reklama 11D

Kitty King: Žena, jež i v těžké britské konkurenci drží unikátní prvenství

ikonka

Má několik medailí z mistrovství Evropy včetně zlaté a stříbrné z loňského roku. Drží jedenácté místo na světovém žebříčku všestrannosti. To je vizitka Kitty King, která je v britské olympijské nominaci. Uspět na ostrovech je však nesmírně těžké.
20.06.2024 06:30  |  Autor: Lucie Spiwoková  |  Foto: Libby Law  |  Rubrika: Sport  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12C

 

Dvaačtyřicetiletá jezdkyně Kitty King figuruje v britské nominaci pro soutěž všestrannosti na blížících se olympijských hrách. Aktuálně je ve světovém žebříčku jedenáctá, ale ostrovní military má tolik výborných jezdců, že účast v Paříži zatím jistou nemá. V top 10 ve všestrannosti je před ní totiž ještě osm jejích krajanů a na hry mohou odcestovat nejvýše čtyři, včetně rezervního člena.
 
I tak jde ale o sportovkyni, jíž je třeba věnovat pozornost. V britské reprezentaci má svým způsobem jedinečnou roli, když jako vůbec první závodila pod vlajkou své země na šampionátech ve všech věkových kategoriích, které existují. A navíc v každé kategorii alespoň jednou získala cenný kov na mistrovství Evropy.
 
 

Není King jako King

Kitty King pochází z Oxfordu, a přestože si to mnozí myslí, nemá žádnou příbuzenskou vazbu na další slavnou jezdkyni všestrannosti Mary King. Kitty se narodila s dívčím jménem Boggis, příjmení King získala sňatkem s žokejem Benem Kingem.
 
S koňmi se setkala už v dětství. „Začala jsem jezdit dřív, než jsem uměla chodit. Mám fotku, jak s trochu nadsázky sedím na poníkovi mojí sestřenice v době, kdy mi bylo jen pár týdnů,“ vzpomíná. „První velký zlom přišel v roce 1998, kdy jsem se dostala do národní reprezentace pony a byla jsem v týmu, který získal stříbro na mistrovství Evropy v Le Touquet. Mezi jednotlivci jsem dojela devátá. Bylo to s tehdy sedmiletým poníkem Red Alert, s nímž jsem pracovala od jeho tří let,“ popisuje Kitty.
 
Dva roky po mistrovství pony ve Francii přišel start mezi juniory. „V roce 2000 jsem jezdila koně Leading Edge. Už pár let jsem se s ním připravovala na juniorskou úroveň. A po několika pěkných výsledcích jsem byla zařazená do družstva na mistrovství Evropy v Pratoni del Vivaro. Tým tam byl druhý, v individuální pořadí jsem byla čtvrtá.“
 
Dalším výrazným koněm byl bývalý skokan Five Boys. „Byl mi nabídnut v sezoně 2001 a začínal na úrovni pre-novice. Už v říjnu jsme vyhráli CCI1* v Necarne Castle,“ líčí jezdkyně. O rok později s hnědákem upoutala suverénním vítězstvím v CCI2* v Punchestownu a po úspěchu ve třech hvězdách v Bramhamu v roce 2003 vstoupila do reprezentace v kategorii mladých jezdců.
 
Z evropského šampionátu, jež se konal v Bialem Boru, si odvážela zlato ze soutěže týmů. V individuálním hodnocení skončila těsně za medailovými pozicemi. Nick Burd, který byl v Polsku jako vedoucí britské ekipy, její výkon okomentoval takto: „Byla to skvělá soutěž, v níž jí vyšly všechny tři části. Kitty jela do písmene podle pokynů. Přišla o individuální medaili, ale získala nám týmové zlato. Nemohla jet lépe.“
 
 

Přechod do seniorské reprezentace

Přechod mezi seniory nebyl pro Kitty King nijak složitý. Na sezonu 2005 vzpomíná jako na jeden z výrazných bodů v celé kariéře. Poprvé startovala na věhlasném závodišti v Badmintonu v soutěži s nejvyšší možnou obtížností. Bylo to opět s valachem Five Boys a Kitty náročnou soutěž nejen dokončila, ale dojela na skvělém sedmém místě.
 
Obdržela za svůj výkon tři ceny: Worshipful Co. of Saddlers’ Saddle, Laurence Rook Trophy a Cotswold Life Trophy. Jde o cenu pro jezdce do 25 let s nejlepším výsledkem, dále o cenu pro nejlepšího britského jezdce, který se závodů v Badmintonu dosud neúčastnil a pak nejlepšího jezdce, který žije v hrabstvích Glos, Wilts, Oxon, Worcs, Hereford nebo Somerset.
 
Závody s obtížností CCI4* resp. CCI5*-L, které bývaly součástí seriálu FEI Classics, absolvovala několikrát kromě Badmintonu i v Burghley a Luhmühlenu. Umí to s mladými koňmi, na mistrovství světa v Lionu d´Angeres startovala celkem jedenáctkrát. Se Zidantem a Crystalem Fontainem dokázala vyhrát.
 
 

První olympijská zkušenost

V roce 2016 byla vybraná do olympijského týmu. Soutěž v Riu de Janeiru dokončila v třetí desítce, Britové byli v týmovém hodnocení pátí. Sedlala tehdy holandského teplokrevníka Ceylora LAN.
 
Jejím nejúspěšnějším koněm je ovšem bělouš francouzského chovu Vendredi Biats. S ním obsadila nejdřív sedmé místo na mistrovství Evropy 2019 v Luhmühlenu, o dva roky později v Avenches byla devátá, ale v soutěži družstev získala zlato. Vůbec nejlépe jim zatím vyšel loňský šampionát v Le Pin, kde britský tým opět zvítězil a Kitty brala ještě individuální stříbro. 
 
Formu měla v minulé sezoně skvělou. Ale uspět v konkurenci britské všestrannosti je těžké. Velkou oporou je jí manžel Ben. Jako žokej se do pocitů Kitty umí vcítit. „Přesně ví, kdy je lepší nic neříkat a radši jít pryč a kdy je potřeba pochválit,“ říká o něm Britka.
 
 
Zdroj: Horsemagazine, FEI, Team GB 
 
 Apliakce EQUINET
Stáhněte si aplikaci EQUINET a mějte všechny informace o koních jako první!
FANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

reklama 13C

NEPŘEHLÉDNĚTE