reklama 11D

Noor Slaoui: První arabská žena v olympijské všestrannosti začínala na mule

ikonka

V divoké přírodě v sedle muly, to byl začátek jezdecké kariéry Maročanky Noor Slaoui, která se o mnoho let později stala vůbec první arabskou účastnicí olympiády ve všestrannosti. Jaká byla její cesta ze severu Afriky do profesionálního sportu?
02.09.2024 06:30  |  Autor: Lucie Spiwoková  |  Foto: Benjamin Clark  |  Rubrika: Sport  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12D

 

Olympijská soutěž ve všestrannosti v Paříži přinesla několik zajímavých příběhů. Jedním z nich je moment, kdy se poprvé v historii této disciplíny představila na olympijských hrách žena z arabských zemí. První arabskou olympioničkou je devětadvacetiletá Noor Slaoui, na závodiště ve Versailles ji dostala její vůle a tvrdá práce.
 
Pochází z marocké Casablancy a od mala miluje zvířata. Její vztah k přírodě vychází z rodinného zázemí, rodiče totiž Noor brali už jako dítě na dlouhé treky do divočiny. Malá jezdkyně tou dobou sedlala mulu, zatímco rodiče jeli na koních. Ve čtyřech letech trávila v sedle i osm hodin denně.
 
„Takové jízdy vás spojí s přírodou. Naučíte se důvěřovat tomu zvířeti, které vás veze, protože při těchto výpravách jsme prošli opravdu odlehlými oblastmi. Museli jste věřit, že jsou vaší jistotou, vložili jste jim „do rukou“ život. Absolutně jsem to zbožňovala. Byla jsem naprostou soustředěná na to zvíře, sport byl tehdy na druhé koleji,“ popisuje v rozhovoru pro Mezinárodní jezdeckou federaci jezdkyně.
 
Až když mnohem později sledovala drezuru, napadlo ji, že by svou lásku ke koním mohla přetavit ve sportovní kariéru. „Chtěla jsem se stát profesionálním jezdcem, ale vůbec nikoho takového jsem ani neznala. Měla jsem nějaký nápad, ale vůbec žádný plán,“ přiznává.
 
 

Od ošetřovatele k olympionikovi

Noor se v osmnácti letech vypravila za prací do světoznámé jezdecké školy ve francouzském Saumuru. Pracovala tam jako ošetřovatelka. „Obrovsky mě to posunulo. Hodně jsem se toho naučila, hlavně při práci ze země. To je hodně důležité,“ uvedla.
 
„Naučila jsem se všechno, co s koňmi souvisí, od péče až po odhalení zranění a zdravotních potíží, naučila jsem se číst změny chování. Tam jsem si uvědomila, že partnerství s koněm nevzniká tím, že na něm jezdíte, vzniká, když jste na zemi. Nemůžete být jen jezdcem, musíte se o koně denně starat, pokud od nich něco chcete zpátky. Myslím, že to platí právě ve všestrannosti, kde v krosu musíte svému koni na sto procent věřit.“
 
Maročanka v Evropě zůstala na trvalo, usadila se v Anglii, kde vystudovala na univerzitě politické vědy. Díky pobytu na ostrovech pronikla do mezinárodního sportu. „Dovezla jsem si koně, kterého jsem měla ve Francii, viděla jsem nějaké závody ve všestrannosti, ale moc jsem o této disciplíně nevěděla. Přišla mi prostě moc hezká. Pravidla jsem si četla online na internetu. A chtěla jsem se stát profesionálkou právě ve všestrannosti. Jenže mezi tím, co jsem si představovala a tím, kde jsem tehdy byla, byla propast.“
 
První závody CIC1* absolvovala v roce 2016 v anglickém Ardingly. Od té doby ušla velký kus cesty a po šesti letech už startovala na úrovni čtyř hvězd. Dokázala se kvalifikovat na olympijské hry a stala se první ženou z arabských zemí, která dokončila soutěž všestrannosti po pěti kruhy.
 
Účastnila se s jedenáctiletým běloušem plemene irský sportovní kůň Cash In Hand, s nímž se připravuje od jeho šesti let. „Jsme spolu spojení srdcem, je pro mě potěšením sdílet tuto zkušenost právě s ním,“ uvedla před cestou do Paříže.
 
Olympiádu dokončila na 45. místě. „Doufám, že dokážu do tohoto sportu vnést víc možností inkluze a národnostní pestrost. Účastnit se olympijských her, to je pro mě splněný sen.“
 
Zdroj: FEI, Horse and Hound, AP News
reklama 13B

NEJNOVĚJŠÍ
NEPŘEHLÉDNĚTE