Získejte přednostní přístup k informacím na Jezdci.cz a další výhody! (KLINĚTE)|Inzerováním v médiích skupiny EQUINET podporujete nezávislé zpravodajství o koních a jezdectví v ČR. Děkujeme všem partnerům za podporu! Zájemci o reklamu pište na e-mail: equinet@equinet.cz nebo volejte +420 606 382 315|EquiRadio.cz: Naslouchejte koním i lidem, kteří jim rozumí! KAŽDÝ DEN NOVÉ POŘADY!|Jezdecký zpravodaj: Newsletter o koních každý pátek ZDARMA ve vašem e-mailu!|Sledujte MONITORING zpráv o koních z dalších zdrojů!|Na EquiTV.cz audiovizuální služby streamem nezačínají, ani nekončí! Nabízíme víc než jen on-line přenosy a záznamy, vysíláme koně mimo jezdeckou komunitu! |PODPORUJEME:|Písečné nad Dyjí - mezinárodní závody spřežení CAI 26. - 29. 5.|Olomouc - skokové závody 27. - 29. 5.|Královice - drezurní závody 28. 5.|Královice - skokové závody 29. 5.|Zduchovice - mezinárodní skoky CSI 1. - 5. 6. |Přeštěnice - všestrannost Zlatá podkova 3. - 5. 6.|Královice - drezura 4. - 5. 6.|Jezdci reportují. Staňte se součástí nejlepšího zpravodajství o koních|Sledujte JEZDCI.cz nově i v multimediální aplikaci FlashNews|SLEDUJTE ŽIVÉ PŘENOSY z akcí pravidelně na EquiTV.cz. Ta je jedinou původní internetovou televizí o koních v ČR, která má přesah do terestriálního vysílání! Vytváříme obsah i pro další TV kanály, jako jsou: ČT Sport, Sport 5, TV Seznam, Regionální televize a další... |PARTNERSKÉ AREÁLY:|Dostihový spolek Pardubice|Chuchle Arena Praha|ESC Olomouc|Martinice|Zduchovice|Přeštěnice|Hradištko|Královický dvůr|NH Kladruby n. L.|ZH Písek
reklama 11A

reklama

Těžký kros v Tokiu zvládli Češi se ctí. Doufají v co nejlepší parkur

 01.08.2021 19:15 | AUTOR: Josef Malinovský |
EXKLUZIVNĚ

ikonka

Velký respekt si zaslouží oba čeští jezdci startující v olympijské všestrannosti. Miloslav Příhoda i Miroslav Trunda se svými koňmi dokončili náročný kros a čeká je závěrečný parkur. Jak uvedli v rozhovoru, rádi by si o pár příček polepšili.

reklama 12C
 
Průběžné 36. a 42. místo po terénní zkoušce drží reprezentanti jezdci Miloslav Příhoda a Miroslav Trunda v olympijské soutěži ve všestrannosti. Koně se již přesunuli zpět ze Sea Forest Parku do tokijského Equestrian Parku a regenerují před pondělní ranní veterinární inspekcí. Těsně před tím, než se uložili ke spánku samotní jezdci, tak se podělili o své dojmy v telefonickém rozhovoru.
 
„Bohužel se již od rána vyplnilo to, čeho jsme se nejvíce báli. Už v půl šesté teplota lezla nahoru a ani vítr, který jsme si přáli a sem tam na ostrově Sea Forest profukoval, nebyl takový. S každou hodinou pak šla teplota nahoru,“ konstatoval na úvod rozhovoru pro EquiTV.cz Miloslav Příhoda.
 
„Koně se vyspali dobře, vypadali i v těch nových stájích relativně spokojeně. Já jsem startoval jako osmnáctý, tak jsem měl možnost se podívat na pár koní. Nikdo z nich nezačal zostra, všichni šli pozvolna a až po pětce začali přidávat. Tak jsem to jel podobně. Na osmičce jsem šel variantu tak, jak jsme byli domluveni. Nic méně se mi podařilo udržet rytmus a celou tu kombinaci jsem překonal celkem rychle. Pak už jsem šel na přímo. Až do čtrnáctky se mi jelo velmi dobře, ale bylo znát, že ty ďolíčky a krátké ostré výjezdy Ferreolusovi moc nechutnaly. I když to nebyl žádný dlouhý kopec, tak vždycky potřeboval nahoře vteřinu dvě, aby se mohl nadechnout a pokračovat,“ vypráví Příhoda.
 

Psali jsme: Smutek ve švýcarském týmu. Jet Set byl po olympijském krosu uspán

 
„Překážka s číslem 14 se skládala z prvků ABCD, kdy AB byl velký mohutný oxter, který měl shoditelné prvky. A pak na 25, nebo 26 metrů podle hloubky oblouku se pokračovalo na taktéž shoditelnou špici, která byla do pravého úhlu. Já měl malinko obavu, že bych těch 25 metrů na pět cvalových nedoběhl, i když jsem koukal, že spousta koní na tom neměla problém. Ale Ferreolus bývá celkem pozorný v krosu a trochu jsem se bál, že na oxeru udělá velký skok a už bych to nemusel dojet. Můj plán byl tedy jet na šest cvalových skoků. Myslím, že dráhu jsem trefil dobře, ale trošičku se mi urval, jak jsem ho zatočil na tu špici. Ten šestý cvalový skok byl velmi blízko, a tak pravou přední nohou chytil o přední ráhno té špice. A jak tam byl ten bezpečnostní systém, tak ráhno povolilo. Cítil jsem kontakt, ale Ferda dopadl úplně normálně, nepřišlo mi to tak brutální. Do cíle jsem nevěděl, že to bidlo spadlo. Ve finále to může být těch 11 trestných bodů, které nás budou dělit od postupu do druhého kola,“ domnívá se. „I kdyby se zítra zadařilo a odskákal excelentně, tak více jak dvacet bodů je už i na krosové koně hodně velký rozdíl a je to pryč,“ dodává.
 
A jak vidí zpětně svůj výkon v terénní zkoušce jeho reprezentační kolega? „Když jsme odstartovali, tak jsem cítil, že kobyla je silná, že jí to pasuje. Začátek jsem měl v plánu vůbec nejet. Asi na druhé minutě jsem měl trošičku zpoždění, na třetí minutě už jsem to dohnal a pak další minutu jsem byl již před stanoveným časem. Nebýt toho, co se stalo na osmnáctce, kde jsem ztratil asi 30 vteřin a pak už jsem do toho tolik nešlapal, tak věřím tomu, že bych ten čas atakoval,“ říká Miroslav Trunda. 
 
„Do té doby jsme neměli jediné zaváhání. Klisna šla, kam jsem jí namířil. Měli jsme dost podobný skok s číslem 12, kde se vyběhl kopec a hned od hrany toho kopce byl bulfinč, a pak na dva cvalové skoky zešikma druhý skok. Tam jsme si to chtěli otestovat, zda takto do kopce nebude problém skočit. Žádný problém nebyl, tak jsem pokračoval dál,“ dozvídáme se od Miroslava Trundy.
 
„U té osmnáctky jsem se rozhodl jít napřímo. Po přeskočení té díry v coffinu se klisna trochu pověsila, skočila trochu do dálky a myslím, že vůbec nepochopila, co má dělat. Kdyby se jen trochu zasoustředila na ten skok, tak věřím, že by to odskočila. Jen to prostě nepochopila. Tak jsme skočili do boku toho skoku, kde chytla levým kolenem pravou část a povrchově se mírně zranila. Ale myslím, že by to zítra nemělo kondiční zkoušku nijak ovlivnit,“ doufá jezdec.
 

Nepřehlédněte: Čeští jezdci v Tokiu mají za sebou kros. Příhoda je nyní na 36. pozici

 
„Skočil jsem dva prvky z varianty a pokračoval dál, kde byla ta poslední voda. Pak už jsme to dokraulovali až do cíle. – Jak jsem chytnul u té osmnáctky dvacku, tak už jsme do ní nešel. Nechal jsem jí, ať běží tolik, kolik chce. Jak jsem se snažil atakovat čas, tak ze sebe dostala maximum. V cíli jsme se jí snažili co nejrychleji ochladit, což se povedlo relativně dobře. Při tom počasí, kdy to byla od Míly asi hodina a půl, tak byl teplotní rozdíl možná i o čtyři stupně vyšší. Počasí pro nás bohužel nebylo příznivé,“ shrnuje. 
 
„Doufám, že bychom kondičkami měli projít, snad se přes noc nic nestane, ale myslím, že ne. Na parkuru chci podat co nejlepší výkon, ale věřím tomu, že koně mohou být unavení. Byl bych rád, kdybychom se ctí nějak dojeli,“ dodává Miroslav Trunda na závěr rozhovoru pro EquiTV.cz.
 
Foto: Tomáš Holcbecher / časopis Jezdectví
Zdroj foto: časopis Jezdectví


K odběru se přihlašte ZDE!

 

Nový Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i protřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz


reklama 13D
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
function closepop(){ $("body").removeClass("hidescrollbar"); $("#popreklamagal").hide(); $("#popreklama").hide(); }