Získejte přednostní přístup k informacím na Jezdci.cz a další výhody! (KLINĚTE)|Inzerováním v médiích skupiny EQUINET podporujete nezávislé zpravodajství o koních a jezdectví v ČR. Děkujeme všem partnerům za podporu! Zájemci o reklamu pište na e-mail: equinet@equinet.cz nebo volejte +420 606 382 315|EquiRadio.cz: Naslouchejte koním i lidem, kteří jim rozumí! KAŽDÝ DEN NOVÉ POŘADY!|Jezdecký zpravodaj: Newsletter o koních každý pátek ZDARMA ve vašem e-mailu!|Sledujte MONITORING zpráv o koních z dalších zdrojů!|Na EquiTV.cz audiovizuální služby streamem nezačínají, ani nekončí! Nabízíme víc než jen on-line přenosy a záznamy, vysíláme koně mimo jezdeckou komunitu! |PODPORUJEME:|Zduchovice - skoky 28. 6. - 3. 7.|Písek - skoky 2. - 3. 7.|Přeštěnice - všestrannost MČR děti a junioři 3. - 5. 7.|Olomouc - skoky ČSP 7. - 10. 7.|Hradištko - drezura 9. - 10. 7.|Kladruby nad Labem - spřežení 9. 7.|Martinice - Pony Days 12. - 13. 7.|Zduchovice - skoky ČSP 13. - 17. 7.|Pardubice - všestrannost Zlatá podkova 15. - 17. 7.|Olomouc - skoky 15. - 17. 7.|Písek - skoky 16. 7.|Jezdci reportují. Staňte se součástí nejlepšího zpravodajství o koních|Sledujte JEZDCI.cz nově i v multimediální aplikaci FlashNews|SLEDUJTE ŽIVÉ PŘENOSY z akcí pravidelně na EquiTV.cz. Ta je jedinou původní internetovou televizí o koních v ČR, která má přesah do terestriálního vysílání! Vytváříme obsah i pro další TV kanály, jako jsou: ČT Sport, Sport 5, TV Seznam, Regionální televize a další... |PARTNERSKÉ AREÁLY:|Dostihový spolek Pardubice|Chuchle Arena Praha|ESC Olomouc|Martinice|Zduchovice|Přeštěnice|Hradištko|Královický dvůr|NH Kladruby n. L.|ZH Písek
reklama 11D

reklama

Neukázněný, ale nadějný. Dujardin se do ryzáka Gia okamžitě zbláznila

 07.03.2022 06:30 | AUTOR: Lucie Spiwoková

ikonka

Když se zlatá olympijská medailistka Charlotte Dujardin poprvé úplně náhodně setkala s ryzákem Giem, okamžitě se dle jejích slov do něj zamilovala. Neukázněného valacha koupila jako pětiletého. O pět let později s ním v Tokiu získala dva cenné kovy.

reklama 12B

 

Britskou drezurní reprezentantku Charlotte Dujardin nemusíme dlouze představovat. Spolu s Valegrem vyhrála olympijské hry v Londýně 2012 i v Riu de Janeiru 2016 a převálcovala konkurenci také na Světových jezdeckých hrách v Caen. Dvojice drží dodnes platný světový rekord. Za úlohu Grand Prix Freestyle předvedenou při CDI-W 2014 v londýnské hale Olympia dostala známku v hodnotě 94,300 %. 
 
Poté, co Valegro odešel koncem roku 2016 ze sportu, vyvstala otázka, zda se Britka udrží ve světové špičce i s jinými koňmi, když její partnerství a souznění s hnědákem bylo skutečně výjimečné.
 
Charlotte ovšem využila přestávku mezi olympijskými hrami k pilné přípravě s mladými koňmi a na hrách v Tokiu se představila v sedle ryzáka jménem Gio. A nenechala nikoho na pochybách, že její úspěšná kariéra pokračuje. 
 

Neposlušný, ale nadějný

Gio je holandský teplokrevník, který se narodil v roce 2011 u H. J. de Jonga. Jeho původ ho předurčuje k drezurnímu sportu. Otcem je Apache a matka Zenzi je po plemeníkovi Glock´s Tango, který má za sebou kariéru na nejvyšší úrovni v sedle s Nizozemcem Hansem Peterem Minderhoudem.
 

Čtěte také: Superstar Valegro. Cena hnědáka vzrostla během kariéry osmisetnásobně

 
Jako tříletého jej koupila Amelie Kovac, francouzsko-chorvatská drezurní jezdkyně. Od Emmelie Scholtens, jež sedlala hřebce Apache, se doslechla o jeho synovi, který je sice dost neukázněný, ale velmi nadějný. „Byl neobsednutý a hrozně divoký. Nebyl zvyklý ani na ohlávku,“ popisovala jezdkyně s tím, že když jí ho chtěli předvést v hale, museli utvořit živou hradbu a nahnat ho dovnitř. 
 
Amelie Kovac ho převezla do své stáje v Americe. Dala mu nové jméno – Toretto. Jezdkyně ho připravovala do sportu dva roky, a pak přišlo osudové setkání s britskou olympijskou medailistkou Charlotte Dujardin.
 
 

Láska na první pohled

Amelie byla v říjnu 2016 požádána, zda by s ryzákem nevystoupila v rámci sympozia SH Production´s na farmě Al Campeon v Kalifornii. Bylo to na poslední chvíli, protože vypadl kvůli kulhání jiný kůň. Do programu byla zapojená i Charlotte Dujardin, kterou ryzák okamžitě upoutal.
 
„Jakmile jsem ho uviděla, říkala jsem si: Bože, miluji toho koně!,“ vzpomíná Charlotte na první dojem. Když ho pak viděla klusat a cválat, bylo rozhodnuto. Hned druhý den šla za Amelií s nabídkou a pětiletého valacha od ní skutečně koupila. Do sportu s ním vstoupila opět pod jeho rodným jménem.
 
Na podzim 2017 vyhrála s Giem národní šampionát v kategorii šestiletých koní. Valegro si tou dobou už rok užíval odpočinku, a Charlotte pod rukama rostl další nadějný kůň. V sezoně 2018 už se pohyboval v úlohách středně těžké obtížnosti a stal se rezervním šampionem na národním mistrovství na pokročilé úrovni. 
 
 

Mezinárodní sport

Debut v Grand Prix zažil Gio s Charlotte v sedle začátkem roku 2020. Nejprve na národních závodech, na podzim pak nastoupila dvojice do CDI3* Keysoe. Freestyle vyhrála se ziskem 83,360 %. 
 
V dubnu 2021 zapsala dvě prvenství na CDI4* v Hagenu, kde za volnou sestavu dostala přes 84 %. Poslední start na mezinárodní akci před olympiádou se odehrál v britském Wellingtonu a opět tam Charlotte a její ryzák opanovali obě úlohy, v nichž se představili.
 
Začátkem července oznámila Britská jezdecké federace nominaci pro Tokio. Charlotte z koní, které měla k dispozici, zvolila právě Gia. „Vybrala jsem si ho, protože jsem cítila, že by mu mohlo japonské klima sedět lépe než ostatním,“ okomentovala tehdy své rozhodnutí.
 

Čtěte také: Charlotte Dujardin: Z ošetřovatelky trojnásobnou vítězkou olympiády

 
Výběru jistě nelitovala. V soutěži družstev vybojovala Charlotte spolu s kolegy Carlem Hesterem a Charlotte Fry bronz, a stejný kov také získala ve finálové Grand Prix Freestyle jednotlivců. Rozhodčí její výkon ocenili známkou vyšší než 88,5 %.
 
Následovalo třetí místo na mistrovství Evropy v září 2021. A s týmem byla dokonce o jednu příčku výše. V říjnu pak obletěla svět zpráva, že valach byl prodán jezdkyni Annabelle Pidgley. Charlotte však oznámila, že Gio zůstává prozatím v jejím tréninku. Na konci roku 2021 s ním suverénně zvítězila v londýnském kole Světového poháru.
 
Zdroj: FEI, Horse and Hound, Eurodressage.com
 
Foto: Shannon Brinkman / FEI


Sledujete novinky o koních, jezdectví a dostizích na Jezdci.cz a pouštíte si pravidelně vysílání EquiTV.cz a EquiRadia.cz? Máme pro vás novinku - spouštíme Fancluby Jezdci.cz a EquiTV.cz EquiRadio.cz, jejichž prostřednictvím můžete podpořit další existenci našeho zpravodajství.

Zaplacením ročního nebo půlročního příspěvku umožníte, aby veškerý redakční obsah s výjimkou bonusů pro členy fanclubu zůstal nadále volně přístupný všem uživatelům a přímo se tak budete podílet i na propagaci všech koňských sportovních disciplín. Zároveň dostanete přednostní přístup k velké části našich materiálů, které si můžete přečíst v časovém předstihu, pravidelnou možnost získat různé slevy na zboží našich partnerů a účast v soutěžích o ceny.

Roční členství ve Fanclubu Jezdci.cz stojí 600 Kč, půlroční příspěvek je 300 Kč. Pokud chcete být členem obou fanklubů Jezdci.cz i EquiTV.cz, můžete využít zvýhodněnou variantu 1000 Kč (roční) a 500 Kč (půlroční). Další podrobnosti najdete na tomto odkazu.

Newsletter a komunity na síti

Kromě největšího českého serveru o koních Jezdci.cz, internetové televize EquiTV a stále populárnějšího EquiRadia pro vás připravujeme i pravidelný newsletter Jezdecký zpravodaj, který jednou týdně shrnuje vše podstatné z koňského dění a každý pátek ho doručujeme přímo do vašeho e-mailu.

K odběru toho nejlepšího z našeho zpravodajství se můžete přihlásit ZDE!

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13A
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace