Sobotní Grand Prix Longines Global Champions Tour v Paříži nabídla tradičně skvělou sportovní podívanou. Z pětatřiceti dvojic jich dvanáct zaznamenalo na parkuru vysokém 160 centimetrů jen jednu chybu a dvěma zavřelo dveře do rozeskakování lehké překročení stanoveného času. Brit Scott Brash na valachovi Hello Valentino byl pomalejší o pouhých šest setin a skončil pátý. Sedmnáct setin pak dělilo od postupu do zkráceného parkuru a boje o nejvyšší příčky domácího Oliviera Roberta na hřebci Iglesias D.V.
Zvýšené překážky tak čekaly na čtveřici nejlepších. Johan-Sebastian Gulliksen z Norska na valachovi Equine America Harwich VDL vsadil hned od začátku na svižné tempo a jeho čas 42,67 byl výborný. Jenže jednou chyboval a tušil, že tentokrát to na vítězství nestačí. Chyba se nevyhnula ani Američanovi Spencerovi Smithovi ve dvojici s valachem Keeneland, ale byl téměř o dvě sekundy pomalejší než předešlý jezdec.
Ani další americké želízko v ohni v podobě Kena Farrintona nedokázalo zopakovat čistou jízdu. S klisnou Mylou se tento zkušený reprezentant, který figuruje na sedmém řádku Longines Ranking, díky času 42,51 ujal vedení a už jen čekal, jak na to odpoví mladičká Francouzka Jeanne Sadran startující na hřebci Dexter de Kerglenn. Ta ještě nikdy pětihvězdičkovou Velkou cenu LGCT nevyhrála, ale nyní věděla, že když zachová chladnou hlavu, má obrovskou šanci. Zvolila tempo takzvaně na jistotu a vyplatilo se jí to. Čas 45,71 byl sice nejpomalejší, ale nula na bodovém kontě jí zajistila splnění jednoho velkého sportovního snu.
„Nemohu tomu uvěřit, je to prostě neskutečné. Jen se podívejte na ty domácí fanoušky. Je to pro mě něco naprosto mimořádného, první pětihvězdičkové vítězství – navíc tady na Longines Global Champions Tour v Paříži. Nedokázala jsem si představit lepší výsledek,“ řekla dojatě v rozhovoru pro GCTV. „Jsem nadšená, že budu moci v Rijádu startovat při Super Grand Prix LGCT, už se moc těším,“ dodala.
Pořadí v žebříčku LGCT se na nejvyšších řádcích tentokrát příliš nezměnilo. Lídrem je stále Eduardo Alvarez Aznar a za ním následují Christian Kukuk, Max Kühner, Maikel van der Vleuten, Andreas Schou, Gilles Thomas a Nicola Phillippaerts, jenž si v Paříži připsal třicet bodů za sedmé místo.
Seriál Global Champons pokračuje již za pár dnů ve švédském Stockholmu, což je jedno z divácky nejoblíbenějších míst okruhu. V červenci jsou na programu dva mítinky v Monaku a v Riesenbecku, následovat budou Londýn, Valkenswaard, Řím, Abu Dhabi a Rijád. I když mezi šestnácti etapami letošního ročníku chybí Praha, čeští fanoušci se mohou těšit na sezonu 2025, kdy se GC Playoffs uskuteční opět v libeňské O2 areně. Vstupenky jsou v prodeji od konce března a podrobnosti o přípravách pravidelně publikuje pořádající Czech Equestrian Team na stránkách www.pragueplayoffs.com.
Zdroj: tisková zpráva Czech Equestrian Teamu
Foto: poskytlo tiskové středisko Global Champions