Mistrovství světa v Herningu na Jezdci.cz: voltiž, drezura, skoky
reklama 11B

reklama

Jezdectví 2021: Vítězné CSIO v Chuchli a největší vrchol v O2 areně

 11.01.2022 09:40 | AUTOR |
VIDEO

ikonka

Fanoušci parkurového skákání žili nejen účastí našeho týmu na olympijských hrách. Cesta do Tokia začala symbolicky vítězstvím při Poháru národů v Chuchli a olympijské šampiony jsme mohli vidět v pražské O2 areně. Máme pro vás sumář domácí sezony.

reklama 12B

VIDEO SLEDUJTE ZDE (KLIKNĚTE)


Sezona 2021 byla velmi štědrá na mezinárodní parkurové závody konané na území České republiky. První ze šesti mítinku hostila Chuchle Arena Praha na přelomu dubna a května. Vrcholem CSI2* zařazeného do Světového poháru byla Grand Prix s překážkami od 140 do 160 centimetrů.

Základní část soutěže překonalo bez penalizace devět dvojic, a ty postoupily do rozeskakování. Mezi nimi byl i jeden český zástupce – Aleš Opatrný. Na parkuru sedlal valacha Gentlemena vh Veldhof a před startem v rozeskakování se obával především dvou velmi rychlých polských reprezentantů. 

Druhý nejrychlejší v cíli byl s časem 37,11 vteřiny právě jeden z Poláků Jaroslaw Skrzyczynski, který sedlal hřebce Jericha. Na stupínek pro třetího umístěného vystoupal jeho krajan Krzysztof Ludwiczak. Ten se představil s hřebcem Niko a dokončil rozeskakování v čase 37,97. Ale nakonec to byl právě český reprezentant, který se radoval z vítězství. Trasu rozeskakování absolvoval Aleš Opatrný v sedle Gentelemena v čase 35,58 sekundy a svým soupeřům tak ujel o více jak vteřinu. 

Už o týden později ožilo chuchelské kolbiště podruhé, když se tam konalo CSIO3*. A hned v pátek 7. května přišel první vrchol v podobě soutěže družstev, na jejíž start se postavilo čtrnáct celků.  

Český tým ukázal hned v prvním kole, že na domácí půdě pomýšlí na nejvyšší příčky. Zahajoval za něj Ondřej Zvára v sedle zkušeného hřebce Cento Lana a dovezl pouhý jeden bod za překročení stanoveného času. Výsledek Kamila Papouška s Warnessem v hodnotě osm trestných bodů se nakonec nezapočítával, protože další týmoví kolegové zajeli výborně. Anna Kellnerová s klisnou Catch Me If You Can inkasovala jeden bod za překročení času a Aleš Opatrný s hnědákem Forewerem završil první jízdy Čechů bezchybným výkonem. Před druhým dějstvím mělo české družstvo na svém kontě pouhé dva trestné body. Lépe na tom byli jenom Belgičani, kteří měli o jeden bod méně.

Český zástupce Ondřej Zvára udržel nasazenou laťku, když napodruhé shodil s Cento Lanem jen jednu překážku. Když navíc Kamil Papoušek na hřebci Warnessovi dojel do cíle s nulou, začal se rýsovat napínavý souboj mezi Českou republikou a Belgií. Anna Kellnerová s Catch Me If You Can dovezla devět trestných bodů a byl to tentokrát její výsledek, který se týmu nezapočítával. Finišman Aleš Opatrný totiž předvedl i podruhé rutinovanou jízdu, v níž ani jednou nezaváhal. Celkové skóre Čechů tedy mělo hodnotu šest trestných bodů. 

Belgie držela před jízdou svého posledního člena Pietera Clemense pět bodů, a tak bylo jasné, že pokud pomýšlí na vítězství, musí být její reprezentant suverénní. Jenže hřebec Akarad Hero Z s Clemensem v sedle udělal chybu v trojskoku a členové českého národního týmu se mohli začít radovat z historicky prvního vítězství v Poháru národů na domácí půdě. Chyba v závěru stála Belgičany nejen vítězství, ale přišli i o druhé místo, na které proklouzlo Dánsko s celkovým součtem osmi trestných bodů.

Druhým vrcholem byla dvoukolová Grand Prix, jejíž překážky dosahovaly výšky 150 centimetrů. Pouze dva jezdci dokázali překonat oba parkury bez zaváhání, a o vítězi tak rozhodoval dosažený čas. Šťastnější byl Ir David Simpson, který sedlal jedenáctiletého holandského valacha Foudre F. Za sebou nechal německého reprezentanta Philipa Houstona v sedle klisny Sandros S Belly. 

Od 3. do 6. června se závodilo v mezinárodní konkurenci při CSI s dvěma hvězdami ve Zduchovicích. Do rozeskakování nedělní Velké ceny bodované do žebříčku Longines Ranking postoupilo jedenáct dvojic. 

Na stupně vítězů se postavil bezchybný Polák Tomasz Miskiewicz startující s klisnou Velvet Lazar. Na třetí místo mu stačil čas 37,96 sekundy. O více jak sekundu rychlejší byl s Corbinem slovenský reprezentant Bronislav Chudyba, který zvítězil o den dříve v Big Tour. Tentokrát však jeho výkon stačil jen na druhou příčku. Tu první totiž obsadil Kamil Papoušek s Great Feelingem, který procválal cílem za 36,62 sekundy.

Equine Sport Center v Olomouci hostil od 16. do 20. června tradiční parkurový mítink CSI2*. Neděle přinesla Grand Prix započítanou do série Světového poháru. 

S kurzem s výškou do 160 centimetrů si dokázaly bez trestných bodů poradit jen tři dvojice. V rozeskakování se jako první představil Vladimír Tretera v sedle Gangstera vh Noddevelt a do cíle dojel s nulou v čase 37,20 sekundy. Hned následující jezdec tento výkon překonal. Polák Mateusz Tyszko s hřebcem Zirocco Air předvedl rovněž čistou jízdu a zapsal čas o půl sekundy rychlejší.  

V případě Velké ceny tentokrát platilo „to nejlepší nakonec“. Poslední dvojice v rozeskakování Jörne Sprehe a Stakki´s Jumper potřebovala pro zdolání rozhodujícího parkuru výrazně kratší čas, přesně 33,52 sekundy. Na překážkách navíc opět nechybovala. Potřetí v kariéře se tak německá reprezentantka mohla radovat z vítězství v Grand Prix Olomouce. Polák Tyszko bral druhé místo a třetí příčku obsadil Vladimír Tretera.

První červencový víkend patřil mládeži. Ve středočeských Zduchovicích proběhlo CSIO pro děti, juniory a mladé jezdce.

Program mítinku završily soutěže Grand Prix všech tří věkových kategorií. Na děti čekal parkur s překážkami do 130 centimetrů, který překonaly čtyři dvojice bez trestných bodů a postoupily do rozeskakování. V něm předvedla nejlepší výkon německá jezdkyně Amy Helfrich, která s Leonem 596 projela cílem znovu s nulou v čase 33,06 sekundy. Jen těsně uniklo rozeskakování české dvojici Rozálii Sovové s Ellou. Ta chybovala jednou a s nejlepším časem se zařadila na pátou příčku za čtveřici účastníků rozeskakování.  

Pro juniory byl připraven kurz s výškou překážek do 140 centimetrů. Také v této Velké ceně došlo na rozeskakování, v kterém excelovala Němka Sina Knoop s Condinem. Jako jediná překonala i zkrácený parkur bez shození a mohla se radovat z vítězství. Druhé místo vybojoval domácí jezdec Oliver Písařík v sedle klisny Sea Cost Crystal De Leau. Ten protnul cílovou čáru v nejlepším čase, v cestě za triumfem ho však zastavila jedna chyba.  

S kurzem do 145 centimetrů se museli popasovat v Grand Prix mladí jezdci. Z trojice bezchybných jezdců v rozeskakování prokázal nejpevnější nervy Němec Henning Athens v sedle valcha Tenterhofs Cantuccini. S čistým kontem a časem 36,70 sekundy si dojel pro první místo. Na druhé příčce dokončila jeho krajanka Anna Jurisch na koni Questo Vincitore. Ta v rozhodující části Velké ceny rovněž nechybovala, byla však o více než tři sekundy pomalejší. Do rozeskakování postoupil také český reprezentant František Stružinský na valachovi Bob Saint Clare, který svou jízdu po chybě vzdal a obsadil třetí místo.

Parkurovou sezonu v České republice uzavřela akce, která byla očekávaná fanoušky z celého světa. Do Prahy po dvou letech zavítali účastníci Global Champions Prague Playoffs, aby ve dnech 18. až 21. listopadu bojovali o prestižní trofeje.

V pražské O2 areně proběhly vedle parkurů Global Champions CSI5* také dvouhvězdové soutěže, kterých se účastnili i vybraní čeští jezdci. A dařilo se jim.

Výborně obsazená Grand Prix v rámci dvou hvězd se jela v neděli a do rozeskakování se po čistém výkonu dostal i Jan Štětina v sedle bělouše Gylorda S. V rozhodující jízdě jednou chyboval a s časem 34,56 sekundy dojel čtvrtý. Nulu napodruhé dovezl Belgičan Ludo Philippaerts, osmapadesátiletý olympionik, který se po pauze vrátil do sedla v lednu 2021. Jeho čas s hnědákem Mr. Idol S stačil na třetí místo.

Porazila ho bezchybná švýcarská dvojice Jane Richard Philips a Fouego de la Closiere s časem o sekund kratším. A také mistryně světa z Tryonu Němka Simone Blum, jež v sedle hřebce Diachacca projela cílem ještě o sekundu rychleji, a stala se tak vítězkou i dvouhvězdové Velké ceny.

Napínavou podívanou přinesla rámcová sobotní stopadesátka, jež byla součástí pětihvězdové kategorie. Do rozeskakování se dostal po čisté jízdě Aleš Opatrný, který po celý víkend předváděl s Forewerem skvělé výkony. Na zkráceném parkuru ovšem jednou chyboval a v silné konkurenci skončil desátý. Pro vítězství si dojel Brazilec Marlon Modollo Zanotelli, jenž překonal s belgickou klisnou Like A Diamond van het Schaeck rozhodující kurz bez chyb a v nejlepším čase.

Soutěží, která zvlášť přitahovala pozornost fanoušků, byla sobotní Super Grand Prix. Speciální formát dovoluje účast pouze vítězům jednotlivých Velkých cen, což je příslibem toho nejlepšího, co může současný skokový sport nabídnout.

Vítěz poslední Super Grand Prix z roku 2019 a olympijský šampion Ben Maher patřil se svým fenomenálním ryzákem Explosionem W k největším favoritům. A tuto roli si udržel i v prvním kole, které dokončil bez zaváhání. V druhé jízdě ovšem jednou chyboval, a nakonec s časem 60,65 sekundy obsadil třetí místo. 

Člen týmu Pražských lvů španělský reprezentant Sergio Alvarez Moya si do Prahy dovezl skvělou formu. Spolu se svou stájovou jedničkou holandským valachem Alamem nechyboval ani v jednom z kol a s časem 62,48 sekundy se ujal vedení, o které ho mohl připravit pouze poslední nastupující jezdec.

Tím nebyl nikdo jiný než držitel zlaté týmové medaile z olympijských her, Švéd Henrik von Eckermann s valachem Kingem Edwardem. Dvojice, která v šesti olympijských soutěžích v Tokiu neudělala jedinou chybu. Eckermann nenechal nikoho na pochybách, že spolu s belgickým ryzákem patří k nejlepším na světě, udržel nervy na uzdě a cílem projel s nulou v čase o sekundu a půl rychlejším, než měl jeho španělský soupeř. K výborným výsledkům roku 2021 tak tento Švéd přidal i triumf v Global Champions Super Grand Prix. 

Celým programem mítinku se pak prolínal týmový Super Cup. Čtvrtek přinesl čtvrtfinále, kterého se účastnili i členové Prague Lions ve složení Jur Vrieling, Anna Kellnerová a Niels Bruynseels. Skvěle zajel Vrieling na Fiumicino van de Kalevallei, který zapsal jen jeden bod za překročení času. A především Belgičan Bruynseels s valachem Delux van T&L, jenž dovezl nulu, a Pražští lvi se mohli těšit na semifinále. To se konalo v pátek a italský stavitel Uliano Vezzani připravil pro dvojice skutečně těžké síto. Chyby se nevyhýbaly ani jezdcům z nejvyšších pater světového žebříčku.

Pražský lev Jur Vrieling tentokrát s Fiumicinem chyboval jednou a překročil i stanovený čas. Anna Kellnerová v sedle klisny Catch Me If You Can dovezla třináct trestných bodů a Sergio Alvarez Moya, který vystřídal Bruynseelse, shodil s Alamem dvě překážky. Týmu Prague Lions, který nasbíral šestadvacet trestných bodů, utekl postup do finále stejně jako před dvěma lety o jednu jedinou příčku. 

Diváci v O2 areně si nemohli přát lepší závěr Playoffs, než nedělní finále Super Cupu. Ten totiž nabídl opravdu ty nejlepší výkony špičkových dvojic.

Po první kole se na dosah prvnímu místu drželi zástupci Paris Panthers a London Knights. Nejúspěšnějším z „panterů“ byl Ir Daragh Kenny, který s figurativním hřebcem VDL Cartellem zaznamenal jedno shození v první jízdě. Druhou už dokončil bez chyb. Pět trestných bodů přidal belgický reprezentant Gregory Wathelet rovněž s bílým hřebcem, Nevadem S. A dvě chyby a bod za čas dovezl Nizozemec Harrie Smolders v sedle hnědáka Monaca. Celkem inkasovali Paris Panthers osmnáct trestných bodů a čekali, jak se povede rivalům z celku London Knights. Jejich manažer vsadil na mládí a do finále postavil dvojčata Philippaertsova a mladou britskou jezdkyni Emily Moffitt. Tato trojice nastupovala do druhého kola zatížená sedmi trestnými body.

Olivier Philippaerts na desetiletém hřebci Le Blue Diamond vt Ruytershof předvedl čistou jízdu a opět tak Londýnské rytíře o kousek přiblížil vítězství. Teprve třiadvacetiletá Britka Emily Moffitt v sedle hnědáka Winning Good, kterého stejně jako jí do nejvyšších parkurů připravil Ben Maher, dovezla další nulu. Finišman Nicola Philippaerts tak měl rezervu dvou chyb, jež si mohl dovolit, a London Knights by stejně zvítězili. Belgičan ovšem ukázal, že i přes svůj mladý věk má dost zkušeností a pevné nervy, a v sedle Katangy VH Dingeshof nechyboval. London Knights se tak poprvé v historii Super Cupu mohli radovat z triumfu, druzí skončili Paris Panthers a třetí příčku brali Berlin Eagles.

Ilustrační foto: Kateřina NávojováSledujte vysílání EquiTV.cz nebo poslouchejte EquiRadio.cz

 

Přihlaste se k odběru týdenního newsletteru ZDE!

 

Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

FB skupiny Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadio.cz

 
Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13A
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace