reklama 11B

Dostihy 2020: Rok velkých kompromisů, ale i hvězd jako Opasan

ikonka

Méně dostihových dnů i vyplacených dotací, nezvyklé termíny a často také prázdné tribuny. To byly jen některé z atributů sezony 2020. V sestřihu rovinového dění se zaměříme na klasické dostihy a dvoudenní zářijový mítink v Chuchle Areně Praha.
15.12.2020 11:30  |  Autor: Martin Cáp  |  Rubrika: Dostihy  |   FANCLUB
reklama 12D

SESTŘIH SEZONY SLEDUJTE ZDE (KLIKNĚTE)

 
Od povodní v roce 2002 nezažil český dostihový sport tak obtížnou a po všech stránkách mimořádnou sezonu jako byla ta letošní ve znamení Covidu-19. Počet mítinků meziročně klesl z loňských dvaapadesáti na šestatřicet, objem vyplacených dotací 32,2 milionů korun je nejnižší v tomto století. Za nemalých obětí Jockey Clubu, pořadatelů i přímých účastníků se nicméně podařilo odběhnout všechny klasické dostihy a většinu významných vrcholů domácího kalendáře.
 
I v roce 2020 byly k vidění velké výkony a hvězdy jako Opasan, Zariyannka, Vivienne Wells a mnozí další. V následujícím krátkém sumáři se ohlédneme za hlavními událostmi letošní rovinové sezony.
 
Cvalová dostihová sezona se rozběhla o 1,5 měsíce později, než bylo v plánu podle původní termínové listiny. Premiérový mítink se uskutečnil 18. května v Mostě za přísných hygienických opatření. Na závodiště měli tentokrát přístup pouze jezdci, trenéři, rozhodčí a další osoby ve výkonu práce, diváci a majitelé stájí mohli úvodní mítink sezony sledovat pouze na dálku.
 
Memoriál Rudolfa Deyla, klasická předzkouška na 1400 metrů, se stal kořistí favorizované bělky Barthesy, která v sedle s Tomášem Lukáškem porazila o 2 3/4 délky Eternity, třetí doběhla Rabbit Breath. Svěřenkyně Heleny Vocáskové později získala Slovenské Oaks a doběhla čtvrtá v tom českém.
 
V Jarní ceně klisen se však 12. června přihlásil o slovo někdo jiný. V prvním klasickém dostihu sezony se naplno rozzářila hvězda ryzky Eternity, která se pod německým šampionem Bayuržanem Murzabajevem nadechla k úspěchu stylem start - cíl.
 
Klisna stáje Lokotrans měla na špici potřebný klid.To se ukázalo jako jeden z rozhodujících momentů dostihu. Eternity v závěru zbylo dost sil, aby si doběhla pro jisté vítězství o 3 1/2 délky. Druhé místo získala silnou koncovkou zimní královna Fraga před Achird. Čtvrtá doběhla poprvé v životě startující Zariyannka, která ztratila na startu čtyři délky a ve finiši na sebe upozornila úderným závěrem. Eternity vyběhla kvalitní čas 1:37,92. V létě si připsala ještě slovenskou Velkou jarní cenu, umístila se v německém listed a na podzim se přesunula z tréninku Luboše Urbánka do Francie k Yannicku Fouinovi.
 
Klasické dostihy a ročníkové zkoušky měly v jarním a letním provizoriu hlavní prioritu. Memoriál profesora Václava Michala se běžel v sobotu 6. června v rámci nabitého programu deseti dostihů. Při svém vstupu do sezony ho vyhrál šampion dvouletých hřebců Rate s Milanem Zatloukalem. Hnědák stáje Pegas porazil jistě o 1 1/2 délky bělouše Joganvilla a potvrdil roli favorita Velké jarní ceny.
 
Druhý klasický dostih se uskutečnil v Chuchle Areně Praha 28. června, tedy v termínu, kdy se mělo původně konat České derby a opět za přítomnosti diváků. Rate se v cílové rovině posunul na úroveň vedoucí Eternity, vítězka Jarní ceny klisen však opět běžela velký dostih a neprodala svou kůži lacino.
 
Favorit nakonec zvítězil jistě o 1 3/4 délky před zezadu finišující Zariyannkou, Eternity uhájila třetí příčku před irským importem Zoheyrem a srbským odchovancem Markoni LP. Rate zůstal na české půdě neporažen a časem 1:35,53 vytvořil nový rekord dostihu i chuchelské dráhy.
 
Třetím klasickým dostihem letos bylo Oaks v Karlových Varech, které se tak zároveň stalo zastávkou na cestě k derby. Šampion německých žokejů Alexander Pietsch si před dostihem pečlivě prošel dráhu a volil s Vivienne Wells vnější stopu stranou od zbytku pole a po zatočení do cílové roviny se chvíli zdálo, že si podél pískové dráhy jede pro vítězství.
 
To už ale spěchala z hloubi pole Zariyannka, kterou Radek Koplík 600 metrů před cílem energicky pobídl a bez problémů našel skulinu k útoku. Posledních 200 metrů se zúžil souboj o vítězství pouze na dvě klisny a hnědka stáje Lokotrans Slovakia CZ nakonec porazila Vivienne Wells o 3/4 délky. Třetí Faliraki ztrácela dalších osm délek.
 
Závodiště v Karlových Varech zažilo o dva měsíce dříve také první vzestup budoucího vítěze Českého derby. Slovenský hřebec Opasan z tréninku Jozefa Chodúra původně směřoval do dostihů slovenské trojkoruny. Kvůli narůstající nejistotě, kdy se opět rozběhne program v bratislavském Starém Háji, dal tým stáje Bormann nakonec přednost české cestě a vyslal Opasana k debutu v Ceně Nadace města Karlovy Vary na 2000 metrů.
 
Zezadu jdoucí hnědák přišel v cílové rovině s velkým speedem a na jeho koncovku nikdo nenalezl odpověď. Opasan zvítězil lehce o 3 1/2 délky před Suprtuplem a Sparticem a řekl si o dodatečnou přihlášku do Českého derby. Výborný dojem ještě vylepšil v polovině července, kdy pod svým stálým jezdcem Radkem Koplíkem impozantně ovládl Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera na 2200 metrů. O vítězi bylo rozhodnuto už 100 metrů před cílem, souboj o druhé místo pět délek za Opasanem získal pro sebe Rusel před Cote Jardinem.
 
100. České derby se běželo 6. září. Na start dvěma miliony korun dotovaného vrcholu rovinové sezony se postavilo šestnáct koní ze tří různých zemí. Na startu se lehce opozdila Vivienne Wells, ale nikomu ze soupeřů se nechtělo vodit, a tak se Alexandr Pietsch záhy probojoval na špici. V Německu trénovaná klisna z vlastního chovu rodiny Touškových neměla zájem na příliš rychlém tempu, což zkomplikovalo situaci některým pulujícím koním z druhého sledu. Favorité Zariyannka a Opasan se pohodlně usadili na posledních dvou příčkách a vydrželi tam i v prostřední fázi dostihu.
 
Rozhodující moment přišel 400 metrů před cílem, kdy se do té doby schovanému Opasanovi otevřela mezera. Žokej Radek Koplík ho do ní navedl, provlékl se mezi Swinging Thomasem a Ruselem a zaútočil. Slovenský hřebec nasadil k velkému finiši, ale musel bojovat s Vivienne Wells, která nadále držela vysoké tempo. Favorit rozhodl o svém vítězství až v posledních padesáti metrech. Výrok rozhodčích zněl “jistě 1/2“. Na současném třetím místě doběhli Francimor a Troop Commander.
 
Opasan neprohrál ani ve svém třetím letošním startu a čistý štít udržel i ve svém prvním vystoupení proti starším koním v prestižním Kincsem Díj v Budapešti. Jeho plánovaný start v St. Legeru zhatily termínové komplikace během druhé vlny pandemie.
 
Do závěrečného klasického dostihu, který musel být odložen na 21. listopadu, tak nastoupilo jen sedm koní. Kromě Opasana chyběl i další výborný tříletý hřebec Troop Commander ze stáje Meridian, který na podzim nejprve vyhrál Slovenské derby a posléze získal třetí místo v italském St. Legeru.
 
V nepřítomnosti svých přemožitelů z obou derby se naplno prosadila Vivienne Wells. Klisna trenéra Bohumila Nedorostka se opět podílela na tempu a v závěru pod Alexanderem Pietschem odskočila o 7 délek. Druhé peníze bral Cote Jardin před českým odchovancem Avignonem a Joganvillem.
 
Na závěr našeho sestřihu se vraťme k nabitému poslednímu zářijovému víkendu, během něhož Chuchle Arena Praha hostila osm dostihů nejvyšší výkonnostní kategorie. Start nabitého mítinku obstaraly v sobotu 26. září tradiční Velké ceny. Ve Velké ceně Prahy Meridian Team a Lokotrans Subotica se poprvé v historii představili pražskému publiku koně trénovaní v Řecku. Dvojice trenéra Nikolaje Ivanova odskakovala v roli největších outsiderů a obsadila poslední dvě příčky. Své loňské vítězství bez problémů obhájil favorizovaný bělouš Torque Power pod Jaroslavem Línkem.
 
Suverénní představení favorita nabídla i Velká cena českého turfu Charvát Group a Lokotrans Slovakia na 2400 metrů. Když se v cílové rovině otevřel vítězi slovenské trojkoruny Arcturusovi volný prostor, žokej Jan Verner ho několikrát lehce pobídl a hvězda stáje Meridian odešla od soupeřů.
 
O den později navázal na velké dění šestý ročník Evropského poháru žokejů. Do pěti bodovaných dostihů zasáhlo devět jezdců z Francie, Německa, Slovenska i České republiky. Celkové vítězství si odnesl favorit – Francouz Vincent Cheminaud, který nasbíral celkem 30 bodů za dvě vítězství a několik umístění.
 
Do hlavního dostihu dne EJC Leram Million odskočilo po škrtu favorizovaných německých koní jen šest aktérů. Stylem start – cíl se prosadil čtyřletý bělouš Politicum pod slovenským žokejem Jaroslavem Línkem. Pro trenéra Šavujeva a stáj Russian Racing Syndicate to byl jeden ze tří nedělních úspěchů. Druhý Troizilet ztrácel na vítěze 8 délek, třetí finišoval Mr Right.
 
Foto: Bohumil Křižan, Jockey Club ČR



K odběru se přihlašte ZDE!

 

Nový Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i protřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz


reklama 13A

NEPŘEHLÉDNĚTE