Dalera končí kariéru. Byla mnohem víc než sportovní partner, říká jezdkyně
Královna drezury hnědka TSF Dalera BB končí po zisku druhého individuálního olympijského zlata kariéru. Její jezdkyně Jessica von Bredow-Werndl zveřejnila emotivní rozlučkové video, kde popisuje, jak výjimečné pouto ji s klisnou pojí.
O konci kariéry jednoho z nejúspěšnějších drezurních koní všech dob, klisny TSF Dalery BB, se mluvilo už před letošní olympiádou. Její jezdkyně Jessica von Bredow-Werndl si sice nechávala otevřená zadní vrátka a říkala, že by s ní na podzim případně ještě chtěla jet soutěže Světového poháru, ale koncem srpna oznámila, že se letos sedmnáctiletá hnědka skutečně se sportem loučí.
Jezdkyně klisny i její majitelka Beatrice Burchler Keller naplnily rčení, že v nejlepším se má přestat. Posledním výsledkem hvězdné německé dvojice je první místo ve finálové Grand Prix Freestyle na olympijských hrách v Paříži. Jde o její druhé individuální olympijské zlato, protože Jessica s Dalerou ovládly i volnou Grand Prix v roce 2021 v Tokiu.
Za svou kariéru toho ale trakénská hnědka dokázala mnohem víc. Výčet jejích výsledků je až neuvěřitelný. Vždyť od olympijských her v roce 2021 vyhrála všechny soutěže, do kterých nastoupila. Dlouhou šňůru vítězství přerušila až Dánka Cathrine Laudrup-Dufour s klisnou Mount St. John Freestyle, která odsunula Daleru na druhou příčku v Grand Prix Special při letošní olympiádě v Paříži. Tři roky zůstávala Němka s touto klisnou neporažena.
Dvojice na celý život
Dalera se narodila v roce 2007 u chovatelky Silke Fass, která vsadila na trakénskou krev. Otcem Dalery je Easy Game, jehož otcem je Gribaldi. A plemeníka Gribaldiho najdeme třeba v původu světové superstar Totilase. Matka Dark Magic je po dalším trakénském hřebci Handrykovi.
V drezurních soutěžích ji od samého začátku sedlala Jessica von Bredow-Werndl. Do mezinárodního sportu spolu vstoupily v roce 2016 a postupně stoupaly jak v obtížnosti, tak v hodnotách udělených známek. Do úrovně Grand Prix na mezinárodních akcích se dostaly během dvou let, a právě v roce 2018 se poprvé objevily na velké akci Mezinárodní jezdecké federace FEI. Tou akcí byly Světové jezdecké hry v Tryonu v USA a Jessica s Dalerou byly součástí vítězného týmu. V hodnocení jednotlivců tehdy dvojice ještě tolik nezazářila, ale se zkušenostmi přišly i individuální úspěchy.
Ve volné Grand Prix na mistrovství Evropy 2019 v Rotterdamu vybojovala bronz. Její výsledné skóre přesahovalo 89 procent. A výkony se stále zlepšovaly. V témže roce v listopadu vyhrála Jessica v sedle Dalery jedno z kol Světového poháru ve Stuttgartu a o tři měsíce později zvítězila ve World Cupu v Neumünsteru. Do nominace do Tokia ji posunul i triumf v kvalifikaci World Cupu v Salzburku v lednu 2021.
Olympijské hry jí přinesly dvě zlata, týmové a individuální. Pak už následovalo zmíněné vítězné tažení. Vyhrála mistrovství Evropy v Hagenu 2021 a v Riesenbecku 2023, celkem má i s družstvem z evropských šampionátů šest zlatých medailí, ovládla finále Světového poháru v Lipsku 2022 a Omaze 2023.
Mezitím nasbírala řadu prvních míst při pětihvězdových kvalifikacích World Cupu, třeba v Neumünsteru, s´Hertogenbosch, Lyonu a Basileji. Přemožitele nenašla při pětihvězdových mítincích ve Stockholmu a Cáchách.
Německá jezdkyně nevyhrála v období mezi posledními dvěma olympiádami jen dvoje klíčové závody, a těch se nezúčastnila. Kvůli těhotenství vynechala mistrovství světa 2022 a nestartovala ani letos při dubnovém finále Světového poháru v Rijádu. Před odjezdem do Paříže předvedla formu při CDIO5* v Cáchách. Na olympiádě pak získala zlato v týmové soutěži a později i nejcennější individuální medaili v Grand Prix Freestyle. Vedle toho za svou kariéru slavila Jessica díky této klisně sedm titulů mistryně Německa.
Koncem srpna oznámila jezdkyně, že se Dalera definitivně loučí se sportem. V emotivním videu na svém Instagramu uvedla: „Pomalu si začínám uvědomovat, co všechno se stalo v posledních týdnech. Upřímně, vlastně si začínám uvědomovat, co se stalo v posledních letech,“ začíná Jessica svou řeč, při které se občas jen těžko brání slzám. Jmenuje všechny velké výsledky Dalery. „Začínám si uvědomovat, jak neskutečně krásná cesta s ní to byla,“ říká s tím, že ta cesta naštěstí ještě nekončí a Dalera dožije u ní v jejích stájích. „Ona byla mnohem víc než jen sportovní partner. Nikdy před tím jsem nezažila takové pouto mezi člověkem a koněm. Jsme tak spojené, že nepotřebujeme slova, která stejně neexistují. Prostě si vzájemně rozumíme, vždy jsem věděla, co chce a ona také rozuměla všemu.“
Jessica slíbila, že před publikem by se měla Dalera ještě ukázat při listopadovém CDI-W v Neumünsteru a v lednu v Basileji. Jezdkyně jí chce dopřát potlesk v závodním obdélníku, který má klisna tak ráda.
Holistický přístup
Vedle talentu a píle jezdkyně a drezurních předpokladů u klisny stojí za úspěchem dvojice také „jiný“ přístup k tréninku. Jessica je vyznavačkou jógy. A razí teorii, že takzvaný holismus, tedy pojetí živého tvora jako celku, vyhovuje i koním. Že trénink není jen o fyzických pokrocích a jednotlivých cvicích, ale hlavně o psychice, že každý problém ve sportu je odrazem stavu duše koně.
Na otázku, jak vypadá její běžný den na závodech, v jednom z rozhovodů uvedla: „Vstanu vždy ve stejný čas a ve stejný čas snídám. Následuje dechové cvičení, jóga a meditace. Pak se snažím trávit s Dalerou co nejvíc času. Masírují ji, mobilizuji a teprve potom zapletu a začínáme se připravovat na samotný start.“
I práce doma se všeobecně zaměřuje hlavně na soustředění a důvěru mezi koněm a jezdcem. Jessica i její bratr Benjamin, který je rovněž výborným drezurním jezdcem, jdou cestou férovosti ke koním. Dávají jim hodně závodního volna, což je patrné i ve výpisu kariéry Dalery v mezinárodním sportu. Oproti jiným top světovým koním, má výrazně méně startů na mezinárodních závodech. Sourozenci věří, že koně jim to vrací psychickou pohodou a uvolněním.
Zdroj: FEI, Eurodressage, PS Dressage, The Chrono of Horse