ŽIVĚ dostihy, working equitation, klusáci, chladnokrevníci, paravoltiž
reklama 11D

Equinews: Český tým byl při Prague Cupu druhý. Ahlmann opět vítězem GC

 21.06.2022 18:42 | AUTOR |
VIDEO

ikonka

Český parkurový tým opět uspěl v pražském Poháru národů. Po napínavém rozeskakování skončil druhý. – Při druhém kole KMK nejvíce bodovala šestiletá klisna Kasia 2. – Global Champions pokračovala ve Stockholmu. Sledujte další díl pořadu Equinews.

reklama 12C

EQUINEWS SLEDUJTE ZDE (KLIKNĚTE)

 
Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony pravidelný pořad Equinews, který vysílá také například Televize Seznam, Stream.cz a v rámci zpravodajské relace Report i kanál Sport 5. Podívejte se na jeho aktuální díl!
 

Pohár národů v Praze vyhráli Nizozemci. Češi skončili hned za nimi

Chuchle Arena Praha hostila ve dnech 16. až 19. června třetí ročník parkurových závodů CSIO3*-W CET Prague Cup, které od roku 2020 znovuobnovily dlouholetou tradici pořádání tohoto významného mítinku v našem hlavním městě.
 
Prvním vrcholem čtyřdenního programu byl dvoukolový Pohár národů, do něhož nastoupilo třináct družstev. V prvním kole se nejvíc dařilo Němcům, kteří jako jediní drželi v polovině soutěže nulu. Jenže druhé kolo jim vůbec nevyšlo.
 
Hannes Ahlmann s Nerradem nasbíral překvapivých osmadvacet bodů. A přestože se tento výsledek jako nejhorší škrtl, německému celku to nepomohlo. Chybovali i další jeho členové, a tak se propadl na konečné čtvrté místo. V případě výše postavených týmů byla situace vyrovnaná. Švédi, kteří měli po první části soutěže jednu chybu, nasbírali v druhém kole hned tři započítané chyby, a museli se spokojit s pomyslným bronzem.
 
Vyrovnané výkony v jejich řadách předvedla dvojice Erika Lickhammer-Van Helmond a Hesjedal NL, která v první jízdě nezaváhala a v té druhé shodila jednu překážku. Stejný scénář mělo i vystoupení její kolegyně Irmy Karlsson na valachovi jménem Chacconu. Vysoko se po prvním kole držel také český národní tým. Po čistých jízdách Filipa Doležala s valachem Coup de Coeur Gp Madamme Z i Aleše Opatrného v sedle Forewera si Češi do druhé části nesli jen čtyři trestné body.
 
 
V druhém kole pro změnu nezaváhal Vladimír Tretera s hnědákem Gangster VH Noddevelt a nulu zaznamenala také Anna Kellnerová s klisnou Catch Me If You Can. Jízda však tentokrát nevyšla nejzkušenějšímu členovi reprezentace Alešovi Opatrnému, který shodil tři překážky. Jeho penalizace se Čechům škrtala, počítalo se tak osm trestných bodů Filipa Doležala.
 
Celkem české kvarteto inkasovalo ve dvou kolech dvanáct trestných bodů. Shodné skóre měli Nizozemci, kteří tak společně s Čechy dosáhli nejlepšího výsledku. A to navzdory tomu, že jedna z nizozemských dvojic, Doron Kuipers s hřebcem Edinburgh, nedokončila ani jedno kolo kvůli nepřekonané zdi.
 
O vítězném celku tedy muselo rozhodnout rozeskakování. Nizozemský šéf ekipy vyslal Patricka Lemmena s hnědákem Exit Remo, který se osvědčil už v základních kolech, kdy nechyboval. A bezchybný výkon předvedl také v rozhodující jízdě. Dovezl nulu v čase 40,66 sekundy. Nezbývalo než čekat, jak se s kurzem popasuje Anna Kellnerová vybraná za český tým. Česká reprezentantka nakonec ve snaze o co nejrychlejší jízdu jednou chybovala a z vítězství se radovali Nizozemci. Česká republika skončila na druhé příčce před třetími Švédy.
 
Druhým vrcholem Prague Cupu byla nedělní Grand Prix bodovaná do série Světového poháru. Stejně jako v případě soutěže Nations Cup, dosahovaly i tentokrát překážky výšky do 150 centimetrů. Parkur z dílny Švýcara Gérarda Lachata se povedlo překonat bez zaváhání osmi dvojicím. Mezi nimi nechyběl Vladimír Tretera, který se svou jedničkou Gangsterem předvádí v posledních dvou sezonách výborné výkony. V pražském rozeskakování si nakonec s jedinou chybou dojel pro sedmou příčku. 
 
Šestý byl Nizozemec Vencent Dings na valachovi Cream Couleur Z. Ten byl ze všech nejrychlejší, ale bohužel chyboval až na úplně posledním skoku. Bez trestných bodů v čase 41,96 sekundy projel cílem rozhodující části Velké ceny Belgičan Rik Hemeryck, který se s valachem Morfine de Muze zařadil na třetí místo. O celé tři sekundy rychlejší byla japonská dvojice Eiken Sato a Chacanno Jra, která obsadila druhou pozici. Nikdo však nestačil na Němce Philipa Rüpinga, který v sedle hřebce Castelfield Cornelious procválal cílem s nulou a v čase ještě o bezmála sekundu kratším. Český reprezentant Vladimír Tretera po závěrečném dekorování ze sedmé příčky rozhodně zklamaný nebyl.
 
Mnozí jezdci z pražské Chuchle vyrazili rovnou do Olomouce, kde již ve středu 22. června startují další mezinárodní parkurové závody, které jsou taktéž součástí Světového poháru. Z domácích reprezentantů by tam neměli chybět vedle řady dalších Anna Kellnerová a Aleš Opatrný.
 

Klisna Kasia s Lucií Strnadlovou obdržela při KMK v Opavě přes 26 bodů

Přes sedm desítek mladých koní se sjelo do Opavy – Kateřinek, kde probíhalo v úterý 14. června druhé kolo skokového seriálu Kritérium mladých koní 2022. Čtyř až šestileté čtyřnohé atlety hodnotil komisař Jan Chýle.
 
V soutěži čtyřletých klisen vyhrála Tsunami po otci Cola z matky po Edminton v sedle s Kateřinou Benediktovou, která obdržela 25,300 bodů. Na dalších místech skončily Alfa 50, kterou prezentoval Petr Vančura a Semiramis 5 prezentovaná Janou Žilinskou. S hodnocením 25,600 bodů vyhrál kategorii čtyřletých hřebců a valachů Mugáno Novijický HF. S tímto hřebcem po Lector van den Bisschop z matky po Federweisser startovala Veronika Jelínková, která se radovala i z druhého místa s Ivanhoe 3. Třetí skončil Earthquake MXL Z s Janem Pavlíčkem.
 
Na známku 25,700 dosáhla pětiletá klisna Pirueta 1 v sedle s Lenkou Kočí. Klisna po Quaid FRH z matky po Popcorn o jednu desetinu předstihla Dorine prezentovanou Jiřím Hruškou. Ten obsadil také třetí pozici, a to s Elvistou. V kategorii pětiletých hřebců a valachů zaznamenala další prvenství Veronika Jelínková, tentokrát nenašla přemožitele na hřebci Chellsini-Drum VH Juxschot Z po otci Cigaret JVH Z z matky po Armstrong VD Kapel. Známka této dvojice byla 25,800 a o celý jeden bod převyšovala hodnocení druhého Elvista s Martinem Hruškou. Třetí byl Locardo-H pod vedením Marka Kluse. 
 
Nejvyšší bodový příděl ve výši 26,300 brala šestiletá klisna Kasia 2 s Lucíí Strnadlovou. Otcem vítězky této soutěže je Grand 7 z matky po Landor S. O bod méně ohodnotil Jan Chýle Caluu pod Jiřím Hruškou. Santa Quinta B s Lenkou Kočí byla s rovnými 25 body třetí. V poslední soutěži triumfoval s hodnocením 25,700 šestiletý hřebec Classic Balou po otci Clinton's Heart z matky po Balou du Rouet. Jeho jezdkyně Lucie Strnadlová si vyslechla pochvalu i na vlastní předvedení koní, a tak musela odjíždět do Trojanovic nadmíru spokojena. Spokojen byl jistě i Zdeněk Žíla za druhé místo s Loditem 1. Třetí příčka patřila tentokrát Top Gunovi 2 s Markem Hentšelem.
 

Ve Stockholmu podruhé vyhrál LGCT Ahlmann. Do Prahy pojede i Eckermann

Osmé kolo parkurové série Global Champions pokračovalo ve Stockholmu. Úspěchy tam slavili domácí jezdci. Malin Baryard-Johnsson a Peder Fredricson ze Stockholm Hearts vyhráli GCL, Henrik von Eckermann byl v Grand Prix LGCT druhý a těší se do Prahy.
 
Při osmém kole Global Champions League ve Stockholmu se pouze jedinému týmu podařilo udržet nulu na bodovém kontě. Tím byli domácí Stockholm Hearts, které reprezentovali Malin Baryard-Johnsson v sedle čtrnáctileté klisny H&M Indiana a Peder Fredricson, jenž ve dvoukolové soutěže vystřídal šestnáctiletého valacha Catch Me Not S a stejně starého H&M All In. 
 
Žádnou chybu nezaznamenali na parkuru ani členové týmu Shanghai Swans. Max Kühner však s Elektric Blue P inkasoval v páteční úvodní části soutěže jeden bod za překročení času. Napodruhé již dokončil s Eic Cooley Jump The Q s nulou na bodovém kontě, stejně jako Christian Ahlmann na jedenáctiletém hřebci Solid Gold Z. Ten předvedl čistou jízdu oba dny. 
 
Jednu chybu měli v sobotu Rome Gladiators, podobně jako Valkenswaard United. Ti ale zapisovali navíc první den jeden bod za čas a byli až čtvrtí. Na dalších příčkách se seřadili New York Empire, London Knights, Paris Panthers, Hamburg Giants, Scandinavian Vikings, Berlin Eagles, St Tropez Pirates, Istanbul Sultans, Cannes Stars, Madrid in Motion, Miami Celtics a až šestnáctí skončili Prague Lions, za něž startovali Leopold van Asten s VDL Groep Hutch a Pieter Dovos s koňmi Kannabis van de Bucxtale a Mom´s Coleraine des Bergeries. 
 
Pražští lvi se tak posunulu se 137 body o jeden řádek níže na průběžné třetí místo. Druzí jsou Berlin Eagles a na nejvyšší příčku se vyhoupli díky druhému vítězství v sezoně Stockholm Hearts. Ti mají 158 bodů, což je o sedm více, než nasbírali dosavadní lídři. 
 
V následující Grand Prix Longines Global Champions Tour postoupilo do rozeskakování šest dvojic. Na zkráceném parkuru inkasoval osm bodů Švéd Jens Fredricson s jedenáctiletým valachem Markan Cosmopolit. Ostatní účastníci již nechybovali. Max Kühner s Elektric Blue P skončil pátý s půlsekundovou ztrátou na hvězdnou dvojici z Velké Británie, kterou tvoří Ben Maher a Explosion W. 
 
Medailisté byli ještě o zhruba sekundu a půl rychlejší. Třetí Němec Marcus Ehning na Stargoldovi projel cílem v čase 35,87 a jen o sedm setin rychlejší byl Švéd Henrik von Eckermann na King Edwardovi. Od vítězství jej však dělilo ještě jedenáct setin. Další z úspěšných německých jezdců Christian Ahlmann na Dominatorovi 2000 Z totiž zdolal zkrácený kurz za pouhých 35,69 sekund a stal se tak letos podruhé vítězem. 
 
Z postupu do Super Grand Prix, která se pojede v druhé polovině listopadu v pražské O2 areně, se tak mohl radovat druhý umístěný Henrik von Eckermann, který tuto závěrečnou soutěž celého okruhu LGCT vyhrál v loňském roce. V žebříčku jednotlivců přitom letos zatím moc nebodoval. Aktuálně má 80 bodů, a to mu stačí jen na pětadvacáté místo. 
 
Lídr Christian Ahlmann tabulku vede se 188 body. Pietera Devose, jenž se do Grand Prix ve Stockholmu nekvalifikoval, odsunul na třetí řádek Ben Maher se 154 body. Devos jich má 139 a hned za ním zůstává jeho kolega z družstva Prague Lions Niels Bruynseels se 124 body. Ten však během tohoto víkendu startuje, stejně jako Anna Kellnerová, při CSIO3*-W CET Prague Cupu v Chuchle Areně Praha.  
 
Druhá polovina seriálu se otevře od 24. června v Paříži. Hned následující týden bude následovat zastávka v Monaku a po červencové pauze se seriál přesune do Londýna, kde se bude soutěžit od 19. do 21. srpna. V týdenních intervalech navážou Valkenswaard a Řím, před Prague Playoffs jsou pak ještě v plánu na konci září New York a o měsíc později Rijád. 
 
Foto: Kateřina Návojová


Sledujete novinky o koních, jezdectví a dostizích na Jezdci.cz a pouštíte si pravidelně vysílání EquiTV.cz a EquiRadia.cz? Máme pro vás novinku - spouštíme Fancluby Jezdci.cz a EquiTV.cz EquiRadio.cz, jejichž prostřednictvím můžete podpořit další existenci našeho zpravodajství.

Zaplacením ročního nebo půlročního příspěvku umožníte, aby veškerý redakční obsah s výjimkou bonusů pro členy fanclubu zůstal nadále volně přístupný všem uživatelům a přímo se tak budete podílet i na propagaci všech koňských sportovních disciplín. Zároveň dostanete přednostní přístup k velké části našich materiálů, které si můžete přečíst v časovém předstihu, pravidelnou možnost získat různé slevy na zboží našich partnerů a účast v soutěžích o ceny.

Roční členství ve Fanclubu Jezdci.cz stojí 600 Kč, půlroční příspěvek je 300 Kč. Pokud chcete být členem obou fanklubů Jezdci.cz i EquiTV.cz, můžete využít zvýhodněnou variantu 1000 Kč (roční) a 500 Kč (půlroční). Další podrobnosti najdete na tomto odkazu.

Newsletter a komunity na síti

Kromě největšího českého serveru o koních Jezdci.cz, internetové televize EquiTV a stále populárnějšího EquiRadia pro vás připravujeme i pravidelný newsletter Jezdecký zpravodaj, který jednou týdně shrnuje vše podstatné z koňského dění a každý pátek ho doručujeme přímo do vašeho e-mailu.

K odběru toho nejlepšího z našeho zpravodajství se můžete přihlásit ZDE!

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13D
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE