reklama 11D

Kůň, který miluje šlofíčky. Kdyby byl Salvino člověk, bylo by skvělý kámoš

ikonka

Letos v dubnu oznámila jezdkyně Adrienne Lyle, že její nejlepší kůň Salvino končí kariéru. Hřebec, který ji donesl k medaili na poslední olympiádě, je vskutku zajímavou osobností. Kdyby byl člověk, byl by prý super kámoš na každou akci.
06.06.2024 06:30  |  Autor: Lucie Spiwoková  |  Foto: Shannon Brinkman  |  Rubrika: Sport  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12D

 
Devět sezon tvořila Američanka Adrienne Lyle dvojici s hnědákem Salvinem. A ačkoliv byla už před jeho příchodem do stáje členkou národní drezurní reprezentace a měla za sebou i olympijské hry, byl to on, kdo ji vynesl ještě výš. Třeba, když jí pomohl poprvé v kariéře překonat hranici osmdesáti procent v Grand Prix. 
 
Letos sedmnáctiletý hanoverský hřebec má ukázkový drezurní původ. Jeho chovatel Joachim Essink spojil plemeníka jménem Sandro Hit s klisnou Dynastií po Donnerhallovi. 
 
V pěti letech s ním na mezinárodních akcích pro mladé koně začala závodit Španělka Susana Vazquez Mostaza, která ho tehdy také vlastnila. V sezoně 2013 se s ním párkrát předvedl Antonio Diaz Porras, ale potom se další čtyři roky neukázal na žádných závodech CDI.
 
V roce 2015, tedy během čtyřleté pauzy, přešel do majetku syndikátu, jehož součástí byla Američanka Betsy Juliano. A ve stejné sezoně se hnědák dostal do stáje Adrianne Lyle. Americká jezdkyně už měla tou dobou zkušenost ze soutěží nejvyšší úrovně včetně olympiády, ale příchod Salvina její kariéru výrazně ovlivnil. Od roku 2017 se jeho jedinou majitelkou stala Betsy Juliano, jež spolupráci s Adrienne Lyle neukončila, naopak ji velmi podporovala. V té sezoně se s ním Američanka začala objevovat v soutěžích na CDI. Hned první Grand Prix Special, kterou jeli na tříhvězdových závodech ve Wellingtonu, vyhráli se ziskem přes 73,500 procenta.
 
Triumfů nebo umístění v top 3 zapsala postupně mnoho. Na domácích mezinárodních závodech často neměla konkurenci a nebylo to vůbec špatné ani ve srovnání se světovou špičkou. Na CDIO5* v Cáchách 2017 byl americký tým druhý a Lyle se Salvinem dostala v rámci družstva druhé nejvyšší hodnocení. Stejnou příčku brali Američani v Cáchách i o rok později. Stříbro získal tým také na Světových jezdeckých hrách 2018, jež se konaly na domácí půdě – v Tryonu v Severní Karolíně. 
 
V roce 2020 dosáhla Adrienne Lyle i díky Salvinovi významné mety. Konkrétně to bylo na CDI4* Wellington, kde na úrovni Grand Prix získala poprvé v kariéře známku vyšší než osmdesát procent. A v dalším roce přišla opět významná medaile, a to z olympijských her v Tokiu, kde jezdci USA skončil na druhém místě. Jezdkyně i majitelka Salvina sportovně hodně šetřily. Většinou absolvoval dvě, maximálně tři mezinárodní akce ročně. Nastoupil také do světového šampionátu v Herningu 2022, kde se ziskem 83,704 procenta dojel s Lyle šestý v Grand Prix Freestyle. 
 
Naposled závodil na CDI v lednu 2023, bylo to při Světovém poháru ve Wellingtonu, kde v obou úlohách zvítězil. Finále Světového poháru v dubnu v Omaze jezdkyně vynechala z důvodu těhotenství. Letos v dubnu pak s majitelkou ohlásila konec kariéry hřebce s tím, že by měl působit v chovu.
 

Kůň mnoha přezdívek

Salvino má, podobně jako má i mnoho jeho koňských „kolegů“, přezdívku. Tedy on má hned několik přezdívek. Ve stáji mu říkají nejčastěji Vinny, ale také Vincent nebo Vincenzo.
 
Vinny má podle jeho ošetřovatelky Monicy Stanke příjemnou povahu. „Zná dobře lidi kolem sebe a naprosto jim důvěřuje. Miluje svou majitelku Betsy, jezdkyni Adrienne i další ošetřovatelku Morgan Klingensmith. U cizí lidí může být trochu ostražitý, ale jak někoho líp pozná, úplně se vedle něj rozzáří,“ popisuje ošetřovatelka. „Kdyby byl člověk, byl by to takový ten cool kámoš pro všechny akce, bylo by ho všude plno a měl by spoustu přátel,“ dodává.
 
Salvino také miluje pamlsky a ve stáji o něm všichni vědí, že si přes den rád dopřává šlofíčky. Závodní sport pro něj letos skončil, bude si je možná moct dopřávat častěji. Konec kariéry pro Aridenne Lyle nebyl jednoduchý. „Bylo to víc než složité rozhodnutí, ale všichni cítíme, že to bylo to nejlepší rozhodnutí pro něj. Doma pořád jezdíme a pracujeme, miluje to a rád ukazuje ostatním, jak se to má dělat. S jeho majitelkou Betsy mu chceme zajistit, aby žil dál co nejhezčí život,“ uvedla olympijská medailistka.
 
Zdroj: Chrono of the Horse, FEI, Dressage TodayFANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

reklama 13B

NEPŘEHLÉDNĚTE