reklama 11C

Equinews: Mezinárodní Kladruby a Zduchovice. Dva memoriály v Chuchli

ikonka

Ve Zduchovicích vyhrál český tým mladých jezdců Pohár národů. – Po třech letech v Kladrubech proběhl mezinárodní Rudolfův pohár. Dvě kategorie vyhrál Jiří Nesvačil. – V Chuchli se běžely dva dostihy nejvyšší výkonnostní kategorie. Více v Equinews.
26.04.2022 20:53  |  Autor: Josef Malinovský  | 
VIDEO
| FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12D
 

EQUINEWS SLEDUJTE ZDE (KLIKNĚTE)

 
Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony pravidelný pořad Equinews, který vysílá také například Televize Seznam, Stream.cz a v rámci zpravodajské relace Report i kanál Sport 5. Podívejte se na jeho aktuální díl!
 

Češi byli při CSIO Zduchovice úspěšní v Pohárech národů. Jeden vyhráli

Tradiční mezinárodní parkurovou akcí konanou v České republice je CSIO pro děti, juniory a mladé jezdce, které pořádá Jezdecký oddíl La Boheme ve Zduchovicích na Příbramsku. Letošní termín připadl na 21. až 24. dubna a první vrchol programu přišel hned v pátek.
 
Velmi dobře obsazené Poháry národů odstartovali jezdci v kategorii dětí. Českým reprezentantům se ve dvou kolech s výškou do 125 centimetrů příliš nedařilo. Sestava ve složení Klára Hlaváčková, Albert Písařík, Kristýna Veverková a Kristýna Gutová nasbírala celkem šestnáct trestných bodů a obsadila šestou příčku.
 
Na opačné škále výsledkové listiny se ocitly dva bezchybné týmy. O vítězství tak muselo rozhodnout rozeskakování.  Zatímco v italských barvách hned dvě dvojice dovezly po chybě, Maďaři předvedli ukázkovou formu, když zapsali čtyři nuly. Nejlepší výkony podala s třemi čistými jízdami Annabel Bodnar s belgickou hnědkou I´s A Gamble. Tři nuly zaznamenal také finišman družstva Rodrigo Szuhai v sedle valacha Jay Jaye.
 
Junioři závodili na překážkách do 135 centimetrů a v této kategorii se Čechům dařilo o poznání lépe. Vyrovnaně působily jízdy Laury Najmanové na La Frei s jediným shozením a stejné skóre zapsala také Kateřina Bubáková s klisnou Nasty Girl de Muze. Rovněž finišman družstva Viktor Skutecký, který sedlal jedenáctiletého valacha G-Star SL, zaváhal pouze jednou. Dvě shození pak zaznamenala v první části soutěže Emma Sophia Španko s Electric Lady, v té druhé si ovšem spravila chuť čistým výkonem. Celkový součet trestných bodů domácího týmu činil po dvou kolech jen osm trestných bodů, což stačilo na pomyslný bronz. 
 
Také v tomto Poháru národů došlo na rozeskakování, a to mezi Polskem a Maďarskem. V polských řadách rozhodlo vystoupení dvojice Iga Biegalska a Canabaz, která dovezla osm trestných bodů. To bylo příliš, a i přes čisté jízdy ostatních členů odsunul tento výsledek Poláky na druhou příčku. Maďaři nasbírali v rozeskakování pouze pět trestných bodů a stejně jako v dětské soutěži slavili vítězství i mezi juniory. Sérií tří nul se blýskl Guila Szuhai s Perthy Jacksonem a bez trestných bodů absolvovali celou soutěž také Lizanna Kiss a holštýnský valach Cojano.
 
V třetím Poháru národů soutěžili mladí jezdci a tentokrát měli čeští fanoušci důvod k radosti. Domácí čtveřice zapsala ve dvou kolech pouhé čtyři trestné body, což žádný jiný celek nedokázal napodobit. Velkou oporou českého týmu byla Natálie Kovářová s hnědákem North Cape DV, která ani jednou nechybovala. Dvě nuly přidala do výsledkové listiny také Eliška Hasnedlová v sedle klisny českého chovu Vepory. Dobře si vedly i další české dvojice. Anna Helebrantová s Gretou SW dovezla po chybě z každého kola, Petra Pařenicová na Zetě shodila v první jízdě dvě překážky, aby napodruhé dojela do cíle s nulou.
 
Za Českou republiku se zařadili Poláci, jejichž nejlepší členkou byla bezchybná Julianna Suska na holštýnské klisně Cascadeuce. Třetí místo připadlo německému celku. V jejich řadách zazářila Verena Haller, která startovala s klisnou Cary Anne.
 
Nedělní program přinesl další vrchol mítinku, soutěže Grand Prix. Ty však pro české jezdce už tak úspěšné nebyly. Mezi dětmi byla nejvýše Kristýna Veverková, která s Hedou shodila jednu překážku, a její čas stačil na šestnácté místo.
 
Rozeskakování dětské kategorie, kam postoupilo jedenáct dvojic, zcela ovládli zástupci Německa. Vítězkou se stala Ava Ferch v sedle vestfálského valacha Chacco-Mo. Ta dokázala překonat rozhodující parkur znovu s nulou a od zbytku startovního pole jí dělila sekunda a půl.
 
V juniorské Velké ceně byla nejlepší Češkou třináctá Rozálie Pichrtová s Queesy PJ. Jezdkyně chybovala jednou a poměrně těsně jí uniklo rozeskakování. Rozhodující jízda vyšla nejlépe opět německé reprezentantce, a to Madlen Boy s patnáctiletou klisnou Charlet Blue, která tak vyhrála Grand Prix Zduchovic.
 
Ani mezi mladými jezdci se nikomu z Čechů nepodařilo postoupit mezi bezchybné dvojice do rozeskakování Velké ceny. Nejblíže tomu byla Petra Pařenicová. Se Zetou dovezla čtyři trestné body a brala osmé místo. 
 
Mezi pěti účastníky rozhodující části dominovaly italské barvy. Z triumfu se nakonec radovala Chiara Coppo na klisně Betty de Vaudival. Předvedla bezchybný výkon a nejbližší soupeřce nadělila bezmála sekundu.
 

Sedmnáctý ročník Rudolfova poháru dopadl výborně. Domácím se dařilo

Ve dnech 21. až 24. dubna 2022 patřily Kladruby nad Labem mezinárodním závodům spřežení, které se již posedmnácté konaly pod názvem Rudolfův pohár. Ve dvou soutěžních kategoriích vyhrál Jiří Nesvačil junior a dařilo se i dalším Čechům.
 
Téměř sedmdesát účastníků ze sedmi zemí světa absolvovalo ve čtyřech dnech, během nichž se v areálu Národního hřebčína Kladruby nad Labem konal Rudolfův pohár 2022, drezuru, maraton a překážkovou jízdu spřežení. 
 
Jezdci z České republiky, Německa, Slovenska, Polska, Rakouska, Maďarska a Itálie soutěžili v kategoriích dvojspřeží pony 3*, jednospřeží 3*, dvojspřeží 2*, dvojspřeží 3* a čtyřspřeží 3*. Záštitu nad akcí převzali ministr zemědělství Zdeněk Nekula a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. 
 
Ve dvojspřeží pony po drezuře vedl Thomas Seitz z Německa, ale v maratonu byl vyloučen. Další dílčí prvenství v závěrečném parkuru mu tak bylo alespoň slabou útěchou. Druhou příčku obsadil domácí Milan Kadlec a z celkového prvenství se radoval další z Čechů – Aleš Fiala. Ten byl sice v úvodní zkoušce až třetí, ale maraton vyhrál a na parkuru byl druhý.
 
Dvouhvězdičkovou soutěž dvojspřeží absolvovalo osm účastníků a stylem start – cíl ji ovládl Jiří Nesvačil junior, který se starokladrubskými bělouši vyhrál všechny tři disciplíny s velkým přehledem. Od druhého Huberta Cytowského z Polska jej dělilo více jak čtyřicet bodů. Se svým působením mohl být spokojen také Petr Kafka, jenž předvedl druhý nejlepší parkur a skončil nakonec třetí.
 
Trenér Petra Kafky Daniel Bejr soutěžil v nejobsazenější kategorii jednospřeží na úrovni tří hvězd. Drezura mu sice nevyšla a skončil v ní až patnáctý, ale maraton vyhrál. V jízdě mezi kužely si zapsal pět trestných bodů a umístil se jako nejlepší Čech na šestém řádku výsledkové listiny. Na vítězku Wroniku Kwiatek z Polska ztrácel zhruba osmnáct bodů. Za zmínku jistě stojí ještě dílčí prvenství v nedělní části závodů Karla Nývlta. V konečných součtech se však zařadil na desáté místo před další domácí reprezentanty – Alenu Brixovou, Libora Kurku a Jiřího Zieglera.
 
Výborné výsledky měl v kategorii dvojspřeží tři hvězdy německý jezdec Sandro Koalick, který se dvěma dvojspřežími holandských teplokrevníků obsadil první příčky napříč všemi disciplínami. Jen v maratonu se mezi jeho sestavy koní vklínil Jaroslav Juráň. Kvůli slabší drezuře se však musel spokojit se čtvrtou pozici za Rakušanem Davidem Hötschem. Na pomyslné stupně vítězů se v parkuru probojoval vozataj z Národního hřebčína ve Slatiňanech Petr Novák. Ten celkově dokončil osmý. 
 
Soutěž čtyřspřeží se jela jako Memoriál Ing. Jiřího Davida a zúčastnilo se jí dvanáct závodníků, z nichž tři byli zástupci rodiny Nesvačilových. Otec Jiří skončil šestý za pátým Polákem Piotrem Mazurkem a čtvrtým Maximilianem Reithem z Německa. Radek Nesvačil byl v drezuře čtvrtý, ale výrazně si polepšil druhou příčkou v terénní zkoušce, což ho zařadilo za jeho bratra Jiřího. Na parkuru bohužel inkasoval šest trestných bodů, což pro něj v důsledku znamenalo konečné třetí místo. To druhé si zajistil závěrečnou čistou jízdou Rakušan Daniel Schneiders. Parkur díky tomu vyhrál, v drezuře byl druhý a v maratonu čtvrtý. Od vítězství jej však dělilo více jak dvaadvacet bodů. Jiřího Nesvačila juniora se čtyřspřežím starokladrubských běloušů tak rozhodně nemuselo mrzet, že posední zkoušku nevyhrál o necelý jeden bod, který zapisoval kvůli lehkému překročení časového limitu. 
 
Další velkou akcí Národního hřebčína bude Den starokladrubského koně, který se v Kladrubech nad Labem uskuteční v sobotu 28. května. Právě kvůli této události bude muset Jiří Nesvačil vynechat účast na mezinárodních závodech v Písečném nad Dyjí.
 

Arkhangelsk a Politicum hlavními hrdiny v deštivé Chuchle Areně

Dva dostihy nejvyšší výkonnostní kategorie, ale také vytrvalý déšť byly v neděli 24. dubna hlavními atributy třetího letošního mítinku v Chuchle Areně Praha. Výhodu měli specialisté na měkkou dráhu a jezdci hledali optimální stopu u vnější bariéry.
 
V Memoriálu profesora Václava Michala na 1400 metrů se sešli špičkoví tříletí hřebci směřující do klasické Velké jarní ceny. Velká pozornost se upírala na dosud neporaženého hnědáka Red Corala, ale také na novou francouzskou akvizici majitelky Jany Dufkové, za 30 000 eur koupeného hřebce Help. Po startu se ocitl na špici další z úspěšných koní roku 2021 Arkhangelsk s žokejem Jiřím Palíkem a začal udávat solidní tempo. Na dalších místech pracovali Hadar a Zamico, rychle na nohou byl i Irbis. Red Coral cválal na pátém místě. 
 
V cílové rovině se situace vyrovnala, ale vedoucí Arkhangelsk měl stále dost sil a nikdo ze soupeřů se nedokázal dostat před něj. Hnědák stáje Ars zvítězil jistě o 3/4 délky před srdnatě bojujícím Zamicem a na třetí místo se finišem ve vnější stopě posunul Help. Red Coral doběhl pátý. Arkhangelsk loni naznačil své možnosti vítězstvím v Ceně Masise a druhým místem v Gerschově memoriálu. V neděli se postaral o první trenérské vítězství Konstantina Kobzareva, který převzal hřebcův trénink od Arslangireje Šavujeva.
 
Stejné barvy se prosadily i ve druhém vrcholném dostihu chuchelské neděle o půl hodiny později. V Ceně Unicredit Bank – Memoriálu Jaroslava Maška se sešla velká část sprinterské elity, doplněná o několik mladších koní. Nejlepší start měl čtyřletý Wakai Go, ale na špici hned spěchal trojnásobný šampion sprinterů Mr Right s žokejem Jaromírem Šafářem. Desetiletý veterán udal na měkké dráze svižné tempo, ale v cílové rovině mu došly síly, a nakonec uzavřel doběh na devátém místě. Na předních příčkách se objevovali Worth Choice a Manoamno, ale za nimi číhal šestiletý bělouš Politicum s Lukášem Charvátem a jeho zrychlení 400 metrů před cílem se ukázalo být jako rozhodující. Svěřenec Konstantina Kobzareva se v posledních metrech ubránil i velkému náporu zezadu útočícího Sagar a prosadil se o hlavu. Třetí doběhl Lailaho a čtvrtým místem se za výpadek v Gomba handicapu rehabilitoval Worth Choice.
 
V rámcovém programu zaujala dvojková Cena společnosti Tipsport na 1800 metrů, v níž se představilo několik nadějných tříletých koní. Nejvíce sil měl druhý z loňského Pražského zimního favorita American Charlie. Hřebec stáje Vocetka pod Davidem Liškou zvítězil o 1 1/4 délky před hnědákem Havana Silk, třetí finišovala Vignetta.
 
Šampion rovinových jezdců z roku 2018 David Liška se letos vrátil do sedla po roční přestávce a s novou chutí. Dokázal to i minulý víkend, kdy si připsal celkem pět vítězství. Po dvojici sobotních úspěchů v Bratislavě přidal hattrick v Chuchle Areně Praha. Kromě American Charlieho se radoval ještě na sprinterské trati s devítiletým Mormillem a v tomto dostihu, Dubnovém handicapu na 1800 metrů, zvítězil na ryzákovi Procellarum ze stáje Pure Nutrition. Valach z tréninku Martiny Havelkové se prosadil letos už podruhé a ani tentokrát nemusel bojovat. Druhou Nargotu porazil o 2 1/4 délky, třetí skončila Ideal Grace. 
 
Liška mohl v neděli zvítězit dokonce čtyřikrát, ale v Ceně Hitrádia City 93,7 FM na 2400 metrů nestihl s mocně dotahujícím Charmbruckem zachytit vedoucího ryzáka Hello Hola Hay s Martinem Laubem. Trenér Charmbrucka Ludvík Haris podal po doběhu proti vítězi protest, neboť doleva bočící Hello Hola Hay svého soupeře těsně před cílem tísnil. Dostihová komise protest uznala, ale ponechala v platnosti původní pořadí s tím, že incident neměl vliv na výsledek dostihu.
 
Nejpočetnější pole dne měla Cena paddocku na 1600 metrů, které se zúčastnilo třináct koní. V náročných podmínkách uhájil první vítězství své kariéry čtyřletý Diamonte z vlastního chovu rodiny Nieslanikových. Polobratr výborného Dalandiho triumfoval pod žokejem Janem Vernerem po boji o délku před hnědkou Hofergirl a domácím odchovancem Lucasem Warriorem.
 
Foto: Gabriela Pilařová
reklama 13D

NEJNOVĚJŠÍ
NEPŘEHLÉDNĚTE