 11C

Talent jménem United Touch S: Za jeho narozením je risk posedlého chovatele

ikonka

Někdy se narodí špičkový kůň rodičům, u nichž by to nikdo nečekal. Většinou však za tím stojí cílená práce a zkušenosti chovatele. Hřebec United Touch S je na světě díky velké touze i riskantnímu přístupu Němce Julia Sinacka.
03.06.2024 06:30  |  Autor: Lucie Spiwoková  |  Foto: Leanjo de Koster  |  Rubrika: Sport  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12B

 

Za výkony, které podávají koně na kolbištích, obdélnících nebo v terénních zkouškách, stojí mnoho let práce jezdců a trenérů. Za tím, jaký kůň se narodí, zase stojí práce a zkušenosti chovatelů. Někdy potenciální šampion spatří světlo světa jen díky až úporné touze. 
 
Právě taková dlouholetá snaha byla v roce 2012 za narozením hřebečka jménem United Touch S. Jeho chovatelem je Julius Peter Sinack, který o tři roky později dostal v rámci vestfálské plemenné knihy ocenění pro chovatele roku.
 
Sinack byl takřka posedlý holštýnskou klisnou Classic Touch, s níž v roce 1992 Ludger Beerbaum vyhrál olympiádu v Barceloně. „Odjakživa jsem chtěl hříbě z této mateřské linie. V devadesátých letech ona byla ten NEJ kůň, kvůli kterému se vám vždy rozbušilo srdce rychleji,“ říká chovatel.
 
Už před olympijským úspěchem dala Classic Touch jako čtyřletá hříbě po Capitolovi I, a to klisnu jménem Cantate Touch. Ta nejprve prožila sportovní kariéru, v níž dosáhla až na úroveň do 160 centimetrů, a potom přešla do chovu. „Chtěl jsem ji po ukončení skokové kariéry koupit, ale byla hrozně drahá, tehdy jsem si to nemohl dovolit,“ vzpomíná Sinack.
 
Snahu získat potomka z vytoužené linie ale nevzdával. Spojil se s novým majitelem Cantate Touche, a když se jí v roce 2003 narodilo hříbě po hřebci Lux Z, koupil ho. Byla to opět klisna, její jméno znělo Touch of Class. Konečně měl Sinack vysněného potomka z linie Classic Touch, i když ta už byla jeho, respektive její babičkou.
„Jsem takový chovatel srdcař. Přesně si pamatuji moment, kdy ji přivezli ke mně. Když vystupovala z přepravníku, pomyslel jsem si: Tady přichází Classic Touch. A bylo to hodně emotivní,“ vzpomíná.
 
 

Spojení polobratra a polosestry

Zda bude Touch of Class dobrou chovnou klisnou, nemohl Sinack v době, kdy ji kupoval, vědět. Jako mladou ji zkusil v parkurech, ale byla nevýrazná, z čehož byl dost zklamaný. Jeho intuice a víra v kvalitu potomků Classic Touch se ale později ukázala být správnou.
 
Prvním hříbětem, které Touch of Class dala pomocí embryotransferu v roce 2006, byl Deauville S. Hnědák po hvězdném plemeníkovi Diamant de Semilly skákal s americkou reprezentantkou Laurou Kraut a dosáhl nejvyšší možné výkonnosti. Mimo jiné vyhrál Velkou cenu St. Moritz nebo Pohár národů při CSIO5* v Sopotech. Bodoval i ve Světovém poháru a v roce 2018 se představil v Praze při Global Champions Playoffs.
 
Následovali další úspěšní potomci. Třeba klisna Zypria S po Canturovi. Hnědka s nizozemským jezdcem Willemem Grevem rovněž dosáhla nejvyšší skokové úrovně, startovala ve finále Poháru národů v Barceloně v roce 2019, v Pohárech národů v La Baule a Rotterdamu 2021 i na olympijských hrách v Tokiu.
 
A pak přišel United Touch S, první hřebeček z Touch of Class. „Jako hříbě byl krásný a výborně se hýbal. Už v okamžiku, kdy se narodil, jsem si řekl, že by se z něj mohl stát licentovaný plemeník. Byl původně jako hříbě registrovaný v holštýnském svazu, jenže jeho otec není svazem schválený, takže jsem ho nakonec musel přepsat pod vestfálský svaz,“ vysvětluje Sinack. 
 
Otcem hřebce je vestfálský plemeník Untouched. Ryzák skákal nejvyšší soutěže hned se dvěma olympijskými šampiony, nejprve s Britem Nickem Skeltonem a poté s jeho krajanem Benem Maherem. Untouched je ovšem rovněž synem Cantate Touch! Takže Sinack udělal rodiče z polobratra a polosestry. „Byl to velký risk. Experimenty chovatelů mohou dopadnout špatně, ale já jsem ani na moment nepochyboval. I když to bylo skutečně riskantní,“ přiznává.
 
 

Sportovní kariéra

Mladého hřebce připravoval do sportu Hendrik Dowe. „Byl jím nadšený, jeho jezditelností a pohodovou povahou, co se ošetřování týká. Je to opravdu velmi snadný hřebec,“ říká chovatel. Dowe s hnědákem absolvoval německé soutěže pro mladé koně. V pěti letech byl United Touch druhý ve vestfálském šampionátu a jen o pár týdnů později byl druhý na Bundeschampionatu. Tou dobou už také připouštěl.
 
Jako šestiletý vstoupil do mezinárodního sportu. Sedlal ho Nizozemec Willem Greve. Po něm s ním závodil další nizozemský jezdec Bart Bles, jenže na něj neměl moc času, a tak hřebec putoval zpátky k chovateli. Zájem o něj projevila Sophie Hinners. Při vyzkoušení však zjistila, že by pro ni byl příliš silný. Od ní byl jen krok k jeho současnému jezdci – Richardovi Vogelovi.
 
„Dostal se k Richardovi pár dní před mistrovstvím Německa. On mi zavolal, zda nemám nic proti tomu, že by tam s ním nastoupil do túry pro osmileté koně. Byl jsem z toho trochu zaskočený, přeci jen to byl dost sledovaný kůň a bál jsem se, že když to pokazí, budou se mi všichni smát. V prvním kole také moc dobře neskákal, ale nakonec tu túru vyhrál.“
 
Následovaly další úspěchy. V listopadu 2022 zvítězil Vogel s United Touchem kvalifikaci Světového poháru ve Stuttgartu, ve finále World Cupu v dubnu 2023 skončili v top 10, v téže sezoně byli ve vítězném týmu ve finále Poháru národů v Barceloně a v prosinci 2023 vyhráli ceněnou Rolex Grand Prix v Ženevě. „Nemůžu mu dostatečně poděkovat. Dneska skákal srdcem, věděl jsem, že musím zkusit všechno a on do toho dá také všechno, tak jsem jel na hraně rizika,“ nechal se Němec slyšet po soutěži v Ženevě. 
 
Výborně vstoupili i do aktuální sezony. V únoru přidali další triumf, když vyhráli Grand Prix při CSI5* ve Wellingtonu. „Je to neskutečný kůň, možná nikdy už nebudu mít možnost sedět na koni s takovými schopnostmi. Má neuvěřitelný talent a prostorný cval. Má chuť skákat, silný odraz a je to vlastně až speciální pocit ho jezdit. Jsem vděčný jeho chovateli a majiteli, že mi dal tuto šanci.“
 
Zdroj: FEI, IJRC, EqunewsFANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

reklama 13A

NEPŘEHLÉDNĚTE