ŽIVĚ: 16. 8. skoky KMK Písek, od 20. 8. pony MČR, finále ZP, dostihy
reklama 11C

reklama

Jezdectví 2021: I malé disciplíny nabídly při MČR velkou podívanou

 04.01.2022 17:30 | AUTOR |
VIDEO

ikonka

Vytrvalost, reining ani voltiž nemají tolik příznivců jako ostatní jezdecké disciplíny, ale také si zaslouží pozornost a uznání, neboť čeští jezdci jsou v nich velmi úspěšní. V souhrnu sezony 2021 se ohlédneme za průběhem republikových mistrovství.

reklama 12C

VIDEO SLEDUJTE ZDE (KLIKNĚTE)

Mistrovské tituly se v sezoně 2021 rozdávaly jezdcům ve vytrvalosti, reiningu a voltiži. Zástupci první jmenované disciplíny zamířili stejně jako v minulém roce do Chlumce nad Cidlinou, kde v sobotu 7. srpna proběhlo nejen mistrovství České republiky, ale také mezinárodní závody.
 
Senioři jeli svůj národní šampionát v rámci otevřené mezinárodní soutěže CEI2* na 120 kilometrů. Výhradně v národním mistrovství startovala Markéta Terberová s Willy Wonkou a nakonec se stala s průměrnou rychlostí vyšší než šestnáct kilometrů za hodinu vítězkou. Titul vicemistryně republiky vybojovala Petra Kokořová s koněm Safiyah a pro třetí místo a bronzovou medaili si dojela Denisa Kučerová s Wictorií Ellis.  
 
V mezinárodní úrovni CEI2* vyhrál rakouský jezdec se slovenskými kořeny Pavol Hanzen, jenž startoval na koni De Tarent. Na trase dlouhé 120 kilometrů byl nejrychlejší, jelikož všechny etapy zvládl projet rychlostí více než šestnáct a půl kilometrů v hodině. Druhá byla Němka Andrea Michaela Vogl s Narham Jednostkou. Její rychlost byla těsně pod hranicí šestnáct kilometrů za hodinu. Z třetího místa se radovala Lucie Sedláková s Latif Ghazalem. V mezinárodní soutěži CEI1* s délkou sto kilometrů uspěla sestra novopečené seniorské mistryně Táňa Terberová s Joy Ramonem.  
 
Trasa šampionátu pro juniory a mladé jezdce měřila osmdesát kilometrů a s výrazným náskokem před ostatními účastníky jí zdolala Kristýna Sittová s Fiery Diamondem. Třemi etapami doslova prolétla rychlostí vyšší než osmnáct kilometrů v hodině. Bronzovou medaili získala Nikol Nováková na Shanti, která potřebovala ke zdolání všech etap o čtyři a půl minuty více, než druhá v cíli Barbora Kroupová s Madonnou 1.
 
Mistrovství republiky v reiningu se konalo tradičně v Kozlovicích na severu Moravy, a to o víkendu 11. a 12. září. O medaile se závodilo v pěti kategoriích.
 
V soutěži mládeže si pro zlato v Kozlovicích dojela Thea Karasová, která sedlala pětiletého valacha Playin For Big Guns a získala s ním ve dvou kolech 428 bodů. V amatérském šampionátu se z titulu mistryně republiky radovala Martina Lissová, která startovala s hřebcem BR Sparky Hollywood. Kategorii Junior ovládl Marián Štihel na hřebci SK Cocoa Whiz, který od rozhodčích dostal ve dvou jízdách 425 bodů. O dva a půl bodu porazil stříbrnou Markétu Šteyerovou v sedle valacha April Whizrima. 
 
Bronzovou medaili v kategorii seniorů si z Kozlovic odvezla Helena Gritzbachová. Ta se představila s šestiletým hřebcem SK Great Sayos a její výsledek měl skóre 419,5 bodu. O deset bodů více zaznamenala Klára Šalková v sedle klisny SK Chic Victory a vybojovala tak titul vicemistryně České republiky. Seniorské zlato si na krk pověsil Jonáš Bujnoch. S šestiletým hřebcem jménem LV Barny Remedys zaznamenal ve dvou kolech vysoké hodnocení 445 bodů.
 
Ve dnech 18. – 19. září se uskutečnilo mistrovství České republiky ve voltiži v hale Tělovýchovné jednoty Slovan Frenštát pod Radhoštěm. Soutěž juniorských skupin ovládli cvičenci právě z pořadatelského oddílu, kteří se zkušeným Aladinem pod vedením Ondřeje Svobody dostali průměrnou známku 7,556. Stříbro získala skupina Voltiž Duha se Sebastianem. Ti na vítězný celek ztratili přibližně půl bodu. Třetí místo obsadili členové TJ Voltiž Tlumačov s Condorem. 
 
Mezi juniorskými dvojicemi vybojovaly zlato se značným odstupem Adéla Kotolová a Barbora Trávníčková. Ty si s Landarem v barvách TJJ Lucky Drásov připsaly známku 7,068. Zkušeného valacha lonžovala Petra Cinerová. 
 
V seniorské kategorii mužů a žen startovaly tentokrát pouze dvě soutěžící. Lepší výkon podala Kateřina Reslerová na White Magic pod vedením Bohdana Reslera. Druhá pak dojela Kateřina Kocurová, která se představila se svým dlouholetým partnerem, valachem Patriotem. 
 
Z titulu v kategorii juniorů B se radovala Elisabeth Reslerová, jež na koni Eduardo D zastupovala klub TVT Motion Mnichovice. Také tuto dvojici podpořil lonžér Bohdan Resler. Druhá skončila Ema Žůrková na Patriotovi a bronz si odvezla Magdaléna Drbalová, která závodila na Tymiánovi. 
 
Silná konkurence se sešla v soutěži žen a mužů v juniorské kategorii A. Na stupně vítězů se dostala Lucie Kubíková cvičící s Patriotem-NF. Se známkou přesahující sedm bodů brala bronz. Druhé místo a titul vicemistryně připadly Adéle Kotolové s Landarem, jež dostala o osm desetin bodu více. Slovan Frenštát reprezentuje také vítězka této soutěže Tereza Czyžová. Dlouhodobě úspěšná voltižérka, jež se letos blýskla čtvrtou příčkou na mistrovství světa v Le Mans, cvičila s Aladinem a zapsala si vysoké hodnocení 8,307 bodů.
 
Sérii národních šampionátů tradičně uzavřelo mistrovství republiky v paravoltiži. Hostil jej areál Veterinární univerzity v Brně a o organizaci se staral tým JK Fany Hostěnice. Stejně jako loni, závodili účastníci o tituly v devíti kategoriích.
 
Zlato si z jihu Moravy nakonec odvážely Barbora Ševčíková v kategorii s tělesným postižením TP1 a Pavla Tetaurová v TP2. Mezi jezdci s mentálním hendikepem MP1 se nejlepšími sestavami blýskla Zuzana Filoušová a v kategorii MP2 vyhrála Anna Rotscheinová. 
 
Mistryní pro rok 2021 v kategorii LPP je Hana Šimečková a pro zlato si v soutěži LPT dojela Barbora Mikesková. Mezi jezdci se zdravotním omezením předvedla nejlepší výkon Markéta Horníková.
 
V soutěži dvojic padla nejvyšší známka šampionátu. Měla hodnotu 8,40 a zapsaly jí Barbora Ševčíková a Vanesa Folwarczna. Nejúspěšnější skupinou roku 2021 je TJJ Lucky Drásov.
 
Ilustrační foto: Karel Rozboud


Sledujte vysílání EquiTV.cz nebo poslouchejte EquiRadio.cz

 

Přihlaste se k odběru týdenního newsletteru ZDE!

 

Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

FB skupiny Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadio.cz

 
Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13D
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace