Jezdkyně Elizabeth „Beezie“ Madden je ikonou zámořského parkurového sportu. Američanka, která letos na podzim oslaví šedesátku, je pro své konkurenty stále těžkou soupeřkou v nejvyšší úrovni závodů.
Ještě do loňského roku úspěšně závodila s hřebcem Breitlingem LS, který spolu s Cortesem C, Authenticem, Judgmenetem a Coralem, tvoří silnou pětici v historii stáje manželů Maddenových. Zejména těchto pět koní se pod sedlem Beezie zapsalo v posledních dvou desetiletích do mezinárodních výsledků hodně výrazně. My si blíže představíme právě Breitlinga LS.
Hnědák se narodil v roce 2006 pod jménem Quebracho LS. Přípona za jménem odkazuje k chovateli, a to k hřebčínu La Silla v Mexiku. Jeho otcem je holštýnský hřebec Quintero, který má v genech francouzského plemeníka Quidama de Revel. Matkou je Armonia La Silla po dalším z holštýnských hřebců Acordovi II.
Přestože se Breitling narodil v Mexiku, úplně první sportovní zkušenosti sbíral v Evropě. Jako dvouletý totiž neunikl pozornosti Jeroena Dubbeldama, který ho přivezl do Evropy. Díky tomu získal jako tříletý licenci jako plemeník pro KWPN, tedy plemennou knihu holandského teplokrevníka. Krátce poté prošel körungem také pro oldenburskou plemennou knihu, a to se známkou 10 za skokové schopnosti.
Soutěže CSIYH pro mladé koně absolvoval nejprve pod Estoncem Hanno Ellermannem a později v sedle s Nizozemcem Sjaakem Sleiderinkem. V sedmi letech přešel do stáje Johna a Beezie Maddenových. „Nikdy jsem ho neplánoval prodat, vkládal jsem do něj velké naděje. On se projevoval opravdu výborně. Jenže přišla nabídka a mluvili jsme o obrovské sumě peněz,“ popisuje Dubbeldam, jak se rozhodl hnědáka poslat opět od zámoří.
Světový titul
V první sezoně s ním dokázala Beezie Madden hned na třetích společných mezinárodních závodech vyhrát túru pro mladé koně CSIYH. Bylo to ve Valkenswaardu. Od roku 2014 už jezdkyně kombinovala speciální soutěž pro osmileté koně s čtyř, a dokonce pětihvězdovými mítinky.
Během kariéry uspěli ve Villachu, na pětihvězdovém CSIO v Hicksteadu, ve Spruce Meadows, Dinardu, Wellingtonu, New Albany, Ocale nebo Cáchách. Beezie s hnědákem často cestovala ze Spojených států amerických do Evropy a zpět.
Nejvýznamnějších úspěchů dosáhli na dvou velkých akcích. V roce 2018 excelovali ve finále Světového poháru, které tehdy probíhalo v Paříži. Bretiling zdolal první dvě soutěže náročného programu s nejlepším výsledkem ze všech a jedno zaváhání v rozhodujícím závěru, jež se jede na dvě kola, už nemohlo dvojici připravit o triumf. O rok později v Göteborgu sice prvenství neobhájil, dojel ale v nejlepší pětce.
Druhými významnými závody, při nichž zkušená americká reprezentantka s Breitlingem bodovala, byly Panamerické hry v sezoně 2019. Tým USA s Beezie v řadách si odvážel bronz a třetí místo obsadila jezdkyně také v individuálním hodnocení.
Posledním velkým výsledkem v zatím stále aktivní kariéře hnědáka je vítězství v pětihvězdové Grand Prix Traverse City v létě 2021. Od té doby Beezie jeho síly začala velmi šetřit. Jako licentovaný plemeník vedle sportu působí také v chovu a vzhledem k věku je jasné, že není možné preferovat parkury. Kůň má sice i pro sezonu 2023 aktivní registraci pro mezinárodní soutěže, ale prozatím nestartoval a lze očekávat, že ho Beezie postupně stáhne ze sportu úplně.
Společenský gentleman
Pokud jde o jeho povahu, ta je velmi příjemná. Je to zvědavý, všetečný a společenský kůň. „Má opravdu rád pozornost. Miluje své lidi,“ říká v jednom ze starších rozhovorů Clark Shipley, který pracoval pro Maddenovi jako manažer stáje, s tím, že Breitling vždy všeho nechá, opustí klidně i krmení, aby ho mohl jemně okusovat a komunikovat s ním. „Je to hrozně klidný kůň, spořádaný a hodný, na to, že je plemeník. Nedělá žádné potíže."
Na jeho adresu také vtipkuje, že Breitling dostal lekce společenského chování od svých koňských kolegů. „U některých hřebců je třeba mít zvláštní box, třeba zpevněné a zvýšené stěny mezi jednotlivými boxy. U něj nic podobného není třeba. Když stával mezi Simonem a Cortesem, oni ho vždycky rychle srovnali, když se snažil strkat hlavu, kam neměl.“
Dodává, že hnědák je bezproblémový i ve výběhu. „Jen je hrozně ukecaný, pořád povídá.“ Je vybíravý na krmení, ale velký problém představují hlavně jeho alergie. „Je alergický na slámu, oves i žito. Podestláno má hoblinami a museli jsme přejít na speciální zrno. Seno mu napařujeme, což omezuje prašnost a pomáhá to jeho stavu.“ Náročnější péče, kterou hřebec vyžaduje, vyvážil svou osobností i sportovními výkony.
Zdroj: FEI, Chrono of the Horse
Foto: Lizz Greg / FEI