reklama 11C

Koně v letadle: První šampioni jsou již v Tokiu. Transport za miliony

 15.07.2021 19:50 | AUTOR: Josef Malinovský |
NEPŘEHLÉDNĚTE

ikonka

Opravdu koně mohou létat? Ano, a nejde přitom o Pegase! Prvních 36 koňských sportovců dorazilo do dějiště olympijských her v Tokiu. Další desítky budou následovat. Základní letenka pro jednoho z nich stojí 22.700 eur.

reklama 12A

 
Do Japonska dorazilo prvních 36 koní, které se budou účastnit olympijských her v Tokiu. Přistáli na letišti Haneda
 
„Vidět, jak tito koně přicházejí na letiště Haneda je skutečně historická událost, a ještě zvláštnější je, že to nejsou jen koně, jsou to olympijští koně,“ uvedl správce tokijského mezinárodního letiště Takahashi Koji. „Je to opravdu velká noc pro letiště, zejména pro nákladní tým, a považujeme ji za jeden z hlavních milníků konečného odpočítávání olympijských her v Tokiu 2020.“
 
Čtyřnohými cestujícími byli v podstatě všichni drezurní koně a jejich seznam zahrnuje některé olympijské superhvězdy, mezi nimi je i klisna Bella Rose, partnerka německé jezdkyně Isabell Werth. Na palubě byli zástupci Rakouska, Belgie, Dánska, Německa, Velké Británie, Nizozemska, Portugalska, ale i Japonska, stejně jako reprezentanti v soutěži jednotlivců z Brazílie, Estonska, Finska, Irska či Maroka. O něco později se k nim přidá další skupina drezurních hvězd, která do Tokia přiletí následující den.
 

Psali jsme: Anna Kellnerová: O olympiádě sním od Londýna 2012. Jsou v tom emoce

 
První olympijský let odstartoval z belgického Lutychu, kde je speciálně upravené letiště pro přepravu koní. Přepravu zajišťoval Boeing 777-F společnosti Emirates Sky Cargo, který měl zhruba devadesátiminutové mezipřistání v Dubaji pro doplnění paliva a výměnu posádky.
 
Stejně jako lidští pasažéři, i koně cestují s pasem. Již před sedmidenní předexportní karanténou podstoupili všichni šedesátidenní období zdravotního dohledu. Všichni mají také vývozní veterinární osvědčení a před vstupem na palubu byli důkladně zkontrolováni veterináři.
 

 
Koně létají dva v jednom přepravním kontejneru, nebo v tvz. létající stáji, což je ekvivalent business class, tedy obchodní třídy. Jejich pohodlí a bezpečnost zajišťují specializovaní ošetřovatelé pro letecký transport koní a palubní veterinář. Nejen že dostávají během letu jídlo (samozřejmě včetně zvláštních požadavků na staravování), ale jsou schopni si během cesty i zdřímnout, byť je to většinou vestoje – jejich pohybový aparát to umožňuje.
 
Do Tokia dorazí během olympijských a paralympijských her celkem 325 koní. Komplexní logistiku tohoto masivního leteckého transportu koordinují přepravní agenti společnosti Peden Bloodstock, která je od Říma 1960 odpovědná za přepravu olympijských a paralympijských koní a je oficiálním partnerem Mezinárodní jezdecké federace pro přepravu koní. 
 

Psali jsme: Jak dostat koně do Tokia. Letenka vyjde na více jak 600 tisíc korun

 
A kolik že vyjde taková letenka pro koně? Jak jsme již dříve informovali na Jezdci.cz, základní cena vychází na 22.700 eur, tedy při přepočtu 25 Kč / 1 euro jde zhruba o 567.500 korun. Je však potřeba k tomu připočítat ještě další poplatky za transport jezdeckého vybavení, krmiva pro koně, příp. zmíněnou doprovázející osobu týmových koní.
 

 

Rychlá fakta:

• 18 hodin 15 minut – doba letu Liege do Tokia s přistáním v Dubaji
• Detail letadla: Emirates SkyCargo Boeing 777-F (čísla letů EK9388 LGG-DXB, EK9442 DXB-HND)
• 19 – počet létajících stájí na palubě
• Rozměry létajících stájí: 317 cm dlouhé, 244 cm široké, 233 cm vysoké
• 14 až 17 °C – teplota na palubě
• 22.700 kg +/- celková hmotnost koní létajících z Liege
• 13.500 kg vybavení pro koně
• 12.000 kg krmiva (bez jídla a občerstvení během letu)
• 40 litrů vody na koně
• 247 – celkový počet koní cestujících do Tokia na olympijské hry
• 78 – celkový počet koní cestujících do Tokia na paralympijské hry
• 630 kg – průměrná hmotnost drezurního koně
• 515 kg – průměrná hmotnost koně ve všestrannosti 
• 610 kg – průměrná hmotnost skokového koně
• 14 – počet letů s koňmi pro olympijské hry v Tokiu 2020
• 5 – počet letů s koňmi pro pro paralympijské hry Tokio 2020
• 100.000 kg – celková hmotnost vybavení pro koně 
• 60.000 kg – celková hmotnost krmiva pro koně
• 185 – celkový počet cest nákladních vozidel mezi letištěm Haneda a jezdeckým parkem v Baji Koen

 

 
Foto: Mezinárodní jezdecká federace, Leanjo de Koster / Yusuke Nakanishi
Zdroj: Mezinárodní jezdecká federace


K odběru se přihlašte ZDE!

 

Nový Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i protřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz


reklama 13A
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE