Získejte přednostní přístup k informacím na Jezdci.cz a další výhody! (KLINĚTE)|Inzerováním v médiích skupiny EQUINET podporujete nezávislé zpravodajství o koních a jezdectví v ČR. Děkujeme všem partnerům za podporu! Zájemci o reklamu pište na e-mail: equinet@equinet.cz nebo volejte +420 606 382 315|EquiRadio.cz: Naslouchejte koním i lidem, kteří jim rozumí! KAŽDÝ DEN NOVÉ POŘADY!|Jezdecký zpravodaj: Newsletter o koních každý pátek ZDARMA ve vašem e-mailu!|Sledujte MONITORING zpráv o koních z dalších zdrojů!|Na EquiTV.cz audiovizuální služby streamem nezačínají, ani nekončí! Nabízíme víc než jen on-line přenosy a záznamy, vysíláme koně mimo jezdeckou komunitu! |PODPORUJEME:|Zduchovice - skoky 28. 6. - 3. 7.|Písek - skoky 2. - 3. 7.|Přeštěnice - všestrannost MČR děti a junioři 3. - 5. 7.|Olomouc - skoky ČSP 7. - 10. 7.|Hradištko - drezura 9. - 10. 7.|Kladruby nad Labem - spřežení 9. 7.|Martinice - Pony Days 12. - 13. 7.|Zduchovice - skoky ČSP 13. - 17. 7.|Pardubice - všestrannost Zlatá podkova 15. - 17. 7.|Olomouc - skoky 15. - 17. 7.|Písek - skoky 16. 7.|Jezdci reportují. Staňte se součástí nejlepšího zpravodajství o koních|Sledujte JEZDCI.cz nově i v multimediální aplikaci FlashNews|SLEDUJTE ŽIVÉ PŘENOSY z akcí pravidelně na EquiTV.cz. Ta je jedinou původní internetovou televizí o koních v ČR, která má přesah do terestriálního vysílání! Vytváříme obsah i pro další TV kanály, jako jsou: ČT Sport, Sport 5, TV Seznam, Regionální televize a další... |PARTNERSKÉ AREÁLY:|Dostihový spolek Pardubice|Chuchle Arena Praha|ESC Olomouc|Martinice|Zduchovice|Přeštěnice|Hradištko|Královický dvůr|NH Kladruby n. L.|ZH Písek
reklama 11C

reklama

Nevyzpytatelný kůň do Grand Prix. Emiliovi koluje v těle arabská krev

 26.03.2022 06:30 | AUTOR: Lucie Spiwoková

ikonka

Výkonnost Grand Prix v drezuře a triumfy ve Světovém poháru, to je vizitka hnědáka Emilia. Svěřenec německé jezdkyně Isabell Werth měl jako mladý k pohodovému koni daleko. Nedalo se na něj ani nasednout, byl ustrašený, nevyzpytatelný a nebezpečný.

reklama 12A

 

Jestli má některý z drezurních jezdců k dispozici takřka zástup špičkových koní, je to německá reprezentantka Isabell Werth. Dvanáctinásobná olympijská medailistka figuruje s koncem března roku 2022 v nejlepší světové desítce hned se třemi.
 
Čtvrtou příčku žebříčku drží s klisnou Weihegold OLD, šestá je s hnědákem DSP Quantaz a devátá je stále ještě s klisnou Bellou Rose, která se v minulé sezoně rozloučila s kariérou.
 
A pak je tady Emilio 107. Isabell s ním sbírala prozatím největší úspěchy v letech 2017 až 2019, covidová léta jakoby jeho jízdu trochu přibrzdila. Je však stále aktivní a určitě stojí za povšimnutí. Už jen tím, že má zajímavý původ.
 
 

Arabská krev

Otcem vestfálského hnědáka, který se narodil v roce 2006 v rámci chovu ZG Strunk rodiny Strunkových, je rovněž vestfálský plemeník Ehrenpreis NRW. Matkou je Celina. Ta je příslušnicí stejné plemenné knihy jako výše jmenovaní koně, ale její otec, tedy děd Emilia, je angloarabský hřebec Cacir X.
 
Angloarab vznikl křížením anglického plnokrevníka s arabskými koňmi. Tyto geny v původech drezurních koní narozených v Německu nejsou až takovou vzácností, třeba díky vlivu hřebce jménem Matcho. Ale v dnešním chovatelském prostředí ovládaném teplokrevnými plemeny z Nizozemska, Německa nebo Dánska, působí nevšedně.
 
S mladým Emiliem nebyla snadná spolupráce. Byl divoký a také ustrašený, tím byl nevyzpytatelný a hlavně v boxu se choval až nebezpečně. „Jako by pořád po všem koukal koutkem oka. Když jsem se snažila dostat do sedla, začal šílet. Vyskočil málem do nebe,“ vzpomíná jezdkyně, že zpočátku na něm nešlo vůbec jezdit. 
 

Čtěte také: Rozloučil se Verdi. Kůň, který plnil klukovské sny a nikdy nezklamal

 
„Pochází od stejných chovatelů jako Bella Rose. Přišli za mnou, když mu bylo pět let, že si s ním nevědí rady a práce s ním je nebezpečná. Nebyla šance na něj ani nasednout,“ vypráví Isabell s tím, že zkoušeli úplně všechno. 
 
Několik týdnů ho vodili s figurínou na hřbetě, ale jakmile se k němu přiblížil kdokoliv s úmyslem dostat se do sedla, začalo rodeo. Nakonec pomohlo zakrývat při nasedání bližší oko, které postupně odkrývali. Blinkry dobře posloužily i v začátcích výcviku, když už bylo možné na něm jezdit. 
 
Jen za pomoci Isabell se z Emilia stal sportovní kůň. Navzdory potížím, v něm viděla něco výjimečného, co stojí za trpělivost a námahu. A nemýlila se.
 
 

Sportovní úspěchy

Vzhledem k valachově povaze začínala dvojice s účastí na závodech jen velice opatrně. Mezinárodní debut zažila v roce 2014 v dánském Odense na CDI2*. V malé rundě brala druhé místo v St. George se ziskem bezmála 72 procent a páté místo v IM-1. Hned v následující sezoně už závodila v úlohách Grand Prix a Grand Prix Special, kdy prakticky vždy končila nejhůře třetí.
 
Koncem roku 2016 zvítězila ve volné Grand Prix při prestižním halovém mítinku CHI v Ženevě. To odstartovalo úspěchy ve Světovém poháru. Isabell s Emiliem vyhrála kür při CDI-W v Göteborgu, Lyonu, s´Hertogenbosch nebo Salzburku. Navíc si odvážela trofeje z dalších závodů nejvyšší pětihvězdové úrovně, jako je Stockholm či Mnichov. Volnou Grand Prix ovládla i při CDIO5* v Cáchách. 
 
Stát se jedničkou ve stáji Isabell Werth není snadné. V posledních pěti letech zářila Němka především v sedle klisny Weihegold OLD, po úrazu se na tři sezony také vrátila se vší slávou Bella Rose, v sezoně 2022 boduje s Quantazem. Emilio kvůli komplikované povaze nikdy nebyl koněm pro vrcholné šampionáty.
 
„Emilio vypadá jako silný velký kůň, ale v jádru je pořád malý a vystrašený.  Doslova přestává dýchat a děsí ho všechno, co je nezvyklé. Dodnes se bojí kováře. Po celou dobu, co je u nás, se žádný incident s kovářem nikdy nestal. Když přijíždí, Emilio to ví v okamžiku, kdy my vůbec netušíme, že dorazil. Jako by ho cítil ve vzduchu. Totéž má s veterinářem. Cokoliv neobvyklého ho zkrátka rozčiluje,“ popisuje Isabell.
 
Zdroj: Dressage News, FEI, Horsetelex
 
Foto: Eric Knoll / FEI


Sledujete novinky o koních, jezdectví a dostizích na Jezdci.cz a pouštíte si pravidelně vysílání EquiTV.cz a EquiRadia.cz? Máme pro vás novinku - spouštíme Fancluby Jezdci.cz a EquiTV.cz EquiRadio.cz, jejichž prostřednictvím můžete podpořit další existenci našeho zpravodajství.

Zaplacením ročního nebo půlročního příspěvku umožníte, aby veškerý redakční obsah s výjimkou bonusů pro členy fanclubu zůstal nadále volně přístupný všem uživatelům a přímo se tak budete podílet i na propagaci všech koňských sportovních disciplín. Zároveň dostanete přednostní přístup k velké části našich materiálů, které si můžete přečíst v časovém předstihu, pravidelnou možnost získat různé slevy na zboží našich partnerů a účast v soutěžích o ceny.

Roční členství ve Fanclubu Jezdci.cz stojí 600 Kč, půlroční příspěvek je 300 Kč. Pokud chcete být členem obou fanklubů Jezdci.cz i EquiTV.cz, můžete využít zvýhodněnou variantu 1000 Kč (roční) a 500 Kč (půlroční). Další podrobnosti najdete na tomto odkazu.

Newsletter a komunity na síti

Kromě největšího českého serveru o koních Jezdci.cz, internetové televize EquiTV a stále populárnějšího EquiRadia pro vás připravujeme i pravidelný newsletter Jezdecký zpravodaj, který jednou týdně shrnuje vše podstatné z koňského dění a každý pátek ho doručujeme přímo do vašeho e-mailu.

K odběru toho nejlepšího z našeho zpravodajství se můžete přihlásit ZDE!

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13C
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace