Letos jedenáctiletý valach Imhotep je velkou nadějí britské drezurní reprezentace. Holandský ryzák závodí s Charlotte Dujardin a za dva roky v mezinárodním sportu se vypracoval na nejvvyšší úroveň. Jeho původ ho k tomu přímo předurčuje. Jeho otcem je hřebec Everdale, medailista z olympijských her v Tokiu 2021. Dědem se strany matky je Vivaldi, podle žebříčku Světové federace chovatelů sportovních koní WBFSH aktuálně sedmý nejlepší drezurní plemeník na světě.
Narodil se v Nizozemsku u Tineke Huizing a ve dvou letech si ho všiml drezurní jezdec Henry Boswell, který na něj upozornil Carla Hestera. „Poslal mi video a já jsem se nakonec rozhodl ho koupit,“ vzpomíná britský olympijský reprezentant Hester. „Bylo to jedinkrát, kdy jsme koupili koně pouze na základě videa a určitě to nedoporučuji. Ale když u nás slezl z kamionu, byl jsem nadšený.“
Carl Hester je dlouholetým trenérem několikanásobné olympijské vítězky Charlotte Dujardin a právě ona se měla stát jezdkyní ryzáka Imhotepa, jemuž ve stáji nikdo neřekne jinak než Pete.
Divoké začátky
Ač se to dnes při pohledu na elegantní projev v obdélníku nechce zdát, Imhotep dal „svým lidem“ jako mladý hodně zabrat. „Pete byl tak strašně divoký. Pamatuji si, že když ho ve čtyřech letech jezdil Rob Barker, že jsem nikdy, vážně v životě nikdy, neviděla koně házet takové hrby! Dala bych Robovi metál, protože netuším, jak tohle dokázal usedět v sedle.“
Rob Barker připravoval valacha na úplném začátku a závodil s ním v sezoně 2017, tedy v jeho čtyřech letech. V dalším roce ho jezdila Sadie Smith, což je jezdkyně, která rovněž patří do stáje Carla Hestera. S ní došel na střední úroveň. Pak ho převzala Charlotte Dujardin.
„Pete byl jako mladý vždy tím nejdivočejším v soutěži. Ale pak jsem zjistila, že uvnitř je schovaný milý a citlivý chlapík,“ přiznává jezdkyně, že za divokou slupkou se schovával hodný kůň. Dnes je mnohem klidnější a na závodech, kde to nezná, se drží dokonce spíš v pozadí. „Pete se díky Charlotte stal hodně soutěživým. Sledovat, jak se vyvíjí a jak se mění jejich vztah s Charlotte, to bylo pro mě opravdovým potěšením,“ říká Carl Hester.
Ve světové elitě
První mezinárodní start prožila dvojice Charlotte Dujardin a Imhotep v květnu 2022 na tříhvězdovém CDI v Compiegne. V Grand Prix Special tam dojela druhá se známkou přes 76 procent. Měsíc na to pak spolu okouzlili americký Wellington, kde vyhráli Grand Prix i Grand Prix Special. V druhém případě se už jejich známka dostala přes 78 procent.
V témže roce se Charlotte a Pete dostali do reprezentačního týmu Velké Británie na mistrovství světa v Herningu, ale na individuální medaili to ještě nebylo. Ve finále ve freestylu ale dojeli desátí. A britské družstvo získalo stříbro.
Výkony pak v roce 2023 měly vzestupnou tendenci. V celé sezoně nebyli horší než třetí. Vítězství slavili na CDI4* ve Windsoru a opět na mezinárodním mítinku ve Wellingtonu. Při CDIO v Cáchách dojeli třetí v Grand Prix Freestyle a pak přišla první velká medaile. Na mistrovství Evropy v Riesenbecku získala dvojice individuální bronz v küru, přičemž dostala od rozhodčích 91,396 procenta. Britové jako tým získali zlato.
Sezonu pak Charlotte s valachem uzavřela ve velké stylu. V Londýně při tradičním předvánočním mítinku ovládla úlohu bodovanou do Světového poháru. Domácí publikum Charlotte miluje. Když se před sedmi lety loučil s kariérou její hvězdný kůň Valegro, bylo to právě při London International Horse Show, a tak si lepší místo pro první Petův triumf v sérii World Cupu nemohla ani přát.
Imhotep je jedním z horkých adeptů na účast na olympijských hrách, které proběhnou v létě 2024 v Paříži.
Zdroj: Horse and Hound, FEI, Equestrian Life