reklama 11B

Jezdectví 2020: Hana Vášáryová a její dcera zářily v Brně i v Olomouci

 27.10.2020 11:30 | AUTOR: Josef Malinovský

ikonka

Domácí drezurní sezona měla tradičně dva vrcholy. Světový pohár v Brně a mistrovství České republiky v Olomouci. – Na obou místech se dařilo Haně Vášáryové, která se stala obhájkyní mistrovského titulu v této disciplíně. Sledujte jezdecký sumář 2020.

reklama 12C

EQUINEWS SLEDUJTE ZDE (KLIKNĚTE)

 
Jen díky velkému úsilí pořadatelů se v sezoně 2020, kterou významně narušila opatření proti pandemii koronaviru Covid-19, podařilo zorganizovat dva klíčové drezurní mítinky.
 
Prvním z nich byly mezinárodní závody CDI v Brně, jež jsou už po mnoho let součástí série Světového poháru. Oproti původnímu plánu musely být přesunuty z tradičního červnového termínu až do druhé poloviny srpna.
 
Program nabídl celkem šest rund a všechny z nich vyvrcholily během poslední srpnové neděle, kdy se mohli fanoušci těšit na volné jízdy těch nejlepších dvojic z každé kategorie. Mezi dětmi startujícími na pony nenašla přemožitele Němka Carolina Schultes v sedle valacha Der Clou B. Od rozhodčích dostala bezmála 74 procent. V českých barvách se dařilo Julii Páskové. Ta se představila s Naravinem a se známkou lehce přes 68 procent obsadila čtvrté místo.
 
Soutěžící v dětské kategorii jako jediní nejeli Freestyle, ale individuální úlohu FEI. Nejlepší výkon podala Češka Johana Vášáryová na holandském hřebci Firestonovi. S bezmála 75 procenty vybojovala nejvyšší příčku. Přes hranici 70 procent se dostala také druhá Kristýna Přikrylová s devítiletým valachem Lowenem. Třetí pak skončila další česká dvojice Kateřina Sekaninová s Princem. Juniorský kür ovládla Němka Jana Lang. Její sestava na hudbu v sedle Davy Jonese se sboru rozhodčích líbila natolik, že jí ocenili známkou vyšší než 77 procent. Sedmnáctiletý holandský hnědák Winder-Don donesl k prvenství reprezentantku Nizozemska Maikee Ten Hoor v küru pro mladé jezdce.
 
Nejvyšší úroveň obtížnosti Grand Prix Freestyle čekala na účastníky CDI-W tedy rundy bodované do Světového poháru. Kür se nejvíce vydařil rakouskému jezdci Florianovi Bacherovi s koněm Fidertraum, jehož výkon rozhodčí ohodnotili 77,300 procenta.  Úspěšný byl i jeho krajan Christian Schumach s Donnou Karacho, jehož výsledek byl 75,820 procenta. Přes sedmdesát procent obdrželi účastníci až do šestého místa. Na tom sedmém pak skončil jediný český jezdec startující na této úrovni Michal Košťál. Ten s Little Jackem dosáhl na výsledek přes 67 procent.  
 
Více než 70 procent získaly další dvě české jezdkyně ve volné sestavě Intermediate I, která byla druhým nedělním vrcholem. Markéta Vášová s Leontýnou skončila pátá se ziskem 70,435 procenta. Jen o příčku níže zařadil výsledek 70,190 procenta Kamilu Kotyzovou s Linet. Vůbec nejlepšího domácího výkonu jsme se dočkali v podání Hany Vášáryové v sedle Santos Dumonta. Její hodnocení 72,095 procenta stačilo na krásné třetí místo. S tímto koněm si však připsala již v sobotu ještě cennější umístění. V úloze Intermediate I totiž nenašla přemožitele. Druhé místo v nedělní volné sestavě Intermediate I patřilo Stephanii Dearing z Rakouska, jež startovala na koni Auheim´s Riano. Její hodnocení bylo jen o necelou polovinu procenta vyšší. Vítězství strhla na svoji stranu nizozemská dvojice Remy Bastings a Hennessy s výsledkem 74,545 procenta.
 
Ještě zbývá doplnit, že Českou republiku úspěšně reprezentovala v Brně i Libuše Mencke se Syriem. Ta v sobotní Grand Prix Special skončila třetí s více jak 69 procent. Při této úloze diváci viděli i nejlépe hodnocený výkon celého mítinku v podání Simone Pearce s Destanem. Reprezentanti Austrálie obdrželi 77,894 procenta a svým nejbližším soupeřům unikli o více jak osm procent.
 
Druhý zářijový víkend patřil účastníkům mistrovství České republiky, které hostilo Equine Sport Centrum v Olomouci.
 
Jedna ze sad medailí čekala na paradrezurní jezdce. V jejich soutěži došlo k překvapení, když Vladimír Votřel s klisnou Lilií porazil několikanásobnou šampionku a jedinou českou paralympioničku Anastasju Vištalovou. Ta obsadila se svou stájovou jedničkou Dominique druhé místo. Třetí pak dojela Kateřina Lesová na Salvatorovi. 
 
Nejúspěšnější mladší juniorkou byla Tereza Matoušková, která se v sedle valacha Paola Il Bella jako jediná dokončila s průměrnou známkou přes hodnotu 70 procent. Také mezi staršími juniory byla jediná dvojice hodnocená více jak 70 procenty. Eliška Skřivanová a Farewell si tak dojeli pro titul mistrů České republiky 2020. Laura Lišková s Wormanem si z Olomouce odvezla bronz v kategorii jezdců do 25 let. Její skóre bylo 67,251 procenta. Druhé místo brala Aneta Havlíčková s Fieneke, která získala přes 69 procent. Jasnou favoritkou se od samého začátku stala Eva Vavříková s klisnou Belle Ennie. Vedení se ujala hned v prvním kole a ani v těch následujících nenašla přemožitele. Vyhrála s výsledkem bezmála 72 procent. 
 
V malé rundě seniorů patřilo třetí místo Evě Jančaříkové s valachem Kandro, která byla ohodnocena 68,780 procenta. Fabrizio Sigismondi na klisně Go For It začal sice vítězným prvním kolem, nakonec z toho však bylo stříbro s procentuálním ziskem lehce přes 69 procent. Zvítězila Kamila Kotyzová s klisnou Linet, které pro získání mistrovského titulu stačilo 69,386 procenta. Úvod jí sice nevyšel podle představ a skončila až čtvrtá, ale další dva dny předváděla nejlepší výkony s hodnocením kolem 70 procent.
 
Ve velké rudně seniorů předvedla třetí nejlepší výkon Tereza Hábová s Jamesem Bondem. Společně si zapsali průměrné hodnocení přes 67 procent. Druhý skončil Michal Košťál s valachem Little Jackem. Výsledek této dvojice byl 68,679 procenta. Jasnou převahu nad ostatními však měla Hana Vášáryová s klisnou Filipou. Ta na zlato dosáhla s celkovou známkou v hodnotě bezmála 71 procenta, když ovládla všechny tři části šampionátu. Novopečená mistryně měla ještě další důvod k oslavám. Zlato v kategorii dětí obhájila pro rok 2020 její dcera Johana Vášáryová v sedle hřebce Firestona.
 
Ilustrační foto Stanislav Pitela


K odběru se přihlašte ZDE!

 

Nový Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i protřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz


reklama 13D
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE