O lásce Tomáše Garrigue Masaryka ke koním a jeho zvláštní sehranosti s bývalým policejním koněm Hektorem bylo už hodně napsáno. I o tom, že první československý prezident považoval jízdu na koni za téměř povinnou dovednost pro členy politické reprezentace.
V memoárové literatuře se zachovala četná svědectví, jak nenápadně, ale důrazně přesvědčoval prvorepublikové ministry, aby s ním absolvovali vyjížďky v sedle. Jedním z těch, kdo poslechli a začali ve volném čase jezdit na koni, byl i legendární národohospodář, prvorepublikový ministr financí a první rektor Masarykovy univerzity Karel Engliš (1880 - 1961).
"V rodinném archivu máme řadu fotografií z projížděk na koních. Jde ale spíše o záběry rodinného charakteru, protože prapradědeček - alespoň pokud vím - byl přes pracovní den od rána do noci v úřadě. Současníci tomu říkali englišovské pracovní tempo. Na reprezentaci nebo velké akce si moc nepotrpěl. To souviselo s jeho skromným původem i skromným životním stylem," říká Englišův příbuzný Vít Pokorný, který se o odkaz svého předka stará jako předseda Spolku přátel Karla Engliše.
Na snímcích, které poskytl serveru Jezdci.cz, je Karel Engliš zachycen mimo jiné na projížďce ve Stromovce spolu s předsedou vlády Františkem Udržalem a generály československé armády. "Bezpečně vím, že dcera Věra a možná i Karel Engliš měli vlastní koně, to máme dokonce fotograficky zdokumentováno. Věřin kůň se jmenoval Šach," dodává Pokorný.
Letos v březnu vydalo nakladatelství Masarykovy univerzity Munipress ve spolupráci se Spolkem přátel Karla Engliše unikátní knihu "Vzpomínky na T. G. Masaryka", v níž se Engliš rozepisuje o svém vztahu s prezidentem.
Společné chvíle v sedle sice nezmiňuje, v jiné vzpomínce citované v disertaci Martina Hlaváče však přiznává, že si ho kolegové z vlády kvůli koním často dobírali. "Byl jsem terčem žertovných vtipů a útoků. Jednou pro mé šňupání, podruhé protože jsem se učil jezdit na koni, nemaje času k procházkám. Udržal říkal, že mi dali koně, který, kdyby mu dali korunu, by jezdil elektrikou," vybavil si Engliš po letech.
Zmiňované snímky z vyjížděk ve Stromovce, na nichž vedle Engliše nechybí ani Udržal, nicméně svědčí o tom, že úsilí ministra financí v sedle bylo korunováno úspěchem.
Foto: sbírka Pavla Lhoty a rodiny Karla Engliše, se svolením Víta Pokorného
Denisa Pšeničná již šestým rokem pracuje v Anglii, kde se pohybuje ve stájích zaměřených na pólo. V rozhovoru kromě vzpomínek na své začátky popisuje i každodenní fungování v pólo stáji nebo poukazuje na rozdílné způsoby ustájení u nás a v Anglii.
Uhynul Satchmo, jeden z nejúspěšnějších koní Isabell Werth. Hnědák se zapsal do historie řadou titulů z šampionátů, ale drezurní svět si pamatuje i jeho zkrat ve freestylu na olympiádě v Číně v roce 2008, kvůli kterému přišla Němka o zlato.
Dnes už by se to stát snad ani nemohlo. Paní Ludmila Vítková získala za svoji jezdeckou kariéru více než třicet medailí z pětadvaceti mistrovství republiky ve čtyřech různých disciplínách. Před pár dny tento svět opustila v nedožitých 79 letech.
Na svoji nejnovější prodejnu, ve které je k dostání vše pro rybičky, papoušky, králíky, psy, kočky, ale i koně a také jezdce, je Miroslav Veselý náležitě hrdý. Ačkoliv má za sebou řadu podnikatelských úspěchů, splnil si další ze svých pracovních snů.