Živě na EquiTV: 18. 5. skoky KMK Písek, od 20. 5. Working Equitation
Získejte přednostní přístup k informacím na Jezdci.cz a další výhody! (KLINĚTE)|Inzerováním v médiích skupiny EQUINET podporujete nezávislé zpravodajství o koních a jezdectví v ČR. Děkujeme všem partnerům za podporu! Zájemci o reklamu pište na e-mail: equinet@equinet.cz nebo volejte +420 606 382 315|EquiRadio.cz: Naslouchejte koním i lidem, kteří jim rozumí! KAŽDÝ DEN NOVÉ POŘADY!|Jezdecký zpravodaj: Newsletter o koních každý pátek ZDARMA ve vašem e-mailu!|Sledujte MONITORING zpráv o koních z dalších zdrojů!|Na EquiTV.cz audiovizuální služby streamem nezačínají, ani nekončí! Nabízíme víc než jen on-line přenosy a záznamy, vysíláme koně mimo jezdeckou komunitu! |PODPORUJEME:|Olomouc - mezinárodní drezurní závody CDI 19. - 22. 5.|Martinice - skokové závody 19. - 22. 5.|Písečné nad Dyjí - mezinárodní závody spřežení CAI 26. - 29. 5.|Olomouc - skokové závody 27. - 29. 5.|Královice - drezurní závody 28. 5.|Královice - drezurní závody 29. 5.|Zduchovice - mezinárodní skoky CSI 1. - 5. 6. |Přeštěnice - všestrannost Zlatá podkova 3. - 5. 6.|Královice - drezura 4. - 5. 6.|Jezdci reportují. Staňte se součástí nejlepšího zpravodajství o koních|Sledujte JEZDCI.cz nově i v multimediální aplikaci FlashNews|SLEDUJTE ŽIVÉ PŘENOSY z akcí pravidelně na EquiTV.cz. Ta je jedinou původní internetovou televizí o koních v ČR, která má přesah do terestriálního vysílání! Vytváříme obsah i pro další TV kanály, jako jsou: ČT Sport, Sport 5, TV Seznam, Regionální televize a další... |PARTNERSKÉ AREÁLY:|Dostihový spolek Pardubice|Chuchle Arena Praha|ESC Olomouc|Martinice|Zduchovice|Přeštěnice|Hradištko|Královický dvůr|NH Kladruby n. L.|ZH Písek
reklama 11A

reklama

Equinews: GC pokračovala v Mexiku. Larizano psal historii v Prvomájové

 03.05.2022 17:30 | AUTOR: Josef Malinovský

ikonka

Parkurová elita se potkala na Global Champions v Mexiku. – Čtrnáctiletý ryzák Larizano se stal nejstarším vítězem v historii Prvomájové steeplechase. – Union Forces má nadále formu, v Chuchli letos už podruhé nenašel přemožitele. Více v Equinews.

reklama 12C

EQUINEWS SLEDUJTE ZDE (KLIKNĚTE)

 
Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony pravidelný pořad Equinews, který vysílá také například Televize Seznam, Stream.cz a v rámci zpravodajské relace Report i kanál Sport 5. Podívejte se na jeho aktuální díl!
 

Prague Lions byli v Mexiku devátí. Beerbaum opět nenašel přemožitele

Třetí mítink série Global Champions 2022 se odehrál v Mexico City ve dnech 29. a 30. dubna. Ve dvoukolové týmové soutěži reprezentovali tým Prague Lions Anna Kellnerová, Pieter Devos a Niels Bruynseels.
 
Do první části soutěže Global Champions League s překážkami do 155 centimetrů nastoupila Anna Kellnerová, která v sedle klisny Catch Me If You Can předvedla solidní výkon s jedním zaváháním. 
 
Jednu chybu udělal i její týmový kolega Belgičan Pieter Devos s valachem Kannabisem van de Bucxtale. Devos pak nastoupil i do sobotního druhého kola, tentokrát však přesedlal na svou stájovou jedničku – belgickou klisnu Claire Z. Ani změna koně ovšem čistý výsledek nepřinesla a jezdec zapsal na týmové konto znovu čtyři trestné body.
 
Annu Kellnerovou vystřídal v sobotu další z Belgičanů v řadách Pražských lvů Niels Bruynseels. Jízda s hnědákem Delux van T&L mu vyšla skvěle a konto družstva trestnými body nezatížil. Celkový součet i tak činil dvanáct trestných bodů, což znamenalo konečné deváté místo.
 
Česká reprezentantka startovala v kvalifikaci jednotlivců do Grand Prix a opět jednou chybovala. Dva trestné body navíc za překročení času jí však bohužel stály postup do hlavní soutěže.
 
Zástupci hned čtyř družstev nastupovali do druhého kola bez trestných bodů, a mohli tak pomýšlet na vítězství. Za Piráty ze St. Tropez zapsal druhou nulu německý reprezentant Daniel Deusser. V obou částech soutěže mu k tomuto výbornému výkonu pomohla hnědka Killer Queen. Rovněž jeho kolega Ir Michael Pender, který startoval s irským valachem HHS Calais, ani jednou nechyboval. Piráti tak mohli jen čekat, jak si povedou jejich soupeři ze zbývajících třech týmů.
 
New York Empire neměli svůj den. Spencer Smith s Quibelle shodil dvě překážky, a když pak přidal jednu chybu i Denis Lynch na valachovi Brooklyn Heights, bylo jasné, že na nejvyšší příčky jejich výkon stačit nebude.
 
Šance se tak chopili zástupci Hamburg Giants. Ty v Mexiku reprezentoval nizozemský tandem Bart Bles a Jur Vrieling. Bles zajel v pátek čisté kolo v sedle hnědáka Comme Laude W a v druhém dějství využil možnosti měnit koně a rozhodl se pro hřebce Kriskrase DV. Také s ním překonal všechny překážky bez zaváhání a také jeho kolega Jur Vrieling s valachem Fiumicinem van de Kalevallei přidal nulu i v sobotní jízdě. 
 
Hamburg Giants se tak dostali do vedení před St. Tropez Pirates a poslední, kdo mohl promluvit do celkového pořadí, byly Labutě ze Šanghaje. Jenže zkušený německý reprezentant Christian Ahlmann shodil s hřebcem Solid Gold Z trochu nečekaně hned dvě překážky a jednou šla k zemi bariéra i u Katrin Eckermann v sedle Cala Mandie. Pro Shanghai Swans to znamenalo pokles až na osmé místo. O vítězích musel tentokrát rozhodnout součet dosažených časů bezchybných družstev. 
 
Ten nahrál jezdcům Hamburg Giants, kteří se tak poprvé v sezoně 2022 stali vítězi v sérii Global Champions League. St. Tropez byli druzí před třetími Cannes Stars. Díky triumfu v Mexiku se Hamburští obři vyhoupli i do vedení seriálového žebříčku, v kterém se za nimi řadí Berlin Eagles a Madrid In Motion. Pražským lvům patří pozice číslo devět.
 
Vrcholem v rámci individuální série Longines Global Champions Tour byla sobotní Grand Prix, v níž se do rozeskakování nakonec probojovalo šest dvojic. Jako první do něj nastoupil Belgičan Gilles Thomas v sedle jedenáctileté klisny Luna van het Dennehof. Po jedné chybě v čase 46,49 sekundy neměl však příliš velké šance na pódiové umístění. 
 
Hned druhý startující Denis Lynch z Irska ukázal, že laťka se dá posunout výrazně výš. Zkráceným parkurem projel na třináctiletém valachovi Brooklyn Heights bez penalizace a časomíra mu v cíli ukázala hodnotu 44,56, čímž dostal ostatní soupeře pod tlak. 
 
Druhým Belgičanem na startovní listině rozeskakování byl Pieter Devos, jenž v týmové Global Champions League startuje za tým Prague Lions. Držet palce mu do kiss and cry zóny přišel i jeho kolega z Pražských lvů Niels Bruynseels, jenž s Deluxem Van T & L v základní části soutěže jednou chyboval a skončil patnáctý. Devos s klisnou Claire Z bohužel shodil úplně poslední skok, což se mu stalo osudným letos již poněkolikáté. Čtyři trestné body a čas 45,56 tak pro něj znamenaly v důsledku páté místo před šestým Gillesem Thomasem.  
 
Čtvrtý skončil Brit Ben Maher na hřebci Faltic HB, když také jednou chyboval, ale v cíli mu časomíra ukázala hodnotu 44,07. Šlo tak o nejrychlejší jízdu ze všech.
 
Zbývající dvě dvojice již nezaznamenaly žádnou penalizaci, ale byly pomalejší. Ir Michael Duffy na valachovi Zilton Sl Z dokončil v čase 44,59, čímž se dostal o pouhé tři setiny za svého krajana Denise Lynche. Posledním, kdo mohl zamíchat pořadím, byl Němec Ludger Beerbaum na klisně Mile.
 
Ten proletěl cílem v čase 44,51 sekundy, a protože nechyboval, mohl začít slavit druhý triumf v rámci letošního ročníku tohoto prestižního seriálu. Vstupenka do Super Grand Prix, která se pojede na podzim v Praze a která je bonusem pro vítěze jednotlivých Velkých cen, tak připadla druhému jezdci v pořadí Denisovi Lynchovi.
 

Duel veteránů: Larizano porazil Theohpilose v Prvomájové steeplechase

Po jednašedesáté se v neděli 1. května konal prvomájový mítink v Lysé nad Labem a populární akce nezůstala nic dlužna své pověsti. Dostihovému odpoledni přihlížela nejpočetnější divácká návštěva za poslední léta, která vytvořila výbornou atmosféru.
 
Do Prvomájové steeplechase nastoupila po škrtu polokrevného Shoemakera jen pětice koní. Jako favorit odskakoval vítěz Velké pardubické z roku 2019 Theophilos, který tento dostih v minulosti už dvakrát vyhrál a v případě dalšího úspěchu se mohl stát druhým trojnásobným vítězem v historii. Jeho stálého jezdce Josefa Bartoše, plnícího pracovní povinnosti v Miláně, nahradil žokej Marek Stromský.
 
V první polovině 4200 metrů dlouhé tratě bylo tempo podle očekávání vlažné a všichni aktéři vyčkávali, kdo převezme iniciativu. Po startu se dostali dopředu Larizano a Mobilization, na třetí pozici cválala Milsueldos před Theophilem. Skokansky nedělal kurs čítající všechny klíčové překážky včetně tribunního skoku nebo Karlova vodního příkopu nikomu ze startujících problémy.
 
K jediné dramatické situaci došlo před irskou lavicí. Tam se pomalu běžící pole úplně zastavilo a Marcel Novák mladší opustil sedlo pětiletého Dumon Roclaye. Zbylá čtveřice po několika okamžicích pokračovala v dostihu. V závěrečném kilometru nastoupili Larizano a Theophilos, a třebaže se zdálo, že favorit dotáhne svůj útok do vítězného konce, Larizano v sedle s Jaroslavem Myškou odolal a triumfoval jistě o 3 1/2 délky. Třetí skončila Milsueldos a do cíle se dostal i čtvrtý Mobilization.
 
Vlastní odchovanec trenéra Stanislava Popelky Larizano v barvách stáje Hvozd-Popelka si po loňském triumfu v polském Crystal Cupu nebo Velké slušovické steeplechase z roku 2019 připsal další velký úspěch. Zároveň se ve svých čtrnácti letech stal nejstarším vítězem v historii Prvomájové steeplechase a překonal dosavadního rekordmana Mercatora z konce 80. let.
 
Zatímco z Prvomájové steeplechase odešlo středisko Mlýnce / Bohuslav rodiny Váňových poraženo, spravilo si chuť ve druhé steeplechase. 3700 metrů dlouhá Steeplechase parku Mirakulum se změnila ve velkou exhibici ryzáka Angkor Wata ze stáje Joly.
 
Druhý z Českého derby 2019 triumfoval velmi lehce o 13 délek a doběhl si pro své druhé překážkové vítězství. V jeho sedle se ze svého prvního triumfu na české půdě radoval mladý ruský jezdec Anton Andrejevič Orčinskij. Druhé místo si podobně suverénně pohlídal Odigny před Mostarem.
 
Emotivním dostihem byl Memoriál Tomáše Hurta s podporou rodiny a přátel, vypsaný na památku bývalého překážkového šampiona a trenéra, který náhle zemřel před dvěma lety v den svých 38 narozenin. Při svém debutu na proutěných překážkách na sebe upozornila loňská jedničková vítězka Crush On Me, hájící nově barvy stáje M+M Kvapilovi. Pod žokejem Marcelem Novákem deklasovala hnědka své soupeře o 5 délek. Souboj o druhé místo rozhodl pro sebe Dovalweeno před Skilled Playerem.
 
V rovinové části programu se největší pozornost upírala na Cenu společnosti Tipsport, v níž se po více než roční přestávce vracela na dráhu někdejší klasická vítězka Barthesa. Bělka odskakovala jako desetinová favoritka, ale nakonec se musela spokojit s pátou příčkou.
 
Optimálně načasovým útokem se prosadil sedmiletý Let Fire s Jiřinou Andrésovou. Svěřenec Dušana Andrése vyhrál jistě o 2 3/4 délky před Rabbit Coulsty a Waste No Timem. Manželé Andrésovi a stáj Dostihové centrum Zámrsk dr. Václava Bruny měli úspěšný den, v rámcovém programu triumfovali ještě s devítiletým valachem Vossolie.
 

Union Forces letos neporažen. V Ceně Flinta deklasoval soupeře

Nezvykle v pátek odpoledne se konal další klusácký mítink v Chuchle Areně Praha. Dostihové odpoledne vypsané na 29. duben nahradilo původně plánované dubnové dostihy v Bravanticích a jeho vrcholem byla Cena Flinta.
 
Tradiční dostih na 1670 metrů měl letos přívlastek Velká čarodějnická cena a po škrtu dvou aktérů se musel spokojit se čtyřčlenným polem. Pro většinu startujících to byla odveta za Velkou dubnovou cenu, jejíž vítěz Union Forces šel na startu jako horký favorit.
 
Podobně jako před dvěma týdny se staral o tempo desetiletý Trespasser s amatérem Miloradem Jovanovičem, výrazně mu však sekundoval Varenne Venus v sulce s Ilonou Kubíkovou. Laurens Rinkes dlouho vyčkával a v prvním okruhu ztrácel na vedoucí dvojici několik délek. Na chvostu pole se držel jeho tréninkový kolega Inaccessible Grou.
 
K rozhodujícímu útoku nasadil Union Forces před závěrečným obloukem. Vnější stopou dorovnal svou ztrátu na Trespassera i Varenne Venus a v cílové rovině lehce odskočil. Rozhodčí komentovali převahu hvězdy stáje Team Kotásek & FFF Stables výrokem "zadrženě 12". Vzdálené druhé místo si pohlídal Trespasser před Varenne Venus.
 
Union Forces vyklusal kilometrový čas 1:14,5 (jedna minuta, čtrnáct sekund a pět desetin) a zůstává po dvou letošních startech neporažen.
 
Zajímavý průběh měla Prix du Trotteur Francais na 2180 metrů, druhý díl seriálu pro francouzské klusáky. K vítězství stylem start – cíl se nadechoval svéhlavý Diable Maya s amatérem Bedřichem Novákem, ale v cílové rovině zacválal a byl diskvalifikován. Jeho záváhání využil Embargo D' Ukraine vedený Pavlem Vávrou a zopakoval si dva týdny staré vítězství.
 
Za ryzákem stáje Vávra Chropyně finišoval na druhém místě Florizel a pořadí nejlepších dotvořil Grandfather D'am.
 
Foto: poskytlo tiskové středisko GCL


Sledujete novinky o koních, jezdectví a dostizích na Jezdci.cz a pouštíte si pravidelně vysílání EquiTV.cz a EquiRadia.cz? Máme pro vás novinku - spouštíme Fancluby Jezdci.cz a EquiTV.cz EquiRadio.cz, jejichž prostřednictvím můžete podpořit další existenci našeho zpravodajství.

Zaplacením ročního nebo půlročního příspěvku umožníte, aby veškerý redakční obsah s výjimkou bonusů pro členy fanclubu zůstal nadále volně přístupný všem uživatelům a přímo se tak budete podílet i na propagaci všech koňských sportovních disciplín. Zároveň dostanete přednostní přístup k velké části našich materiálů, které si můžete přečíst v časovém předstihu, pravidelnou možnost získat různé slevy na zboží našich partnerů a účast v soutěžích o ceny.

Roční členství ve Fanclubu Jezdci.cz stojí 600 Kč, půlroční příspěvek je 300 Kč. Pokud chcete být členem obou fanklubů Jezdci.cz i EquiTV.cz, můžete využít zvýhodněnou variantu 1000 Kč (roční) a 500 Kč (půlroční). Další podrobnosti najdete na tomto odkazu.

Newsletter a komunity na síti

Kromě největšího českého serveru o koních Jezdci.czinternetové televize EquiTV a stále populárnějšího EquiRadia pro vás připravujeme i pravidelný newsletter Jezdecký zpravodaj, který jednou týdně shrnuje vše podstatné z koňského dění a každý pátek ho doručujeme přímo do vašeho e-mailu.

K odběru toho nejlepšího z našeho zpravodajství se můžete přihlásit ZDE!

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13B
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace