reklama 11C

Equinews: Český chov má nové hvězdy. Solemeena a Faliraki oslnily Most

 11.05.2021 15:26 | AUTOR: Martin Cáp

ikonka

Jarní cenu klisen vyhrála ryzka Solemeena z vlastního chovu Martina Bláhy. Mostu vládly české odchovankyně. Čtyřletá Faliraki porazila třídové vytrvalce v Memoriálu Vlastimila Smolíka. Podrobnosti nabízíme v dalším dílu pořadu Equinews.

reklama 12B
 
Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony pravidelný pořad Equinews, který vysílá také např. Televize Seznam a v rámci zpravodajské relace Report i kanál Sport 5. Podívejte se na jeho aktuální díl!
 

EQUINEWS MŮŽETE SLEDOVAT ZDE (KLIKNĚTE)

Hipodrom Most hostil v neděli 9. května za krásného slunečného počasí první z pěti klasických dostihů sezony, Jarní cenu klisen na 1600 metrů. Před prázdnými tribunami na Velebudické výsypce se představilo malé, ale kvalitní pole devíti klisen včetně prvních pěti z přípravného Memoriálu Rudolfa Deyla.
 
Jako favoritka nastupovala ve třech startech neporažená Devoir Rien ze stáje Dr. Charvát. Ta se mohla stát první vítězkou klasické předzkoušky od roku 2007, která uspěje i v Jarní ceně klisen. Žokej Jan Verner subtilní hnědku po startu usadil na třetí pozici blízko špice, kde začala pracovat zimní královna Muguruza s Jiřím Chaloupkou. Druhá cválala outsiderka Trezy Lady, za ní potom Devoir Rien, Giannina, Sparkle Shout a dvojice svěřenkyň Allana Petrlíka Rabbit Coulsty a Rabbit Manduro. Jediná česká odchovankyně Solemeena uzavírala pole. Muguruza vydržela se silami až do poloviny cílové roviny, naopak Giannina přestala nečekaně brzy stíhat soupeřkám a do rozhodujícího souboje nezasáhla.
 
U distančního mezníku se zdálo, že rozložení sil z Deylova memoriálu zůstane zachováno. Přes slábnoucí Muguruzu přešly Devoir Rien a Sparkle Shout a v jejich souboji měla brzy navrch favoritka z tréninku Pavla Tůmy. Jenže to už spěchala dopředu mocně finišující ryzka Solemeena, kterou její stálý jezdec Petr Foret v cílové rovině vytáhl do vnější stopy a dcera někdejšího dvojnásobného Koně roku Shamalgana předvedla velký speed. Klisna připravovaná v Bošovicích u Písku Václavem Lukou si doběhla pro těsné, ale zasloužené vítězství v čase 1:41,42. Druhá Devoir Rien ztrácela délku krku, o další dvě délky zpět doběhla třetí Sparkle Shout. Na Muguruzu zbylo čtvrté místo a mezi nejlepších pět se dostala ještě Rabbit Coulsty.
 
Solemeena je vlastní odchovankyní člena Prezidia Jockey Clubu ČR Martina Bláhy, v jehož barvách běhala už její matka Serena. Klisna vyrostla na Písecku a v moravských Napajedlích a jako dvouletá dokázala ze tří startů jednou zvítězit a doběhnout čtvrtá v Ceně zimní královny.
 
Na listinu vítězek Jarní ceny klisen se tak teprve potřetí v tomto století zapisuje klisna českého chovu. Naposled se podařilo uspět hnědce Vinnah v roce 2010 a před ní Havana Cubě před dlouhými jednadvaceti lety. Vítězku z roku 2013 Nidaru odchoval Jiří Trávníček, narodila se však ve Francii.
 
Také druhý vrchol mostecké neděle, Memoriál Vlastimila Smolíka na 2400 metrů, přinesl úspěch českého chovu. Dostih vypisovaný na památku někdejšího šampiona československých žokejů a šestinásobného vítěze derby odvodila čtyřletá Maverana, za níž se držel třetí z loňského derby Francimor a stejně stará Faliraki. Na evropské blacktype scéně etablovaný supervytrvalec Cacophonous cválal na pozici ve druhém sledu.
O vítězství nakonec bojovali koně z předních pozic. V cílové rovině se posunul na špici Francimor, ale výborně jdoucí Faliraki s ním držela krok a důrazným závěrem si připsala jisté vítězství o 3/4 délky. V sedle vlastní odchovankyně Jiřího Charváta byl žokej Jan Verner. Za Francimorem vybojoval třetí místo Cacophonous a čtvrtý doběhl Darkolva. Faliraki je dcerou hřebce Zazou a někdejší klasické vítězky French Quebec. Na nejvyšší scéně zvítězila už podruhé, loni si připsala Cenu tříletých klisen a byla třetí v Oaks.
 
Krásný závěr měla i dvojková Cena hejtmana Ústeckého kraje na 1200 metrů. V posledních metrech už sahala po vítězství čtyřletá hnědka Kathy Ames, ale na vnější straně dráhy přišel s drtivým finišem čtyřletý Jir Sun pod Martinem Laubem a jistě o 1 3/4 délky rozhodl dostih ve svůj prospěch. Třetí místo uhájil tříletý Vi Fi, který před dvěma týdny zklamal v Memoriálu profesora Václava Michala. Reprezentant stáje Lokotrans Jir Sun navázal na dubnové vítězství v Bratislavě a potvrdil výbornou jarní formu koní trenéra Luboše Urbánka. Centrála Újezd u Boskovic letos nasbírala už 7 vítězství a měsíc po startu sezony vyrovnala svou bilanci za celý loňský rok.
 
Vítězně se do České republiky vrátil Tomáš Lukášek. První český žokej s katarskou licencí se letos na domácí půdě poprvé vyhoupl do sedla právě v Mostě. V závěru trojkové Ceny společnosti Paramo pro tříleté koně skvěle rozhýbal ryzáka Rabbit Buratino a do Českého derby přihlášený hřebec při druhém startu své kariéry těsně zvítězil. Druhého Napoleon Baye porazil o krk, třetí místo získala krásným závěrem Anawa.
 
Foto: Pavla Pechmanová


K odběru se přihlašte ZDE!

 

Nový Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i protřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz


reklama 13D
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE