reklama 11B

Olympijský vítěz Checker: Z nepěkného hříběte vyrostl sebevědomý šampion

ikonka

Co má společného fotbalový klub Bayern Mnichov a čerstvý olympijský vítěz Checker? Jaký je kůň, který okouzlil Paříž? A proč nemá rád dekorování? Mimo jiné i to najdete v profilu valacha, kterého sedlá německý reprezentant Christian Kukuk.
19.09.2024 06:30  |  Autor: Lucie Spiwoková  |  Foto: Benjamin Clark  |  Rubrika: Sport  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12B

 

Olympiáda v Paříži byla pro německé jezdectví úspěšná. Zlato brali naši západní sousedé v soutěži týmů v drezuře, mezi jednotlivci vyhrála Grand Prix Freestyle Jessica von Bredow-Werndl a také individuální zlato ze všestrannosti putovalo do Německa zásluhou Michaela Junga. Všechno pak korunoval Christian Kukuk, když zvítězil ve finále parkurových soutěží. 
 
Kukuk jako jediný překonal finálový parkur s nulou a následně nechyboval ani v rozeskakování. Výrazně tomu pomohl vestfálský bělouš Checker 47, kterého v mezinárodních soutěžích sedlá od roku 2020. 
 
Checker, jehož otcem je veleúspěšný skokan Comme Il Faut, se narodil v roce 2010 a než z něj vyrostl líbivý atlet, byl prý ošklivým káčátkem. „Nebyl jako mladý zrovna hezký, alespoň podle jeho chovatele Wolfganga Kippa, ale vždy všechno doháněl svým talentem,“ popisuje Christian Kukuk. 
 
Vlohy má letos čtrnáctiletý valach v genech. Vedle otce, špičkového parkurového koně, mu je předala i matka Pamina po Come On. Klisna Pamina je mimochodem matkou bělky jménem Pepita Con Spita, jež byla loni třetí ve finále Světového poháru v Omaze.
 
 

Láska na první dojem

Checker závodil jako mladý kůň v mezinárodním sportu zpočátku s Kayou Ehning a na jeho přípravě se podílel taky Niels Kersten. V jeho sedle se postupně vystřídali ještě Markus Merschformann a Frederick Troschke, a když se pak v roce 2020 dostal do rukou Christianovi Kukukovi, měl už výkonnost do 145 centimetrů.
 
Německý reprezentant na první setkání s běloušem vzpomíná takto: „Moje první myšlenka byla: Toho chci!“ Jezdec si pochvaluje spolupráci pod sedlem i při ošetřování v boxu, ale existuje situace, kterou Checker nezvládá dobře. „Opravdu nemá rád hlasitou hudbu na závodech. Při dekorování zlobí. A pokud mám při předávání cen nebo medailí slézt, těžko se mi pak zase nasedá do sedla.“
 
Dekorování přitom tento bělouš díky svému talentu a talentu jeho jezdce zažívá často. V roce 2021 obsadili třetí místo v Rolex Grand Prix v s´Hertogenbosch, byli pátí ve Světovém poháru v Oslu a čtvrtí v další kvalifikaci World Cupu ve Veroně. A doslova září od sezony 2023. V srpnu toho roku byli s Kukumem druzí ve čtyřhvězdové Grand Prix v Pinnebergu, v září slavili triumf ve Velké ceně v rámci Global Champions Tour v Římě. 
 
Následovalo vítězství Německa ve finále Poháru národů v Barceloně, u kterého tato dvojice nechyběla, v říjnu pak ještě vyhráli Grand Prix při Global Champions Tour v Rijádu a v listopadu před nabitou O2 arenou v Praze triumfovali s kolegy z Riesenbeck International finále Super Cupu Global Champions League. 
 
Tím jejich rozjetá sezona neskončila. V Ženevě při prosincovém CHI přidali třetí příčku v Rolex Grand Prix. Na jaře 2024 pak nejprve excelovali při CSI5* ve Wellingtonu na Floridě a pak získali první místo ve Velké ceně Madridu při Global Champions Tour. 
 

Olympijské zlato

Jízda sezonami 2023 a 2024 vyvrcholila v Paříži. Christian Kukuk byl s Checkerem součástí reprezentace na olympijských hrách. Kvalifikaci týmové soutěže zvládl s nulou, ve finále pak chyboval stejně jako jeho krajan Richard Vogel s hřebcem United Touch S. Třetí z Němců Philipp Weishaupt v sedle Zinedaye předvedl čistou jízdu, ale osm trestných bodů v součtu Německu v této konkurenci stačilo „až“ na páté místo. 
 
Christianova chvíle ovšem ještě měla přijít. V kvalifikaci jednotlivců sice shodil jednu překážku, z 24. místa se ale i tak probojoval do finále. To se počítá od nuly a toho německý jezdec dokázal dokonale využít. Ve finále totiž nechyboval a byl tak jedním ze třech účastníků, kteří se rozeskakovali o medaile.
 
Do rozeskakování šel Christian s běloušem jako první. V mírně nevýhodné pozici mu nezbylo než jet co nejrychleji a bez chyb. To se mu podařilo, a když projel cílem s nulou v čase 38,24 sekundy, už jen čekal, jak dojedou soupeři.
 
Dalším na řadě byl Maikel van der Vleuten s Beauvillem Z. Nizozemec dovezl čtyři trestné body v čase 39,12. Posledním, kdo mohl rozhodnout, byl šampion z olympiády 2012 Steve Guerdat s klisnou Dynamix de Belheme. Švýcar však nakonec také jednou chyboval a s časem jen o čtyři setiny horším, než měl Kukuk, obsadil druhé místo.
 
„Byl to nejtěžší parkur, jaký jsem kdy skákal. Nejtěžší parkur, jaký jsem vůbec kdy viděl. A Checker to jel jako jakoukoliv jinou Velkou cenu,“ nechal se po skončení finále slyšet jezdec. „Má tolik sebevědomí, že máte pocit, že není nic, co by nezvládl. Vidí výzvu a jde za tím, čím těžší, tím víc se snaží.“
 
 

Nadšený majitel

Zlato spolu s německou ekipou a fanoušky oslavoval také hráč fotbalového týmu Bayern Mnichov Thomas Müller. Někdejší reprezentant a mistr světa z roku 2014 je totiž jedním z majitelů Checkera. Druhým je Madeleine Winter-Schulze, bývalá drezurní jezdkyně a vlivná podporovatelka německého jezdeckého sportu. 
 
Christian Kukuk jim v jednom z rozhovorů těsně po finále v Paříži nezapomněl poděkovat. „Madeleine Winter-Schulze a Thomas Müller jako majitelé Checkera hrají velkou roli. Dali mi příležitost ho jezdit a já jsem za to neskutečně vděčný. Dnes jsem jim byl schopen jejich důvěru oplatit.“
 
Thomas Müller, který má za ženu drezurní jezdkyni Lisu Müller, popsal své pocity krátce. „Prostě zlatý olympijský šampion. Zlato a Paříž, to bylo dech beroucí,“ uvedl na svém profilu na sociálních sítích.
 
Zdroj: FEI, Deutsche Welle, Chrono of the Horse
reklama 13C

NEJNOVĚJŠÍ
NEPŘEHLÉDNĚTE