Radovan Šalek se také často ocitá v roli spíkra. Ilustrační foto: archiv Jezdci.cz
Dalším z členů Rady ČJF, které jsme oslovili s žádostí o pár slov k přelomu sezon 2015 a 2016 je předseda Severomoravské oblasti ing. Radovak Šalek, mezinárodní rozhodčí a uznávaný školitel stewardů FEI.
V roce 2015 proběhly volby na celorepublikové i oblastní úrovni. Vy jste v roli předsedy zůstal a pokračujete v práci. Co je dlouhodobě hlavní prioritou pro váš OV?
Podpora mládeže, návrat co nejvíce peněz zpět do sportu z příspěvků členů. Motivace hobby jezdců soutěžit v oficiálních soutěžích místo hobby soutěží a jezdeckých ukázek.
Co byste v rámci práce OV vyzdvihl, že se podařilo, nebo daří v uplynulém období…?
Podpora oblastních mistrovství všech disciplin dle jednotného klíče. Tradiční podpora dopravy účastníků MČR. Příspěvky pro děti a juniory držitele jezdecké licence na zimní přípravu.
Co naopak je třeba ještě měnit, nebo na čem budete v příštím roce pracovat?
Myslím, že je třeba více motivovat členskou základnu (a hlavně mladou generaci) pro práci v jezdeckém sportu. Vyvedení hobby sportu mimo ČJF, aby všichni byli motivováni startovat v oficiálních soutěžích, tím že změníme pravidla a nabídneme zajímavou alternativu. Té práce je opravdu hodně.
Jedním ze základních kamenů ČJF, a v podstatě každého sportovního svazu, je vzdělávání – má oblast nějaké vlastní projekty, jak podpořit začínající talenty? Chystá se třeba něco pro rok 2016?
V oblasti probíhají refreshinky rozhodčích a stavitelů. Je zájem o kurzy rozhodčích a stewardů. Úspěšná je již zmiňovaná podpora v zimní přípravě. Soustředění juniorů před mistrovstvím republiky. Těch nápadů je spousta, bohužel ne na všechno se dostávají finance.
Jaké sportovní úspěchy byste mohl připomenout za sezonu 2015, kteří zástupci vaší oblasti jí reprezentovali na MČR i například mezinárodních závodech?
Úspěchů bylo hodně a to ve všech disciplínách. Zlaté medaile ve spřeženi, reiningu a voltiži. Bronzová medaile ve skocích juniorů i dospělých. Individuální bronzové a stříbrné medaile ve skákání, reiningu, všestrannosti. A všechny tyto disciplíny reprezentovaly i v zahraničí. Máme být na co hrdí. Omlouvám se, že jsem je nejmenoval, ale určitě bych na někoho zapomněl, tak aby se neurazil :)
Co osobně byste si přál do roku 2016?
Přeji všem členům ČJF (a to i mimo naši oblast) pevné zdraví a to i pro jejich koně. Hodně sportovního štěstí! A abych nezapomněl, přeji nám všem hodně radosti a zábavy s koňmi.
Kristýna Schütte, tehdy Mikulková, ukončila v roce 2011 práci pro Stáj Karsit, následně odcestovala na zkušenou do zahraničí. V tu dobu ještě vůbec neuvažovala o tom, že by se do České republiky nevrátila. V rozhovoru prozradila, jak se jí nyní daří.
Je to už rok, co vozatajskou komunitu navždy opustil Jaroslav Kosař. S jeho ženou Janou jsme vzpomínali na to, čím ho spřežení uchvátila i proč byl pro tuto disciplínu nepostradatelný. V Podcastu EquiTV se toho o rodině Kosařových dozvíte mnohem víc.
Trenérka Štěpánka Myšková a žokej Jaroslav Myška mění po deseti letech tréninkové středisko. V prosinci se přestěhovali s dvěma desítkami koňmi do Koles. Evžen a další naděje nyní trénují na stejné dráze jako Sagar, Festival a další legendy.
Anna Kostková se za pět let stihla v parkuru vypracovat až do úplného čela ve své kategorii. V roce 2020 získala mistrovský titul a nyní se dále připravuje na další sezonu pod vedením Aleše Opatrného. V rozhovoru zavzpomínala na své jezdecké začátky.