reklama 11D

Alamo: Bojovník, který v nejvyšším sportu svezl už hezkou řádku jezdců

ikonka

Valach Alamo byl svého času jedním z hvězdných koní týmu Prague Lions v sérii Global Champions. Závodil s ním Sergio Alvarez Moya. Před ním zazářil s olympijským vítězem Stevem Guerdatem. A jezdců, za které na parkurech bojoval, bylo ještě víc.
02.05.2024 06:30  |  Autor: Lucie Spiwoková  |  Foto: Christophe Taniére  |  Rubrika: Sport  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12A

 

Sergio Alvarez Moya a Alamo byla parkurová dvojice, která svého času závodila v sérii Global Champions League v barvách týmu Prague Lions po boku Anny Kellnerové. Letos šestnáctiletý valach Alamo má za sebou zajímavou kariéru, během které vystřídal několik top jezdců včetně Steva Guerdata, s nímž dosáhl největších úspěchů. A závodí stále.
 
Tmavý hnědák plemene holandský teplokrevník pochází z chovu Daana Nanninga z nizozemského Dalfsenu. Otcem Alama je Ukato, takže valach má v původu hanoverského hřebce Stakkata. Dědem ze strany matky je KWPN plemeník Equador.
 
V roce 2013 koupil hnědáka ještě s jeho polobratrem Arlym Enrique Gonzalez, který oba koně odvezl do Mexika. O tři roky později prodal Alama Franciscovi Pasquelovi, jehož bratr Gerardo Pasquel Mendez ho od roku 2016 začal prezentovat na mezinárodní úrovni. 
 
Začátkem sezony 2017 se tehdy devítiletý hnědák i s jezdcem dostal zpátky do Evropy a závodil nadále na CSI. V momentě, kdy dosáhl výkonnosti do 145 až 150 centimetrů, nabídl ho Gerard švýcarskému reprezentantovi Stevovi Guerdatovi. 
 
 

V sedle s Guerdatem

První mezinárodní závody absolvoval olympijský vítěz z Londýna Steve Guerdat s Alamem na sklonku sezony 2017. Za rok a půl společné práce se dostali mezi nejlepší dvojice světa. Nejprve to předvedli v prosinci 2018 v Ženevě, kde Švýcar v sedle Alama vyhrál Rolex IJRC Top 10 Final, tedy stošedesátku určenou pouze pro aktuálně deset nejvýše postavených jezdců světového žebříčku.
 
Pár měsíců nato pak byl Alamo u Guerdatova triumfu ve finále Světového poháru 2018/2019 v Göteborgu. Švýcar se nechal slyšet, že při finále postavili před nos Alamovi ty nejvyšší překážky, jaké kdy viděl. 
 
„Byla to pro mě trochu neznámá, byl to jeho první šampionát. Největší strach jsem měl z druhého dne. Poté, co jsem šel opravdu rychle v prvním kole, nebyl jsem si jistý, jak bude reagovat. Byl jsem trochu nervózní, protože jsem se na něm ani necítil tak dobře jako v první den,“ svěřil se po mítinku jezdec a dodal: „Nevěděl jsem, co mám čekat, ale on byl úžasný. Bojoval za mě, nebylo to snadné, ale dal do toho všechno.“
 
V dalších měsících zapsala dvojice ještě několik výborných výsledků, jako bylo vítězství v pětihvězdové Grand Prix ve Waregemu nebo třetí místo v kvalifikaci Světového poháru ve Veroně. 
 
 

Pod španělskou vlajkou

Koncem roku 2019 se Alamo vrací k mexickému jezdci Pasquelovi, ale ne na dlouho. V druhé polovině sezony 2020 s ním závodil Izraelec Daniel Bluman a pro další rok ho dostal Sergio Alvarez Moya.
 
Hned při prvním společném mítinku v dubnu v Gorle Minore prošli do rozeskakování Grand Prix a po bezchybné jízdě obsadili páté místo. Týden poté další Velkou cenu na tomto závodišti vyhráli při CSIO3*.
 
Moya byl po tři sezony členem Prague Lions v rámci seriálu Global Champions a na pětihvězdových mítincích s Alamem často bodoval. Jen letmým pohledem do kariéry: páté místo v Grand Prix v Madridu, deváté místo v Monaku, vítězství ve Velké ceně Berlína nebo druhé místo v Super Grand Prix při pražském PlayOffs.
 
Hnědák zůstal u Španěla ještě další dvě sezony, během kterých posbírali ještě několik cenných umístění. Ale na začátku minulé sezony kůň opět změnil působiště. Patří do stáje saudskoarabského jezdce Abdullaha Al-Sharbatlyho. 
 
Ten ho prozatím hodně šetřil, ale přitom už zaznamenali několik úspěchů. Největším z nich je vítězství týmu Saudské Arábie v přímé kvalifikaci skupiny F na olympijské hry do Paříže. Konala se koncem února 2023 v Dauhá a pro Al-Sharbatlyho s Alamem šlo o teprve druhý společný mítink. Přitom právě oni byli jedinými členy družstva, kteří ve dvou kolech neudělali ani jednu chybu. 
 
Letos v lednu pak Alamo s Al-Sharbatlym vyhrál pětihvězdovou Grand Prix v Dauhá, dva týdny nato byl ve Velké ceně na stejné obtížnosti druhý. Šestnáctiletý Alamo v kariéře vystřídal hodně jezdců, ale opakovaně dokazuje své kvality. 
 
Zdroj: FEI, Global Champions
 
 
 FANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

reklama 13D

NEPŘEHLÉDNĚTE