reklama 11A

Paralympijské hry v Paříži: Kdy se objeví koně a kdo má šanci na medaili?

ikonka

Závodí na koni, přitom musí překonávat překážky v podobě zdravotního hendikepu. Nejlepší paradrezurní jezdci světa zažijí za pár dní vrchol několikaleté práce. V Paříži proběhnou paralympijské hry a koně při nich nebudou chybět. Česko má dva sloty.
29.08.2024 06:30  |  Autor: Lucie Spiwoková  |  Foto: Liz Gregg  |  Rubrika: Sport  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12C

 

Blíží se paralympijské hry, které přichází vždy vzápětí po olympiádě. Největší akce pro hendikepované sportovce odstartuje v Paříži 28. srpna. A ani tentokrát nebudou v programu chybět koně, součástí programu jsou paradrezurní soutěže.
 
Pojďme si ve zkratce představit paradrezuru. Jde o disciplínu, v níž startují jezdci s hendikepem. Podle závažnosti omezení jsou rozděleni do skupin, takzvaných gradů. Celkem je jich pět. Princip soutěží je stejný jako v drezuře. Jezdec s koněm absolvuje předepsanou úlohu na drezurním obdélníku a provedení jednotlivých cviků hodnotí sbor rozhodčích. Výsledkem je známka vyjádřená v procentech. 
 
Kolébkou paradrezury je Anglie a Skandinávie, závody se tam pořádaly už v 70. letech minulého století. První mistrovství světa se konalo v roce 1987 ve Švédsku. Není tedy asi náhoda, že mnoho úspěšných paradrezurních jezdců pocházelo nebo pochází právě z Velké Británie či Skandinávie. Medaile sbírají často také Nizozemci nebo jezdci z USA. Co se týká týmového hodnocení na hrách, za dobu, kdy se paradrezura jezdí pod pěti kruhy, nedosáhlo na první místo jiné družstvo než Britové.
 
 

Velká jména v Paříži

V přihláškách, které aktualizovala Mezinárodní jezdecká federace FEI 19. srpna, figuruje celé řada jezdců z nejvyšších pater světového žebříčku. Poprvé v historii také bude mít Česká republika dva startující. Vedle Anastasije Vištalové, jež má zkušenosti už z Ria de Janeira a z Tokia, se představí i Vladimír Votřel. Českým reprezentantům, kteří oba závodí v gradu I, budeme věnovat zvláštní prostor, a tak se pojďme podívat, s kým se popasují na obdélníku. 
 
V první řadě se v jejich skupině předvede aktuální světová jednička Britka Mari Durward-Akhurst, dále dvojnásobná šampionka ze Světových jezdeckých her v Caen a v Tryonu a mistryně světa z roku 2022 Sara Morganti z Itálie. Nechybí Američanka Roxanne Trunnell, medailistka z Tryonu a vítězka prvního gradu na posledních paralympijských hrách v Tokiu.
 
V dalších gradech nastoupí zkušený Brazilec Rodolpho Riskalla, který má stříbro ze Světových jezdeckých her v Tryonu a při paralympiádě v Tokiu vybojoval bronz. V nizozemské sestavě nechybí Sanne Voets, jedna z největších sběratelek cenných kovů, která stála na stupních vítězů při paralympiádách, mistrovstvích světa i Evropy. Medailí z významných akcí mí doma desítky.
 
Také britská reprezentantka Natasha Baker bude mít ambice na nejvyšší příčky. V Riu de Janeiru v roce 2016 vyhrála, o pět let později v Tokiu byla ve svém gradu druhá. Českému fanouškovi je blízký Rakušan Pepo Puch. Jezdec, který mnoho let závodil ve všestrannosti a účastnil se i CICO3* v Pardubicích, měl v roce 2008 pád, po němž částečně ochrnul. Na koně však nezanevřel a začal se věnovat paradrezuře, a to velmi úspěšně. Na stupně vítězů vystoupal na paralympiádě v Londýně před dvanácti lety, následně i v Riu a v Tokiu.
 
Paradrezurní soutěže v Paříži startují v úterý 3. září. V tomto bloku čeká úloha i české jezdce Anastasju Vištalovou a Vladimíra Votřela.
 
 

 

Časový harmonogram

 

Úterý 3. září
Individuální Para Grand Prix A – grade I, II, III
Medailový ceremoniál
 
 
Středa 4. září
Individuální Para Grand Prix A – grade IV, V
Medailový ceremoniál
 
 
Pátek 6. září
Týmová Para Grand Prix B – grade I, II, III, IV, V
Medailový ceremoniál
 
 
Sobota 7. září
Individuální Para Grand Prix Freestyle – grade I, II, III, IV, V
Medailový ceremoniál
 
 
Místo konání
Versailles
 
reklama 13C

NEJNOVĚJŠÍ
NEPŘEHLÉDNĚTE