reklama 11C

Vztah s koňmi a péče o ně je víc než samotné ježdění, říká Gregory Wathelet

ikonka

Wathelet je jedním z nejúspěšnějších belgických jezdců. Pár let reprezentoval jinou zemi, ale nakonec se mu zastesklo. Říká, že důležitý je vztah s koňmi, péče o ně, což dnes některým jezdcům chybí. Překonají parkur, ale neumí se o koně postarat.
13.05.2024 06:30  |  Autor: Lucie Spiwoková  |  Foto: Leanjo de Koster  |  Rubrika: Sport  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12D

 

Třiačtyřicetiletý belgický reprezentant Gregory Wathelet dosáhl řady sportovních met, ale zakládá si hlavně na vztahu ke koním, komunikaci s nimi a péči o ně. „Podle mě dobrý horsemanship znamená mít skutečné znalosti o koních. Od toho, jak rostou, přes ježdění, po kompletní péči o ně. Dobrý jezdec a koňař by měl především o koně pečovat a přesně vědět, co dělá a proč to dělá,“ říká jezdec.
 
Wathelet i z tohoto důvodů se všemi klíčovými lidmi v týmu spolupracuje dlouhé roky. „Je pro mě moc důležité, abych spolupracovníkům důvěřoval. Proto preferuji dlouholeté vztahy s ošetřovateli, veterináři nebo s podkovářem.“
 
Jezdec vyrůstal obklopený zvířaty. Otec choval koně, ale na rodinné farmě bylo mnoha dalších zvířat. „Pomáhal jsem starat se o ně každý den. Třeba o krávy, dojil jsem, pracoval na poli. Měli jsme poníka, o kterého jsem se staral,“ popisuje zkušenosti, které nasbíral už jako dítě.
 
 

V ukrajinských barvách

Gregory se ve dvaceti postavil na vlastní nohy, opustil rodinnou farmu a začal jezdit pro Liégeoisovi ve stáji nedaleko Durbuy. Stal se mistrem Belgie v kategorii mladých jezdců a byl zařazen do národní reprezentace. V roce 2002 začal spolupracovat s hřebčínem Haras des Layettes, čímž získal další zkušenosti a postupně se zařadil mezi uznávané belgické jezdce. Věnoval se hlavně mladým koním, v soutěžích v této kategorie se stal několikrát vítězem národního šampionátu. Později vyhrál i mistrovství světa s tehdy sedmiletým Nevadem S.
 
V roce 2005 se dostal poprvé v kariéře do nejvyšší třicítky na světovém žebříčku. V téže sezoně se rozhodl k velkému kroku. Podobně jako mnozí další začal pracovat pro ukrajinského magnáta Aleksandera Onishchenka, a nakonec změnil občanství a začal reprezentovat Ukrajinu.
 
„Byla to těžká volba, ale umožnila mi nejen udržet se v top 30, ale přiblížit se k nejlepší desítce,“ píše Wathelet na svém oficiálním webu. V ukrajinském týmu absolvoval i některé významné akce, třeba Světové jezdecké hry 2006 v Cáchách nebo mistrovství Evropy v Mannheimu o rok později.
 

Čtěte také: Žádná uzdečka, žádný problém. Conrada nic nerozhodilo, líčí Wathelet

 
Wathelet tak na relativně krátký čas prožil to, co další jezdci nejen ze západní Evropy. Občanství změnil kvůli příležitosti u Onishchenka třeba olympijský vítěz z Atlanty 1996 Ulrich Kirchhoff, který za Ukrajinu závodí dodnes. Stejně jako René Tebbel, další výrazný německý jezdec. Tuto zkušenost udělala i jejich krajanka Katarina Offel, ta už je zpět pod německou vlajkou. Maďar Ferenc Szentirmai nebo Brazilec Cassio Rivett závodili za Ukrajinu poměrně dlouho, reprezentovali třeba na olympiádě v Riu 2016. Oba už jsou také papírově zpátky pod federacemi svých rodných zemí. 
 
Stejně se nakonec rozhodl i Gregory. „Chybělo mi závodit za rodnou zemi, a tak jsem se rozhodl změnit občanství zase zpět,“ přiznává jezdec, který má od roku 2012 vlastní stáj.
 
 

Největší úspěchy

Dnes patří k oporám belgického týmu. A v této západoevropské zemi není snadné v obrovské konkurenci uspět. Gregory má doma třeba týmový bronz z olympijských her, které se konaly v roce 2021 v Tokiu. Mezi jednotlivci byl devátý. 
 
K úspěchu mu pomohl bělouš jménem Nevados S. S hřebcem polského chovu zářil od samého začátku spolupráce, jež trvá dodnes. V roce 2015 s ním vyhrál mistrovství světa v Lanakenu, Nevados byl tehdy sedmiletý. 
 
Dalším výborným koněm, s nimž sbíral přední umístění na pětihvězdových závodech, byla vestfálská klisna Coree. V roce 2017 s ní vyhrál Grand Prix při CSI5* v Lipsku, zvítězil v ceněné Rolex Grand Prix v Cáchách a spolu ovládli i Velkou cenu Šanghaje při Global Champions Tour 2018. Bělka ukončila kariéru dva roky nato.
 

Psali jsme: Končí Coree. Špičková skokanka, kterou nikdo nesměl k ničemu tlačit

 

Fanoušci si určitě vzpomenou na výjimečného hřebce Conrada de Hus. Gregory s ním vybojoval individuální stříbro při evropském šampionátu 2015 v Cáchách. Umístění v top soutěžích mají mnoho, třeba v Dauhá, Helsinkách, Paříži, Hicksteadu nebo La Baule. V roce 2015 vyhráli Global Champions Grand Prix Chantilly. V říjnu téhož roku byli součástí družstva, které ovládlo finále Poháru národů v Barceloně.
 
Nejzajímavější podívanou předvedli při Global Champions v Paříži v sezoně 2014, kdy se Conradovi v průběhu soutěže do 150 centimetrů svlékla uzdečka. Plemeník se nenechal vyvést z rovnováhy a dojel do cíle bez chyb.
 
Aktuálně je nejvýraznějším koněm ve Watheletově stáji hřebec Bond Jamesbond de Hay. Hnědák se předvedl skvěle v podzimní a zimní části sezony 2023. Vyhrál kvalifikaci Světového poháru v Lyonu, v Praze při Global Champions Playoffs skákal výborně, ve finále Super Cupu zapsala dvě nuly. 
 
V prosinci v Ženevě v Trophee de Geneve do 160 centimetrů nechyboval a dojel třetí, stejnou příčku obsadil i v kvalifikaci Světového poháru v Mechelenu. V nedávné Rolex Grand Prix ve Windsoru skončil po rozeskakování druhý. 
 
 

Učit se, učit se…

Recept na úspěch je podle Gregoryho jednoduchý. Pevný vztah ke koním a vzdělávání. „Dobrý horsemanship je víc než dobře jezdit. Můžete být obstojný jezdec, a přitom o vašich koních nevíte nic. Extrémním příkladem jsou ti, kteří třeba předvedou dobrou jízdu na kolbišti, ale neumí koně ani nauzdit.“
 
Sám dlouho získával zkušenosti jako samouk. „Na začátku kariéry jsem všechno dělal sám. Byl jsem jezdcem, ošetřovatelem, řidičem. Dnes hodně práce dělají ošetřovatelé, ale když vezou koně na závodech, vím, proč kde dělají pauzu, když se mě na něco zeptá ošetřovatel, umím mu poradit. Osobně se učím i z chyb, sleduji, jak pracují s koňmi ostatní a zkouším to pak na moje koně. Mám tak nakonec zkušenost, co funguje a co nefunguje na různé typy koní. Učit se můžete každý den.“
 
Zdroj: FEI, World of Showjumping, Gregory Wathelet StablesFANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

reklama 13A

NEPŘEHLÉDNĚTE