Získejte přednostní přístup k informacím na Jezdci.cz a další výhody! (KLINĚTE)|Inzerováním v médiích skupiny EQUINET podporujete nezávislé zpravodajství o koních a jezdectví v ČR. Děkujeme všem partnerům za podporu! Zájemci o reklamu pište na e-mail: equinet@equinet.cz nebo volejte +420 606 382 315|EquiRadio.cz: Naslouchejte koním i lidem, kteří jim rozumí! KAŽDÝ DEN NOVÉ POŘADY!|Jezdecký zpravodaj: Newsletter o koních každý pátek ZDARMA ve vašem e-mailu!|Sledujte MONITORING zpráv o koních z dalších zdrojů!|Na EquiTV.cz audiovizuální služby streamem nezačínají, ani nekončí! Nabízíme víc než jen on-line přenosy a záznamy, vysíláme koně mimo jezdeckou komunitu! |PODPORUJEME:|Zduchovice - skoky 28. 6. - 3. 7.|Písek - skoky 2. - 3. 7.|Přeštěnice - všestrannost MČR děti a junioři 3. - 5. 7.|Olomouc - skoky ČSP 7. - 10. 7.|Hradištko - drezura 9. - 10. 7.|Kladruby nad Labem - spřežení 9. 7.|Martinice - Pony Days 12. - 13. 7.|Zduchovice - skoky ČSP 13. - 17. 7.|Pardubice - všestrannost Zlatá podkova 15. - 17. 7.|Olomouc - skoky 15. - 17. 7.|Písek - skoky 16. 7.|Jezdci reportují. Staňte se součástí nejlepšího zpravodajství o koních|Sledujte JEZDCI.cz nově i v multimediální aplikaci FlashNews|SLEDUJTE ŽIVÉ PŘENOSY z akcí pravidelně na EquiTV.cz. Ta je jedinou původní internetovou televizí o koních v ČR, která má přesah do terestriálního vysílání! Vytváříme obsah i pro další TV kanály, jako jsou: ČT Sport, Sport 5, TV Seznam, Regionální televize a další... |PARTNERSKÉ AREÁLY:|Dostihový spolek Pardubice|Chuchle Arena Praha|ESC Olomouc|Martinice|Zduchovice|Přeštěnice|Hradištko|Královický dvůr|NH Kladruby n. L.|ZH Písek
reklama 11D

reklama

Equinews: Zamico hrdinou Velké jarní ceny. GCL pokračovala v Madridu

 17.05.2022 15:00 | AUTOR: Josef Malinovský |
VIDEO

ikonka

Velkou jarní cenu po šesti letech vyhrál kůň českého chovu. Ryzák Zamico dominoval o čtyři délky. – Union Forces drží letošní neporazitelnost na klusáckých drahách. – Prague Lions v Madridu skončili osmí. Grand Prix vyhrála Sanne Thijssen.

reklama 12B

EQUINEWS SLEDUJTE ZDE (KLIKNĚTE)

 
Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony pravidelný pořad Equinews, který vysílá také například Televize Seznam, Stream.cz a v rámci zpravodajské relace Report i kanál Sport 5. Podívejte se na jeho aktuální díl!
 

Domácí odchovanec Zamico klasickým vítězem, zaujal i Well Prepared

Chuchle Arena Praha zažila v neděli 15. května první velký vrchol sezony. Před zaplněnou tribunou se běžela klasická Velká jarní cena a zajímavou podívanou sliboval také Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera, přípravný dostih na České derby.
 
101. Conseq Velká jarní cena měla jedno z nejkvalitnějších startovních polí posledních let. Sázkovým favoritem byl hnědák Westminster Night, který původně směřoval do francouzské verze tohoto dostihu, ale po nepodařeném přípravném startu byl přesměrován do Prahy.
 
Po startu se na okamžik objevil na špici vítěz dubnového přípravného dostihu Arkhangelsk, ale ještě rychlejší byl Alzir a udal velmi svižné tempo. V přední vlně se drželi i zimní favorit Red Coral a další špičkový dvouletek loňské sezony Zamico. A byl to právě Zamico s žokejem Milanem Zatloukalem, kdo v cílové rovině zaútočil podél bariéry a dokázal odskočit. Favorit Westminster Night sice přišel s táhlou koncovkou, ale vlastního odchovance stáje Rabbit Trhový Štěpánov už neohrozil. Zamico zvítězil jistě o 4 délky ve druhém nejrychlejším čase historie 1 minuta 36 sekund a 81 setin. Druhý doběhl Westminster Night před Arkhangelskem, Ashatem a Alzirem. 
 
Zamica připravuje v Pičíně na Benešovsku čtyřnásobný šampion trenérů Allan Petrlík. Syn klasické vítězky Rabbit Zamindar se stal prvním koněm českého chovu po šesti letech, jemuž se podařilo ve Velké jarní ceně uspět. V éře samostatné České republiky se to podařilo jen šesti hřebcům.
 
Tříletým koním byl určen i Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera na 2200 metrů. V prvním velkém přípravném dostihu na České derby, se výrazně připomněl letos debutující Well Prepared, který ukončil čekání šampiona žokejů Jaromíra Šafáře na první letošní vítězství. Hřebec stáje K-K Metal a.s. odrazil jistě o jednu délku útok druhého Hello Hola Hay, směřujícího výhledově do švýcarského derby. Třetí příčkou příjemně překvapil český odchovanec Gasparini. Krok s nejlepšími držela i čtvrtá Korvette, páté místo uhájil ze špice jdoucí Secret Peet. Favorit Frehel zklamal desátým místem.
 
Ve sprinterské Ceně společnosti Tipsport na sebe ve finiši narazili dva třídoví veteráni. Chvíli se zdálo, že průnik osmiletého Mollys Besta podél bariéry bude rozhodující, ale o rok starší Mormill v sedle s Davidem Liškou zmobilizoval síly a po boji o krk zvítězil. Třetí skončila slovenská klisna Lady Mazie, polosestra českého šampiona sprinterů Ponntose. Vítězného Mormilla odjezdil pro trenéra Jaroslava Jelena žokej David Liška.
 
Dramatický průběh měl Jarní dostih 108 Agency pro tříleté koně na 1400 metrů. Hned po startu ostře vybočil temperamentní Perceivable a navzdory vší snaze žokeje Jiřího Chaloupky skončil v pískové části dráhy, což znamenalo diskvalifikaci. K dalšímu nezvyklému momentu došlo při vbíhání do cílové roviny, kdy vedoucí ryzák Bundeskanzler vybočil do vnější stopy směrem ke stájím a rozdal soupeřům cenné délky. Svěřence trenéra Konstantina Kobzareva to však nezastavilo a v sedle s Lukášem Charvátem si ve finiši podél vnější bariéry udržel převahu. Zvítězil jistě o 4 délky před Luisem Stormenem a klisnou Bella Ria.
 
Tříletého vítěze měla i Cena společnosti Emont Bohemia na 1600 metrů. Hnědák Bacora ze stáje MUDr. Evy Nieslanikové je valach, a tak s ním trenér Miroslav Nieslanik nemíří do klasických dostihů. Po dubnovém vítězství ve čtvrté kategorii dokázal Bacora zabodovat i o úroveň výše proti starším koním. V sedle s žokejem Janem Vernerem, který navážil 52 kilogramů, porazil ve finiši o devět kilo více zatíženého Creatora. Třetí finišoval Coltyn.
 
Krásnou koncovku nabídla Cena Střední školy dostihového sportu a jezdectví na 1600 metrů pro žákovské a mladé jezdce. Svého prvního vítězství v kariéře zde na pětiletém Siru Coralovi dosáhl šestnáctiletý amatér Jan Kovář, který se ve finiši prosadil jistě o krk před hnědákem Rabbit Spirit a klisnou Dark Alighieri.
 
A vítězná premiéra byla k vidění i v závěrečné Ceně Fontana Watercoolers na 1800 metrů. Letos již podruhé úspěšný valach Moccafix triumfoval v sedle s amatérkou Annou Lebduškovou, která má stejně jako Jan Kovář zkušenosti s Pony ligy a teď začíná kariéru v dostizích plnokrevníků. Druhý finišoval Gott a třetí místo získala Latarmissie.
 

Union Forces vyhrál potřetí za sebou, ze souboje s Paminem nic nebylo

Malé, ale kvalitní pole měla mít Velká cena primátora hlavního města Prahy, která byla v sobotu 14. května hlavním dostihem klusáckého mítinku v Chuchle Areně Praha. Ze souboje hvězd však nakonec nic nebylo, Pamino a Trespasser byli škrtnuti. 
 
Startovní pole se tak smrsklo na pouhé čtyři aktéry a horký favorit Union Forces ze stáje Team Kotásek & FFF Stables měl volnou cestu k vítězství. Jezdec Laurens Rinkes ho zpočátku držel vzadu a přenechal iniciativu dvojici Dream De Saint So a Fly Spirit, ale když se 2180 metrů dlouhý dostih blížil ke svému závěru, svěřenec Jaromíra Kotáska opět přišel se svou drtivou koncovkou.
 
V cílové rovině Union Forces odskočil o 8 délek a zvítězil v kilometrovém čase 1 minuta 18 sekund a 1 desetina. Při třetím letošním startu si tak zachoval neporazitelnost. Druhý doběhl jeho tréninkový kolega Inaccessible Grou a třetí peníze získal Fly Spirit.
 
Svůj dostih měli v sobotu i francouzští klusáci. V Prix André Meunier – Trotteur Francais na 2180 metrů, vypsané na počest nedávno zesnulého významného klusáckého činovníka, nasadil k velkému sólu devítiletý valach Diakene v sulce se svým trenérem Josefem Semerádem a na strojovou akci hnědáka stáje Pražská agrární s.r.o. nenašel nikdo z pětice soupeřů recept. Diakene triumfoval velmi lehce o 6 délek v kilometrovém čase 1 minuta 18 sekund a 6 desetin. Druhá finišovala Havana Misi a třetí místo vybojoval Grandfather D‘ Am.
 

Prague Lions byli v Madridu osmí. Grand Prix vyhrála Sanne Thijssen

Čtvrté kolo série Global Champions 2022 se konalo v Madridu. Prague Lions po skvělých pátečních výkonech nastupovali do druhé části soutěže GCL ze třetí pozice, tu však neudrželi. Vždy se dařilo nejlépe členovi týmu, který startoval jako jednotlivec.
 
Prague Lions v sobotu odstartoval v obměněné sestavě. Dle očekávání Španěla Sergia Alvereze Moyu s Alamem nahradil Belgičan Pieter Devos na klisně Claire Z. Tato dvojice totiž v pátek vyhrála individuální hodnocení soutěže, zatímco Moya jednou chyboval. Paradoxem je, že druhý den se situace zcela obrátila. Segio Alvarez Moya před domácím publikem předvedl na valachovi Alamovi nejlepší jízdu ze všech, ale na parkuru vysokém 155 centimetrů startoval jen mezi jednotlivci v rámci kvalifikace do Grand Prix. 
 
Jednadvacetiletý Američan Brian Moggre s valachem MTM Vivre le Reve první den dokončil s nulou na bodovém kontě, ale na úspěšný start se mu nepodařilo navázat a napodruhé dovezl do cíle osm trestných bodů poté, co chyboval hned na jedničce a poté ještě jednou na kolmém skoku s číslem pět. Čistě nejel ani Pieter Devos s Claire Z. Čtyřmi body byl penalizován po chybě na devítce. Šestnáct trestných bodů v součtu za oba dny v kombinaci s časem 148,90 sekundy zařadil Pražské lvy na průběžné šesté místo, ale na startovní listině v té chvíli byly ještě dva celky.
 
Také Rome Gladiators zaznamenali v sobotu dvanáct trestných bodů, ale na rozdíl od reprezentantů Prahy si nenesli žádnou bodovou zátěž z pátečního prvního kola soutěže. Stejně jako dvanáct trestných bodů je muselo mrzet, že kurzem neprojeli alespoň o pár sekund rychleji. Čas 152,76 je totiž zařadil až na páté místo za čtvrté Cannes Stars, třetí London Knights a druhé Stockholm Hearts. Všechny tři týmy přitom měly stejné bodové skóre, ale byly rychlejší. 
 
Z triumfu se radovali Berlínští orli, za které startovali v pátek i v sobotu Christian Kukuk na dvanáctiletém valachovi Checkerovi a Philipp Weishaupt se stejně starým valachem Cobym. Kukuk se sice neubránil jednomu poboření překážky, ale to bylo jediné zaváhání a Berlin Eagles tak s přehledem celou soutěž vyhráli. Před mítinkem v Madridu se dělili o vedoucí pozici s Hamburg Giants, ti ale tentokrát obsadili šestou příčku a jsou aktuálně v žebříčku družstev druzí s 84 body. To je o čtrnáct méně, než nyní mají lídři tabulky. Na třetí řádek se posunuli zástupci Stockholm Hearts, když o jeden bod předstihli Madrid in Motion. Prague Lions v Madridu brali čtrnáct bodů za osmé místo a v součtu jich mají čtyřiapadesát. V průběžném pořadí klesli na desáté místo. 
 
V sobotu 14. května se v Madridu uskutečnila také další Grand Prix Longines Global Champions Tour jednotlivců a nabídla doslova strhující podívanou. Do rozeskakování Grand Prix s výškou překážek 160 centimetrů postoupilo deset dvojic, z nichž první tvořil domácí Eduardo Alvarez Aznar v sedle jedenáctiletého valacha Bentley de Sury. Bohužel chyboval hned na prvních dvou překážkách a do cíle tak dovezl osm trestných bodů. Ty jej nakonec zařadily až na desátou příčku.
 
Jednadvacetiletý Američan Brian Moggre, který je od letoška novým členem týmu Prague Lions v rámci Global Champions League, se s valachem MTM Vivre le Reve probojoval nejen do vrcholné soutěže túry jednotlivců, ale i do její závěrečné fáze. Na zkráceném parkuru se mu dařilo velmi dobře, jenže pak přišla chyba na úplně posledním skoku, a ta pro něj znamenala osmý řádek ve výsledkové listině. Devátý byl Fernando Martinez Sommer z Mexika, jenž na valachovi Cor Bakkerovi taktéž jednou chyboval. Čtyři body měl i Brazilec Yuri Mansur s koněm QB Alfons Santo Antonio. Čas lepší o čtrnáct setin, než měl Moggre, mu přinesl sedmé místo. 
 
Dalších šest rozeskakujících se dvojic už žádnou penalizaci nezaznamenalo a o jejich pořadí tak rozhodoval čas. Velmi netradiční situace přitom nastala v případě Darragha Kennyho z Irska v sedle hřebce VDL Cartello a Brazilce Marlona Módolo Zanotelliho na valachovi VDL Edgar M. Tyto dvě dvojice totiž absolvovaly rozhodující část závodu ve zcela totožném čase 39,91.  Poté, co Ioli Mytilineou z Řecka na koni L'artiste de Toxandra, stejně jako Britka Jodie Hall McAteer s valachem Salt'n Peppa i vítězka z Miami Beach Katrin Eckermann reprezentující Německo na klisně Cala Mandia dokončily v horším čase, to vypadalo, že Velká cena Madridu bude mít dva vítěze. Jenže na startu zbývala ještě jedna účastnice z Nizozemska – Sanne Thijssen a její holštýnský hřebec Con Quidam RB. 
 
Hned od začátku bylo zřetelné, že tato dvojice nasadila velmi ostré tempo. Když se blížila k poslední překážce, tak se dalo předvídat, že pokud neudělá chybu, vyhraje. Nakonec se jí to povedlo, byť časový rozdíl nebyl až tak velký – jen zhruba tři čtvrtě sekundy. I tak to je pro tuto teprve čtyřiadvacetiletou jezdkyni obrovský úspěch. Mladičká vítězka jakoby ani nemohla uvěřit tomu, čeho právě dosáhla. Bude totiž jedním z šestnácti jezdců, kteří se v sobotu 19. listopadu utkají mezi sebou v LGCT Super Grand Prix při galashow světového parkuru Global Champions Prague Playoffs. Ze šestnácti jmen kvalifikovaných jezdců jsou známá aktuálně čtyři. Kromě zmíněné nizozemské jezdkyně jsou jimi Ir Denis Lynch a dva Němci – Katrin Eckermann a Ludger Beerbaum. Ten dokonce letos vyhrál už dvakrát, což v Mexiku zajistilo postup druhému umístěnému jezdci.
 
V průběžném pořadí seriálu Longines Global Champons Tour vede Ludger Beerbaum s 99 body, o bod méně má Katrin Eckermann, třetí je s 92 body Michael Duffy a dva body na něj ztrácí Belgičan Gilles Thomas. V top 10 jsou ještě Denis Lynch, Bart Bles, Pieter Devos, Christian Kukuk, Eduardo Alvarez Aznar a Darragh Kenny. 
 
Další kola světové parkurové série budou následovat v rychlém sledu. Už od 19. do 21. května se bude soutěžit o další body do žebříčků v Saint Tropez, na konci května se dění přesune do Hamburku, aby se první červnový týden vše opět vrátilo na Francouzskou riviéru, tentokrát do Cannes.
 
Foto: Aleš Erbek


Sledujete novinky o koních, jezdectví a dostizích na Jezdci.cz a pouštíte si pravidelně vysílání EquiTV.cz a EquiRadia.cz? Máme pro vás novinku - spouštíme Fancluby Jezdci.cz a EquiTV.cz EquiRadio.cz, jejichž prostřednictvím můžete podpořit další existenci našeho zpravodajství.

Zaplacením ročního nebo půlročního příspěvku umožníte, aby veškerý redakční obsah s výjimkou bonusů pro členy fanclubu zůstal nadále volně přístupný všem uživatelům a přímo se tak budete podílet i na propagaci všech koňských sportovních disciplín. Zároveň dostanete přednostní přístup k velké části našich materiálů, které si můžete přečíst v časovém předstihu, pravidelnou možnost získat různé slevy na zboží našich partnerů a účast v soutěžích o ceny.

Roční členství ve Fanclubu Jezdci.cz stojí 600 Kč, půlroční příspěvek je 300 Kč. Pokud chcete být členem obou fanklubů Jezdci.cz i EquiTV.cz, můžete využít zvýhodněnou variantu 1000 Kč (roční) a 500 Kč (půlroční). Další podrobnosti najdete na tomto odkazu.

Newsletter a komunity na síti

Kromě největšího českého serveru o koních Jezdci.cz, internetové televize EquiTV a stále populárnějšího EquiRadia pro vás připravujeme i pravidelný newsletter Jezdecký zpravodaj, který jednou týdně shrnuje vše podstatné z koňského dění a každý pátek ho doručujeme přímo do vašeho e-mailu.

K odběru toho nejlepšího z našeho zpravodajství se můžete přihlásit ZDE!

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13B
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace