reklama 11A

Equinews: "Český král" se ukázal před derby. Nabitý víkend v Chuchli

 08.06.2021 11:30 | AUTOR: Martin Cáp |
VIDEO

ikonka

Poslední přípravný dostih před Českým derby vyhrál Tcheque King s Danielem Vyhnálkem, jeho stájový kolega Vert Liberte zklamal. Kane Fortuna zůstává i po Jarní ceně čtyřletých neporažen. Sestřih rušného dostihového víkendu přináší nový díl Equinews.

reklama 12C

EQUINEWS SLEDUJTE ZDE (KLIKNĚTE)

 

Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony pravidelný pořad Equinews, který vysílá také např. Televize Seznam a v rámci zpravodajské relace Report i kanál Sport 5. Podívejte se na jeho aktuální díl!

 

Test před derby i souboj top žokejů. Chuchle viděla 11 dostihů

Poprvé po více než osmi měsících se v sobotu 5. června vrátili na dostihy do Chuchle Areny Praha diváci. A hned napoprvé mohli zhlédnout nezvykle košatý program. Kvůli vysokému počtu koní na přihláškách se běželo jedenáct dostihů místo obvyklých osmi.

V centru pozornosti byl opět tříletý ročník. Velká červnová cena na 2200 metrů, poslední přípravný dostih před Českým derby, měla poměrně pestré pole. Jako favorit šel na start druhý z Velké jarní ceny Vert Liberte ze stáje Pegas, několik dalších aktérů pak usilovalo o dostatečnou handicapovou známku pro účast v derby. O svižné tempo se postaral Rabbit Buratino s Tomášem Lukáškem, jemuž sekundoval stájový kolega Fabrijan Erste a blízko špice pracovali také svěřenci trenérky Heleny Vocáskové Kmotr a Dragon Arrow.

U mezníku 1600 metrů vedoucí Lukášek trochu zvolnil a pole se sjelo více k sobě. Při zatočení do cílové roviny se blízko špice vyvezl bělouš Tcheque King s Danielem Vyhnálkem a začal se blížit k vedoucím koním. U bariéry mezitím proklouzl Kmotr a sváděl souboj s Rabbit Buratinem, ale 200 metrů před cílem přišel Tcheque King s rozhodujícím útokem a jistě o 2 délky zvítězil. Druhé místo uzmul Kmotrovi o nos jeho tréninkový kolega Dragon Arrow a na čtvrté místo přilétl krásným závěrem Global Man. Favorit Vert Liberte doběhl až devátý.

Syn výborné skokanky Kamelie Tcheque King získal první vítězství kariéry, už předtím ale na sebe upozornil čtvrtými místy v Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera a také ve francouzském Štrasburku. Pro DS Pegas ho stejně jako Vert Liberte připravuje ve Zhoři u Jihlavy Dalibor Török. Stájový jezdec Daniel Vyhnálek slavil premiérový úspěch v jedničkovém dostihu.

Ve druhém vrcholu dne, Memoriálu Jaroslava Maška, padl chuchelský traťový rekord na 1400 metrů. Postaral se o to pětiletý Worth Choice s Adamem Florianem, který v krásném souboji zdolal o čtyři kilogramy více zatíženého Politicum. Hnědák stáje Vasury Kolesa, dosáhl času 1:22,08. Třetí doběhl Manoamano před Pray For Paris a Mormillem.

Worth Choice přišel v zimě k trenérce Štěpánce Myškové z Polska. Původně byl připravován pro překážkové dostihy, ale nakonec našel svou parketu na rovině a v současné době vlastní přihlášku do nejbohatšího českého sprintu EJC Leram Million při Evropském poháru žokejů.

Dramatický finiš nabídla i stejně dlouhá Cena Jockey Clubu ČR. Vedoucí Rabbit Breath dokázala o hlavu odolat tlaku desetiletého veterána Lexceeda. V sedlech obou koní rozehráli velkou podívanou žokejové Tomáš Lukášek a Jan Rája.

Štastnější v cíli byl Lukášek, zatímco druhému Janu Rájovi praskla přezka u třmenu a trojnásobný český šampion za cílem nedobrovolně opustil Lexceedovo sedlo. Třetí skončila Wlastina.

Čtyřkovou Cenu Symbola na 1800 metrů si dlouho zachová v paměti amatér Marcel Novák mladší. Teprve druhou sezonu jezdící syn překážkového šampiona stejného jména s přehledem provedl dostihem čtyřletého Jana Messiho a připsal si v sedle polobratra derby-vítěze Josepha premiérové vítězství své zatím krátké kariéry.

Smůla naopak provázela comeback předloňského vítěze Českého derby Pacific Hilla. Pětiletý ryzák se v trojkové Ceně společnosti Tipsport objevil na dráze poprvé od svého životního úspěchu, ale na protilehlé rovině uklouzl ve vnější stopě a ztratil nejen podkovu, ale i Vendulu Korečkovou. Kůň i jezdkyně vyvázli bez zranění. Zvítězil šestiletý Eaglewings před Mo My Dream a Lady Roseburg.

 

Hvězda Kane Fortuny září dál, Škobis bodoval i s Paminem

Klusácká sezona dospěla v neděli 6. června k prvnímu ze svých velkých vrcholů. V Chuchle Areně Praha se běžel úvodní klasický dostih sezony. Jarní cena čtyřletých přilákala po škrtu Helenky Misi jen pětici startujících a měla horkého favorita v neporaženém valachovi Kane Fortuna.

Hnědák stáje Viktoria vyhrál všech devět dostihů, kterých se do neděle zúčastnil, a v sulce se svým majitelem Zdeňkem Škobisem neměl najít rovnocenného soupeře ani tentokrát. Německý rodák byl zároveň jediným importovaným klusákem v poli. Zbylá čtveřice se narodila v Česku.

Po startu se ocitla na špici hnědka Early Bird se Zdeňkem Vávrou. Škobis vedl Kane Fortunu na druhé pozici a v kontaktu s nejlepšími cválal ještě třetí Jim s Ivanem Coufalem. Žádné překvapení se však nekonalo. Kane Fortuna ve druhém okruhu raketově zrychlil a rázem odskočil o dvacet metrů. Škobis od té doby jen kontroloval situaci a o vítězi bylo rozhodnuto dlouho před cílem. Na stíhací jízdu se sice vydal Jim, ale nakonec se suverénnímu favoritovi dokázal přiblížit jen na 9 délek. Třetí místo získala Early Bird před Havanou Misi.

Kane Fortuna, kterého připravuje Petra Handschuhová, vyklusal kilometrový čas 1:14,7. Jeho dalším cílem je České klusácké derby.

Svůj ročníkový test měli v Chuchle Areně Praha i tříletí. V Jarní ceně tříletých Praha TV na 1670 metrů svedla krásný souboj o vítězství trojice favoritů. Nakonec se radoval z vítězství Luthier Boko s jezdcem Laurensem Rinkesem, chystaný trenérem Jaromírem Kotáskem pro Stall Guli-FFF. O délku zpět doklusal druhý Jerry, na třetím místě následoval Leroy W. Luthier Boko vyběhl kilometrový čas 1:17,9.

Velká červnová cena hlavního města Prahy na 2180 metrů přišla o jeden ze svých nábojů už před startem, kdy byla škrtnuta Gamelia Dub’s. Stáj Viktoria však přesto triumfovala prostřednictvím držitele loňské trojkoruny Pamina. Pětiletý hnědák v sulce se Zdeňkem Škobisem po boji o 1 1/4 délky porazil klisnu Ready To Race. Třetí Samson Misi následoval s odstupem 18 délek.

Foto: Pavla PechmanováK odběru se přihlašte ZDE!

 

Nový Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i protřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz


reklama 13A
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE