Jsou koně, kteří jsou natolik schopní, úspěšní či okouzlující, že si je navždy zapamatuje celý jezdecký svět. Hnědka Butterfly Flip, jíž jezdila Malin Baryard-Johnsson, k nim jistě patří. Ačkoliv Švédka měla už v době, kdy s touto klisnou začínala závodit, zkušenost z evropských šampionátů, Světových jezdeckých her a dokonce i olympiády, mezi úzkou špičku se dostala až díky ní.
Butterfly Flip, v týmu zvaná Flippan, byla příslušnicí plemene švédský teplokrevník. Jejím otcem byl hanoverský plemeník Robin I Z a ze strany matky Baderny xx má plnokrevné předky. Dědem byl Moderne xx.
Výrazně zastoupené geny anglického plnokrevníka v jejím původu jí daly dostatek energie a výbušnosti, která ale málem zavinila, že populární parkurová dvojice vůbec nevznikla. „O Flippan jsem se dozvěděla od Thomase Wilhelmssona, když jí bylo šest let. Řekl mi o ní, a tak jsem ji jela zkusit. A byla to katastrofa,“ směje se Švédka při vzpomínce na první setkání v roce 1997.
„Opravdu nebylo nic pozitivního, co bych o ní mohla po první jízdě říct. Vypadalo to, že to nikdy nemůže fungovat.“ Malin se ale nechtěla jen tak vzdát, a rozhodla se ještě pro jednu zkoušku. „Postavili jsme kombinaci. Stejnou kombinaci, jako při první zkoušce, ale udělali jsme ji větší. Postavili jsme to na 130 centimetrů. A ona, přestože byla pod sedlem v podstatě nezvladatelná a skoro nejezditelná, najednou skočila úplně neskutečně. Ten jeden skok ven z kombinace u mě rozhodl,“ popisuje Malin moment, kdy vzala hnědku na milost.
Rychlý vzestup
První zkušenost Malin s Flippan sice vypadala beznadějně, ale klisna si zvykla a sžila se s novou jezdkyní až překvapivě rychle. „Od prvního dne, kdy přijela k nám do stáje, byla perfektní. Velmi rychle jsem pochopila, že v ní je něco výjimečného. V začátcích jsem s ní schválně neskákala nic velkého, ale ona všechno překonávala tak snadno a lehce.“
Premiérovou Velkou cenu absolvovala Flippan v roce 1999, tedy v osmi letech, a následovala dlouhá a úspěšná kariéra. Už rok po premiéře v Grand Prix startovala hnědka s Malin v sedle na olympijských hrách v Sydney. V individuálním pořadí byla dvacátá, tým Švédska byl sedmý. O čtyři roky později si z Atén už odvážela medaili. Švédské družstvo původně vybojovalo bronz. Vítězní Němci ale klesli pořadím po diskvalifikaci Ludgera Beerbauma, a Švédi tím pádem brali stříbro.
Druhé místo v soutěži týmů zapsali jezdci Švédska s Malin a Butterfly Flip v řadách také na Světových jezdeckých hrách, a to v Jerezu v roce 2002. O rok dřív byli druzí na mistrovství Evropy v Arnhemu. Pětkrát startovala Malin s hnědkou ve finále Světového poháru. Nejlepšího umístění dosáhla v roce 2003 v Las Vegas, když dojela třetí. V dalších třech případech se umístila v top 10.
Velkých cen, v nichž tato dvojice zářila, bylo mnoho. V roce 2001 donesla jezdkyni k jejímu vůbec prvnímu vítězství v kvalifikaci Světového poháru, bylo to v Ženevě. Poslední Grand Prix spolu vyhrály, když bylo Flippan sedmnáct let.
Potomci
Se sportovní kariérou se hnědka rozloučila v roce 2008. Jezdkyně pro tento okamžik vybrala příhodný mítink. Poslední překážky v jejím sedle zdolala před nadšenými domácími fanoušky při finále Světového poháru v Göteborgu. Dalších třináct let si pak Flippan užívala sportovního důchodu. V roce 2021 ve věku třiceti let uhynula. „Byl to jeden z nejlepších sportovních koní vůbec. Byla opravdu výjimečná a všechno tak neuvěřitelně fungovalo i proto, že ona přesně pasovala na moje ježdění,“ uvedla tehdy jezdkyně na rozloučenou.
Klisna dala i několik hříbat, později úspěšných sportovních koní. Třeba hnědku Flip´s Little Sparrow, jíž jezdil Peder Fredricson a později Stephanie Holmen. Ta s ní vyhrála v roce 2018 kvalifikaci Světového poháru v Curychu. Předních umístění zapsala s oběma jezdci jak v CSI4*, tak v pětihvězdové kategorii, celou řadu. Výkonnost do 150 centimetrů mají Flips Fairytale nebo Ninja Flip Z. Vigo´s Flip de Muze skáče čtyřhvězdové parkury, ale má také výkonnost CCI3*-S ve všestrannosti.
Foto: Dirk Caremans, Roland Thunholm / FEI