Za každým sportovním výkonem na olympijských hrách se skrývá hodně práce, energie, času a někdy i bolesti. A pro paralympijské hry to platí dvojnásob. I ti, kteří odjížděli z Paříže bez medailí, předvedli, jakou mají sílu a elán. Patří k nim i Bridget Murphy, australská paradrezurní jezdkyně, pro kterou to byla premiéra na této vrcholné akci.
Bridget se narodila v roce 1988 s velmi vzácnou genetickou poruchou, které se říká Escobarův syndrom. Její intelekt není nijak narušen, vystudovala vysokou školu a má bakalářský titul v oboru veterinárních věd.
Ale fyzicky se její postižení projevuje, a to především v obličeji, abnormálním zakřivením páteře a deformitou kyčlí a žeber. Bridget však, stejně jako miliony malých holek na světě, milovala od dětství koně a toužila po ježdění.
Po řadě operací mohla začít s koňmi rehabilitovat. To jí ale nestačilo, chtěla jezdit jako ostatní děti. V deseti letech se stala členkou pony klubu, udělala i zkoušky na licenci a později v dospělosti získala řádnou instruktorskou licenci. Do roku 2017 dokonce v rodné Austrálii závodila pouze proti zdravým jezdcům.
Moment, který změnil Bridget život
Život jí změnila spolupráce se Sharon Jarvis, několikanásobnou účastnicí paralympiády. „Jako dospělý jezdec jsem normálně závodila pod svým klubem a trénovala jsem tam jiné jezdce, abych klubu něco vrátila. Jenže pak v sezoně 2017 ukončil můj kůň kariéru, bylo mu už osmnáct,“ popisuje jezdkyně.
„V té době byla v Melbourne Sharon, která se o mně doslechla díky Sonje,“ líčí Australanka, jak ji Sonja Johnson, jež je sama držitelkou olympijského stříbra ve všestrannosti, zásadně ovlivnila tím, že ji spojila s Sharon Jarvis. „Nabídla mi speciální paradrezurní lekce. A já jsem si řekla, proč ne?!“
Sharon Jarvis tehdy sehnala koně, který už ukončil drezurní kariéru na úrovni Grand Prix, ale s paradrezurní jezdkyní ještě mohl soutěžit. „Za dvanáct společných měsíců jsme se stali národními šampiony,“ říká Bridget.
„Přechod do paradrezury byl kouzelný. O paradrezurní scéně jsem vlastně nic nevěděla, až do doby, kdy jsem v ní začala soutěžit. Už jen ty příležitosti, které mi nabízela a ta komunita, to bylo jedinečné. To jsem jinde před tím nezažila. Každému se dostává péče a porozumění, což je úžasné.“
Olympijský poník
Bridget, která je podle pravidel zařazená dle svého postižení do gradu II, začala na mezinárodní úrovni závodit v roce 2019. Moc toho ale neabsolvovala, soutěžila jen v Austrálii, a navíc v dalších dvou sezonách veškeré závodní dění na celém světě hodně ovlivnila pandemie Covid-19.
Právě v roce 2020 se jezdkyně setkala s tehdy tříletou klisnou plemene welsh part-bred. Jmenuje se Penmain Promise, ale paradrezurní svět ji nezná jinak než jako Macey. Australanka popisuje dojmy, když se s ní setkala poprvé. „Byla jsem teprve druhý člověk, který na ní kdy seděl. Ale během pěti minut jsem věděla, že je výjimečná. Vzala jsem si ji domů na zkoušku, a od té doby už neodešla. Seděla jsem na mnoha koních, většina měla alespoň zpočátku problém s jinou rovnováhou a jinými pomůckami. Ale Macey jako by byla připravená zkusit pro mě cokoliv. Jako by řekla: Dobře, tak jo, rozumím, a hned udělá, co je třeba. Všechno pochopila tak rychle. Nemusíte nic říkat dvakrát, řekneš ji to jednou a ona to pochopí a jdeme na to.“
Bridget zároveň posunula tréninková stáž, kterou absolvovala v Anglii v roce 2023. V říjnu loňského roku se pořád velmi mladá Macey dostala do úrovně CPEDI3*. Díky výsledkům se probojovala do australské nominace na paralympiádu v Paříži.
Ačkoliv šlo o první paralympijský start, a to v případě Bridget i její teprve sedmileté klisny, dokázaly se spolu přes první kolo kvalifikovat do freestylu, v němž dojely na skvělé sedmé příčce se známkou přes 70 procent.
„Je jí jen sedm let a do tříhvězdových závodů vstoupila loni v říjnu. Toto byl teprve její pátý freestyle na této úrovni. Jsem za ni hrozně moc šťastná. Ona je povahou super klidný kůň, ale takovou situaci a atmosféru nikdy před tím nezažila. Myslela jsem, že ji budu muset uklidňovat, ale byla v pohodě,“ popsala Bridget své pocity hned po dokončení paralympijského finále.
„Macey občas trochu jezdí i moje trenérka, ale většinou jsem to jen já a ona. Její velikost je tak akorát pro mě, a opravdu se snaží dát mi všechno, chce mě potěšit. Dostala jsem ji opravdu hodně mladou, takže vše, co ví a umí, je naše společná práce. A to je úžasné,“ říká Bridget s tím, že nejraději má Macey pamlsky a za své představení v Paříži dostala pytel mrkve.
Zdroj: FEI, Horse and Hound, Olympics