Jeden z nejúspěšnějších plemeníků všech dob Calido I musel být uspán. Začátkem října publikovaly tuto zprávu všechny významné jezdecké a chovatelské servery. Calidovi I bylo úctyhodných dvaatřicet let. I díky tomu, jak dlouho v chovu aktivně působil, patří dnes už k legendám. Především v parkurovém sportu byly a jsou desítky špičkových koní, v jejichž „papírech“ figuruje právě on.
Holštýnský bělouš Calido I se narodil v roce 1991. Jeho otcem byl Cantus, měl tak v krvi hřebce Cor de la Bryere. Ten je zastoupen i v původu matky Baroness po hřebci Coriander.
V roce 1994 absolvoval test výkonnosti v Adelheidsdorfu s nejvyšší známkou 10 za skok. Ve sportu dosáhl výkonnosti na středně těžké úrovni. Především však má za sebou dlouhou a významnou kariéru v chovu. Působil řadu let ve stanici hřebců Maas J.Hell nedaleko Hamburku.
Právě její zástupci zveřejnili 7. října zprávu, že Calido I už nežije. „Museli jsme učinit těžké rozhodnutí a vyslyšeli jsme doporučení veterinářů, abychom nechali odejít Calida. Skončila životní etapa velké osobnosti a jednoho z nejdůležitějších plemeníků na světě,“ uvádí v prohlášení ředitel Herbert Ulonska, který byl majitelem koně.
Úspěšní potomci
V chovu je zařazeno několik desítek licentovaných hřebců po tomto běloušovi. Mnoho jeho potomků uspělo ve sportu, někteří pak oboje úspěšně kombinovali nebo kombinují. Třeba Coupe de Coeur, holštýnský hřebec, s nímž se v top parkurech představil Ludger Beerbaum. Němec s ním absolvoval dvakrát finále Světového poháru. Sedlal ho také švédský reprezentant Henrik von Eckermann, který s Beerbaumem dlouho spolupracoval. Startovali spolu v roce 2011 na mistrovství Evropy v Madridu. Několikrát s ním na CSI5* i CSIO5* vyrazil i Philipp Weishaupt, stálý člen Beerbaumovy stáje.
Výkonnost 160 centimetrů má také plemeník DSP Cashmoaker, s kterým závodil Němec Denis Nielsen. Na vysoké úrovni soutěžili i další hřebci po Calidovi I, třeba Cluysenaer Van De Heffnick, Cero I či Calme P.
Calida I má v původu i špičková bělka Nobless M, s níž švýcarský reprezentant Pius Schwizer dosáhl na týmový bronz na olympijských hrách 2008 v Číně. Na olympiádě se tehdy představili i další jeho potomci. Oba závodili v japonských barvách. Byli to klisna California 45 a valach Cayak DH.
Tím výčet úspěšných koní po Calidovi nekončí. Němec Marcus Ehning závodil ještě v první polovině roku 2023 s klisnou Calandou 42, Ir Cian O´Connor startoval na Světových jezdeckých hrách 2010 na klisně K Club Lady a člen Prague Lions Thibeau Spits má k dispozici do nejvyšších parkurů valacha King van Essene.
Také v české reprezentaci zazářili koně po hřebci Calido I. V první řadě to byl plemeník Caleri II. Po mnoho sezon si fanoušci nedokázali představit tým pro Pohár národů bez něj a bez Zuzany Janatové, tehdy ještě Zelinkové. Absolvovali spolu Světové jezdecké hry 2014 v Normandii a mistrovství Evropy 2015 a 2017 v Cáchách, respektive Göteborgu. Zuzana Janatová zapsala výsledky na CSI i s klisnou Calirou-T. Její svěřenkyní byla také dlouholetá opora Chablis 121-T, s níž závodili i Jiří Papoušek a Kateřina Mestenhauserová.
Valach Crystal skákal na mezinárodní úrovni s Jiřím Hruškou. A všichni si ještě dobře pamatují hanoverského hřebce Carebise, s kterým do roku 2019 závodil Marek Klus a poté přešel do rukou belgického reprezentanta Jana Vinckiera.
Mnoho koní po Calido I se narodilo přímo v České republice. Jmenujme třeba Cimburu chovatelky Kateřiny Klímové. Letos dvanáctiletého hnědáka sedlala v národních soutěžích Petra Boháčová, poté přešel přes stáj Němce Holgera Hetzela do USA, kde závodí na nejvyšší úrovni s Jessicou Leto.
Calido I je aktuálně třiašedesátý na žebříčku skokových plemeníků World Breeding Federation of Sport Horses. Nejvyšší příčky bodované podle úspěšnosti potomků dnes patří jiným hřebcům, ale bělouš se jistě řadí k vůbec nejvýznamnějším plemenným hřebcům v parkurovém sportu.
Zdroj: FEI, World of Showjumping, Horsetelex, Maas J.Hell
Foto: Maas J.Hell