reklama 11C

Trojnásobná máma Angelica Zanotelli balancuje mezi rodinou a top sportem

ikonka

V rámci přestupního termínu v seriálu Global Champions přišla do týmu Prague Lions nová posila. Držitelka evropského bronzu Angelica Augustsson Zanotelli má skvělou formu. Švédka přitom musí kombinovat špičkový sport s péčí o velkou rodinu.
05.09.2024 06:30  |  Autor: Lucie Spiwoková  |  Foto: Roland Thunholm  |  Rubrika: Sport  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12B

 

V polovině sezony 2024 získalo družstvo Prague Lions novou posilu pro soutěže Global Champions League. Sedmatřicetiletá jezdkyně Angelica Augustsson Zanotelli se stala po boku Anny Kellnerové druhou ženou v týmu. 
 
Rodačka ze švédské Onsaly se do koní zamilovala už v dětství. Na rozdíl od mnoha dnes úspěšných jezdců nepocházela z rodiny, kde by koně měli své místo. Navíc rodiče nebyli nijak majetní, její otec si musel přibrat druhou práci, aby se dcera mohla věnovat tomuto hobby. Sama Angelica si už jako dítě přivydělávala na jezdecké lekce výpomocí ve stájích.
 
Nikdy v dětství nebo jako teenager nevlastnila svého koně, i přesto se stala trojnásobnou mistryní Švédska v parkurovém skákání v kategorii pony. V roce 2005 byla nominovaná na evropský juniorský šampionát v Schaffhausenu. Obsadila tam s Ramzezem šesté místo, kterým upoutala pozornost a v další sezoně ji přizval ke spolupráci majitel stájích Dietmar Gugler. 
 
Už pod jeho křídly absolvovala několik mistrovství Evropy mladých jezdců, včetně šampionátu v roce 2008 v Praze. Později byla její pracovní náplní u Guglera příprava prodejních koní a jejich prezentace na závodech. Zásadní sportovní průlom přišel v roce 2011, kdy vyhrála kvalifikaci Světového poháru v Göteborgu.
 
 

Ryzka Mic Mac du Tillard

U tohoto prvního výrazného mezinárodního úspěchu jí sekundovala francouzská klisna Mic Mac du Tillard, která je dodnes jedním z klíčových koní její kariéry. Právě tuto nesnadnou ryzku považuje Angelica za takzvaně životního koně.
 
„Myslím, že vždy budu vzpomínat, v dobrém i v tom špatném, na Mic Mac. Ona byla charismatická, získávala si srdce lidí a prožily jsme spolu fantastické roky. Stává se, že když nějaký jezdec má složitého koně, lidé ho považují za specialistu na složité koně, ale já přiznávám, že jezdím raději snazší koně,“ řekla o Mic Mac jezdkyně.
 
Dvojice se dostala do seniorské reprezentace, absolvovala několik Pohárů národů. Při CSIO5* ve Falsterbo v roce 2011 byla součástí stříbrného týmu a v Grand Prix brala také druhou příčku. V září toho roku byla součástí ekipy na mistrovství Evropy v Madridu, kde byli Švédi pátí, o dva roky později v Herningu dokonce s Angelicou a Mic Mac v řadách vybojovali bronz.
 
V průběhu jejich spolupráce došlo k prodeji do USA. Klisna měla závodit s Georginou Bloomberg, ale ta si s ní vůbec nerozuměla, a tak se vrátila k chovateli, tím i k Angelice. Od roku 2014 ji pak po čtyři sezony sedlal Němec David Will.
 
 

Rovnováha mezi rodinou a koňmi

Dalším důležitým koněm v Angeličině kariéře je belgická klisna Kalinka van de Nachtegaele. V období „mezi“ Mic Mac a Kalinkou prožila hodně změn v osobním životě. V roce 2013 se přestěhovala do Belgie, o dva roky později si vzala za manžela brazilského parkurového reprezentanta Marlona Zanotelliho a v únoru 2016 se jim narodila první dcera. Angelica, která dle svých slov vždy chtěla velkou rodinu, se postupně stala trojnásobnou mámou.
 
Pro to, aby mohla špičková jezdkyně kombinovat roli matky a sportovkyně, je podle Angelicy potřeba úplná rovnováha mezi těmito polohami. „Mentálně se musíte naučit dokonale střídat cíle, na které se soustředíte. Když jsem s dětmi, snažím se věnovat jen jim a být co nejlepší mámou, když jezdím a trénuji, dávám stoprocentní pozornost a péči koním.“
 
Pro návrat do top parkurů potřebovala pomoc nejbližších lidí a samozřejmě dobrou koňskou základnu. „Když jsme se s Marlonem rozhodli pro rodinu, věděla jsem, že se chci později vrátit do top sportu. Ale věděla jsem, že to nebude snadné.“ K úspěšnému návratu jí dopomohla právě Kalinka. „Je to výborný kůň, má obrovské schopnosti, je opatrná a pozorná, má hodně krve. Je to přesně kůň, jakého potřebuji.“
 
Švédka s ní závodí od roku 2019, dosáhla s ní moha dobrých výsledků na závodech se čtyřmi a pěti hvězdami. V týmové soutěži na mistrovství Evropy 2021 v Riesenbecku byli Švédi čtvrtí a tato dvojice byla u toho. Na jaře dalšího roku se s ní probojovala do finále Světového poháru v Lipsku, kde dojela čtrnáctá. Dokázaly spolu zvítězit také v kvalifikaci Světového poháru, a to v Helsinkách na podzim 2022. Právě Kalinka je jedním ze stěžejních koní pro seriál Global Champions, a tím i pro tým Pražských lvů.
 
Začátkem září v Římě předvedla švédská jezdkyně dvě bezchybná kola v ligové soutěži, jedno z nich bylo právě s Kalinkou. V srpnu v Londýně jela s touto klisnou oba náročné parkury Global Champions League a udělala jednu chybu. Tým Prague Lions se v závěru sezony drží i díky jejím výkonům na čtvrté příčce celkovém pořadí.
 
Zdroj: Equnews, World of Showjumping, FEI
reklama 13B

NEJNOVĚJŠÍ
NEPŘEHLÉDNĚTE