Stinna Tange Kaastrup patří mezi nejúspěšnější paradrezurní sportovce jednadvacátého století. Získala řadu titulů. Přestože se narodila bez nohou, říká, že vždy měla sílu a odhodlání pro jezdectví. „Kůň pro mě nepředstavuje nějakou spásu. Narodila jsem se silná a nezávislá, a právě proto jsem začala jezdit na koni. Opačný narativ předpokládá, že narodit se s postižením je v každém případě špatné, že je to nešťastná událost,“ říká.
Dánská jezdkyně se narodila v roce 1994 a jezdit začala v šesti letech. První výrazné úspěchy zapsala s hnědákem Labbenhus Snoevs. S valachem pony nastoupila do soutěží při Světových jezdeckých hrách v roce 2010 v Kentucky. Byla to jedna z jejích prvních mezinárodních akcí. Ve volné úloze přitom brala hned stříbro, v týmové byla třetí.
O rok později vybojovala dvě medaile, mezi nimi i tu nejcennější, na mistrovství Evropy v Moorsele. Jenže krátce po šampionátu Stinna o hnědáka tragicky přišla. O život ho připravila krevní sraženina.
Přichází miláček Smarties
Od sezony 2013 závodila dánská reprezentantka s klisnou Steffi Graf. Na evropském šampionátu se jim dařilo. Zapsaly třikrát třetí místo. Hlavní hvězda stáje ale teprve měla přijít. Na konci roku 2015 získala dánského teplokrevníka Horsebo Smarties. Byl to kůň, který chodíval Grand Prix v klasické drezuře, a na novou roli si zvykl snadno. Stinna si ho hned zamilovala. V roce 2016 spolu absolvovali troje mezinárodní závody CPEDI, při kterých měly jejich výsledky vzestupnou tendenci.
V září pak odcestovali do Ria de Janeira na paralympiádu, kde se blýskli dvěma bronzovými výkony. Hned v následujícím roce získali v Göteborgu titul mistrů Evropy ve freestylu. Zároveň byla Stinna součástí týmu, který skončil druhý.
Klíčový rok byl ten s číslovkou 2018. Nejprve si zajela pro tři vítězství na CPEDI do Waregemu a pak už vše směřovalo k Světovým jezdeckým hrám v Tryonu. Tam dvojice posbírala první místa ve všech individuálních úlohách. Po největším úspěchu v kariéře uzavřela kapitolu sportovní reprezentace.
Média a komunikace
Stinna se pustila na dráhu novinářky. Vystudovala totiž na univerzitě obory angličtina a média a komunikace. Píše pro různé jezdecké magazíny a při mistrovství světa v Herningu v srpnu 2022 byla přítomná jako zástupkyně FEI Communications, což je PR oddělení Mezinárodní jezdecké federace.
„Hodně lidí se mě v Herningu ptalo, jestli se mi nestýská po závodění. Určitě to bude vždy velká část mě, ale je tu nová výzva. A to pomáhat paradrezuře prostřednictvím mého psaní,“ líčí Stinna. Mezi novináři je často používané klišé, že postižený jezdec se se svými problémy dokázal vyrovnat jen díky nějakému zázračnému a speciálnímu koni. Stinna se snaží parasportovce představit jako lidi, kteří své problémy překonávají díky své síle. „Když mluvím se sportovci, snažím se vyprávět příběh o jejich sportovní cestě. Dostat se na paralympiádu je stejně těžké, jako dostat se na olympiádu. Mám vlastní zkušenost. Zažila jsem vrcholy i pády. Vím, jak náročná ale i naplňující může být práce s koňmi,“ líčí Stinna.
„Doufám, že moje přítomnost v Herningu ukázala jezdcům, že z nich nikdy nebudou jen lidé na vozíku nebo s hendikepem. Jsme mnohem víc než to. Život po profesionální jezdecké kariéře je stejně dobrý, jsme stále ti samí lidé,“ uzavírá.
Zdroj: FEI, Paralympic, Cowgirl Magazine
Foto: Liz Gregg / FEI