reklama 11B

Equinews: Aeneas opět králem v Lysé, Kane Fortuna poprvé prohrál

 08.07.2021 11:30 | AUTOR: Josef Malinovský |
VIDEO

ikonka

Aeneas a žokej Jan Kratochvíl vyhráli potřetí za sebou Memoriál Evy Palyzové v Lysé nad Labem. – Letní cenu klisen získala hnědka Achird před Mo My Dream. – Kane Fortuna poprvé nezvítězil. V Chuchle Areně Praha ho zdolala Kyza Deux Skree.

reklama 12A

EQUINEWS SLEDUJTE ZDE (KLIKNĚTE)

 

Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony pravidelný pořad Equinews, který vysílá také např. Televize Seznam a v rámci zpravodajské relace Report i kanál Sport 5. Podívejte se na jeho aktuální díl!
 

Aeneas a Kratochvíl první, zbytek nikde. Lysá viděla velký hattrick

Závodiště Lysá nad Labem připravilo na úterý 6. července druhý ze svých velkých překážkových vrcholů, Memoriál Evy Palyzové – O pohár hejtmanky Středočeského kraje. Letošní ročník byl emotivní hned ve dvou ohledech. Běžel se přesně deset let po odchodu legendární jezdkyně a trenérky, která po roce 1989 výraznou měrou přispěla k rozvoji závodiště v polabských lesích a předala koňařskou štafetu svému synovi a vnukům. Eva Palyzová zemřela 6. července 2011 jen několik hodin před začátkem dostihového dne.
 
Nejnovější edice jejího memoriálu, která se konala před zaplněnými tribunami za přítomnosti hejtmanky Petry Peckové a řady dalších hostů z politiky i společnosti, byla zřejmě nejlépe obsazená za celou existenci dostihu. Horkým favoritem byl vítěz předchozích dvou ročníků Aeneas, do jehož sedla se vrátil žokej Jan Kratochvíl. Mezi jeho soupeři však vyčnívali letos neporažený Her Him a vítězka loňské Velké wroclawské i Crystal Cupu Cosmig Magic. O dobré tempo se postaral valach Turdus. Aeneas se za ním usadil na druhé pozici, zatímco Her Him a Cosmic Magic se pohybovali uprostřed osmičlenného pole. 
 
K prvnímu pádu došlo na jednom ze živých plotů, kde skončily naděje hnědáka Meisho Kongoh s Ondřejem Velkem. Druhý dramatický moment přišel na irské lavici. Cosmic Magic ji sice překonala, ale těsně za překážkou ztratila jezdce Jana Odložila. To se ukázalo jako rozhodující moment. Aeneas nasadil k trháku a při posledním zabíhání za lesík měl už výrazný náskok. Do cílové roviny vbíhal zcela osamocen a Kratochvíl si pohlídal zadržené vítězství o 12 délek před Larizanem a Her Himem. Sedmiletý hřebec stáje Statek Blata Český Ráj završil čistý hattrick v Memoriálu Evy Palyzové, pro Jana Kratochvíla to bylo čtvrté vítězství za sebou a pro trenéra Josefa Váňu dokonce páté.
 
Vrcholy rovinové části programu byly dva dostihy třetí kategorie. V Ceně města Milovice na 1700 metrů udržela svou letošní neporazitelnost pětiletá klisna Falcon Baby ze stáje 3 hearts. Někdejší dvojnásobnou vítězku klasického Oaks nezastavila nejvyšší nesená hmotnost v poli 62,5 kg ani skutečnost, že vedoucího muže letošní jezdecké statistiky Jaromíra Šafáře musela v jejím sedle na poslední chvíli nahradit Dana Bořánková. Falcon Baby nenašla přemožitele ani při svém třetím letošním startu a porazila o 3/4 délky Tropical Bonda a Touche Finale.
 
Také v Ceně Tipsport na 1300 metrů se radovala jezdkyně. Loňská vítězka bflow Ladies‘ Cupu Simona Laubeová měla v Lysé nad Labem úspěšný den a stejně jako Dana Bořánková získala dvě vítězství. V tomto dostihu dovedla k jistému úspěchu osmiletého bělouše Facts And Figures ze stáje MS Racing. Svěřenec trenéra Luboše Urbánka se prosadil o dvě délky před klisnami Secret Passion a Manollou.
 

Achird získala Letní cenu klisen, v Karlových Varech vládli bělouši

Letní cenou klisen pokračovala v neděli 4. července sezona na závodišti v Karlových Varech a jako každý rok zahájila letní prázdniny na tuzemských drahách.
 
Na dobré až měkké dráze se utkala vyrovnaná sestava deseti klisen, v níž role favoritky připadla bělce Francesce Belle s žokejem Jaromírem Šafářem. Někdejší vítězka slovenské Karpatské ceny se v květnu vrátila na dráhu po roční zdravotní pauze a bez větších problémů vyhrála své první dva letošní starty. Do Karlových Varů se v kariéře vrátila již počtvrté, dosud však nikdy nedokázala zvítězit. Na špici pracovala šestiletá tmavá hnědka Mo My Dream s Michalem Demem, která si letos vyzkoušela i italské listed. Za svěřenkyní trenéra Filipa Neuberga cválaly Bologna a Achird, Franceska Bella se držela kolem čtvrtého místa. Demo odhadl tempo dobře a Mo My Dream zůstala ve hře o vítězství až do posledních metrů. Za distancí však přišel útok Achird s Milanem Zatloukalem a čtyřletá hnědka majitelky MUDr. Evy Nieslanikové si doběhla pro druhé vítězství své kariéry. Druhá finišovala Mo My Dream před Crush On Me a Storm De Nuit, na Francesku Bellu zbyla pátá příčka. Vítězku připravuje Miroslav Nieslanik v Tušimicích u Kadaně.
 
Napínavou koncovku měl i druhý vrchol odpoledne, dvojková Cena společnosti Insia a.s. na 1600 metrů. Krásným závěrem zvítězil sedmiletý Opinion Maker s žokejem Michalem Hroudou. Bělouš stáje B & P int. – Pejšková z chuchelského tréninku Ivany Pejškové si o půl délky poradil s Cawokem, třetí příčku získal Seasony.
 
Vůbec nejsuverénnější výkon dne byl k vidění v trojkové Ceně hejtmana Karlovarského kraje na 2000 metrů. Ve svém prvním startu pod trenérem Tomášem Váňou se prosadil šestiletý bělouš Res Judicata ze stáje Excelent-K s.r.o. Liberec. Někdejší třetí ze Slovenského derby v sedle s Vendulou Korečkovou cválal s velkou chutí a v cílové rovině odskočil o 6 délek. Druhé místo bral Royal Town před ryzkou Ideal Grace.
 

Konec velké série. Kyza Deux Skree porazila Kane Fortunu

Jedenáct startů a jedenáct vítězství. Taková byla bilance čtyřletého valacha Kane Fortuny, který v sobotu 3. července nastupoval v Chuchle Areně Praha jako horký favorit do odložené Velké dubnové ceny hlavního města Prahy.
 
Proti největší hvězdě letošního klasického ročníku se na trati 2180 metrů postavila jen čtveřice soupeřů, z toho dva přijeli z Německa. Brzy po startu zacválal Varenne Venus a pole se rázem zmenšilo na čtyři aktéry. Kane Fortuna v sulce se svým majitelem Zdeňkem Škobisem využil výhodné startovní pozice a začal diktovat svižné tempo. V těsném závěsu za ním se zpočátku držel německý Avenir Classique, ale ten postupně odpadl a zdálo se, že si Kane Fortuna běží pro další lehké vítězství.
 
Ve druhém okruhu však začala zrychlovat osmiletá klisna Kyza Deux Skree vedená Davidem Dobrovolným a v posledním oblouku se dotáhla na favorita. Kane Fortuna nadále držel tempo, ale klisna Stáje Roddenberry byla lepší a zvítězila jistě o 3/4 délky. Třetí doběhla s odstupem 16 délek Lovely Princess.
 
Ve druhém vrcholu odpoledne, Letní ceně tříletých na 1670 metrů, se prosadil favorit. Valach Luthier Boko s jezdcem Laurensem Rinkesem dominoval o 1 1/2 délky před Jerrym a Leroyem W.
 
Foto: Karel Rozboud


K odběru se přihlašte ZDE!

 

Nový Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i protřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz


reklama 13B
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE