Živě: od 25.5. hřebci Tlumačov, CAI Písečné, skoky Jítrava, Olomouc
Získejte přednostní přístup k informacím na Jezdci.cz a další výhody! (KLINĚTE)|Inzerováním v médiích skupiny EQUINET podporujete nezávislé zpravodajství o koních a jezdectví v ČR. Děkujeme všem partnerům za podporu! Zájemci o reklamu pište na e-mail: equinet@equinet.cz nebo volejte +420 606 382 315|EquiRadio.cz: Naslouchejte koním i lidem, kteří jim rozumí! KAŽDÝ DEN NOVÉ POŘADY!|Jezdecký zpravodaj: Newsletter o koních každý pátek ZDARMA ve vašem e-mailu!|Sledujte MONITORING zpráv o koních z dalších zdrojů!|Na EquiTV.cz audiovizuální služby streamem nezačínají, ani nekončí! Nabízíme víc než jen on-line přenosy a záznamy, vysíláme koně mimo jezdeckou komunitu! |PODPORUJEME:|Písečné nad Dyjí - mezinárodní závody spřežení CAI 26. - 29. 5.|Olomouc - skokové závody 27. - 29. 5.|Královice - drezurní závody 28. 5.|Královice - skokové závody 29. 5.|Zduchovice - mezinárodní skoky CSI 1. - 5. 6. |Přeštěnice - všestrannost Zlatá podkova 3. - 5. 6.|Královice - drezura 4. - 5. 6.|Zduchovice - drezura 10. - 12. 6.|Písek - skoky 11. 6.|Jezdci reportují. Staňte se součástí nejlepšího zpravodajství o koních|Sledujte JEZDCI.cz nově i v multimediální aplikaci FlashNews|SLEDUJTE ŽIVÉ PŘENOSY z akcí pravidelně na EquiTV.cz. Ta je jedinou původní internetovou televizí o koních v ČR, která má přesah do terestriálního vysílání! Vytváříme obsah i pro další TV kanály, jako jsou: ČT Sport, Sport 5, TV Seznam, Regionální televize a další... |PARTNERSKÉ AREÁLY:|Dostihový spolek Pardubice|Chuchle Arena Praha|ESC Olomouc|Martinice|Zduchovice|Přeštěnice|Hradištko|Královický dvůr|NH Kladruby n. L.|ZH Písek
reklama 11B

reklama

Věčně druhý. Jak se Smoldersův hnědák Monaco prodral do skokové elity

 02.05.2022 06:30 | AUTOR: Lucie Spiwoková

ikonka

Harriemu Smoldersovi dorůstá ve stáji špičkový skokan. Hnědák Monaco obsadil druhé místo v nedávném finále Světového poháru. Je s podivem, že jako o remontu o něj nikdo nejevil zájem. Jeho první jezdec s ním nebyl schopen vůbec pracovat.

reklama 12A

 

Harrie Smolders patří k nejúspěšnějším parkurovým reprezentantům Nizozemska. Má olympijskou zkušenost z Ria i z Tokia, bronz z mistrovství Evropy a zlato z mistrovství světa mladých koní. Aktuálně drží na světovém žebříčku pozici číslo jedenáct.
 
Fanoušci jezdectví ho spojují především s dvěma fenomenálními plemeníky Emeraldem a Donem VHP Z, kteří se v posledním desetiletí stali skutečnými superstar ve světě parkurového sportu. Souběžně s jejich zářnou kariérou závodil také valach Monaco. Zprvu nenápadný hnědák, jehož měl Harrie dlouho pro nižší soutěže, se postupně vypracoval mezi elitu.
 
Začátkem dubna 2022 to definitivně stvrdil druhým místem ve finále Světového poháru v Lipsku. Pojďme se podívat, jaká byla jeho cesta mezi nejlepší koně světa.
 
 

Nesnadné začátky

Holštýnský hnědák Monaco pochází z chovu Ralfa Lütjeho z Haseldorfu. Narodil se v roce 2009. Jeho otcem je Cassini II, otcem matky je Contender. V původu matky je také plnokrevný Heraldik. „Věřím, že díky Heraldikovi má Monaco tolik energie,“ říká Alessandro Mingoli, který tříletého koně objevil a který ho nakonec spojil s nizozemským jezdcem.
 
Mingoli zastupuje holštýnský svaz v Itálii a Monaca objevil ve stájích Rolanda Mezlera. Byl na prodej poté, co neuspěl jako hřebec v körungu svazu. Mezi kupci o něj nebyl zájem, nepůsobil nijak schopně. „Pro mě byl od prvního momentu speciální. Byl úplně jiný než ostatní koně. Každý chce mít všechno hned a v jednom balení, ale když hledáte šampiona, musíte se umět dívat pod povrch,“ popisuje Mingoli, který hnědáka koupil a později prodal svému kamarádovi Mauriziovi Cinti Pireddovi. 
 
„Zajistil jsem převoz Monaca do Itálie, ale jeho začátek tam nebyl šťastný. On je velmi zvláštní a jeho první jezdec na něm nebyl vůbec schopen jezdit,“ líčí Mingoli. Monaco potřebuje mít pocit bezpečí, a tak začali s Pireddem budovat hlavně jeho důvěru. Hodně práce také odvedl jezdec Brian Machenti. Ten s ním závodil v soutěžích pro mladé koně.
 
 

Koupě bez videa

Když bylo Monacovi sedm let, účastnil se Nizozemec Harrie Smolders závodů Global Champions v Římě. A Mingoli ho umluvil, aby se na něj zajel podívat. „Vyzvedl jsem ho v hotelu. Jeli spolu s Axelem Verlooyem. Vytkli mi, že chci, aby koupili koně, a ani jim nepošlu předem video. Odpověděl jsem, že neprodávám video, že jim prodávám rovnou celého koně,“ směje se Mingoli.
 
Harrie po zkušebním skákání nebyl přesvědčený, že je Monaco ten pravý, cítil, že potřebuje ještě hodně času. Nakonec se s Verlooyem, pro něhož Harrie pracuje jako jezdec, rozhodli pro poloviční podíl. Ačkoliv se Monaco pohyboval už po vyšších mezinárodních parkurech, vrátil se s ním záměrně nizozemský reprezentant do nižší úrovně. „Tahle cesta Monacovi ohromně prospěla, do osmi let udělal obrovský pokrok,“ říká Mingoli.
 
U Harrieho však byl pořád spíš tím „druhým koněm“, jehož sebou bral do nižších soutěží, když jel na závody s top skokany Emeraldem, Donem VHP nebo Ziniem. Na čas ho dokonce půjčil Jennifer Gates, která s ním absolvovala několik mítinků v roce 2018 a 2019. Při Global Champions v Berlíně dojela po čistém rozeskakování pátá ve stopadesátce.
 
Šlo o jednu z prvních „vlaštovek“, kdy se Monaco začínal prosazovat mezi špičku. Velký skok ovšem přišel v následujících dvou sezonách. V lednu 2020 dojel s Harriem v sedle druhý v soutěži Světového poháru při CSI5*-W v Amsterdamu, na podzim vyhrál Grand Prix v Lieru, v únoru 2021 pak zvítězil v rozeskakování ve stopadesátce při CSI5* Wellington. 
 
Potom následovala série druhých míst. Stříbro bral v jedné z nejvíc ceněných Velkých cen Rolex Grand Prix Ženevy. V Londýně ve Světovém poháru obsadil Harrie s Monacem druhou příčku, stejně tak v Rolex Grand Prix s´Hertogenbosch 2022 a nakonec šňůra vyvrcholila ve finále Světového poháru v Lipsku, kde byli opět druzí. Na podzim 2021 byli navíc součástí družstva, které triumfovalo ve finále Poháru národů v Barceloně. 
 
 

Chytrý a milý společník

Další osobou, která provází Monaca v jeho sportovní kariéře je Dimme D´Haese. Ošetřovatelka a jezdkyně, jež s ním také startovala na několika závodech CSI, má pro něj jen slova chvály. „Je to chytrý kůň, neudělá stejnou chybu dvakrát. Navíc je neskutečně milý. Kdyby byl člověk, byl by ke každému přátelský a oblíbený,“ říká jezdkyně. 
 
„Harrieho skutečně respektuji za to, jak pracuje s každým koněm. Na každého pohlíží individuálně a dá mu přesně ten čas, který je třeba. Na nikoho netlačí dřív, než je opravdu připravený.“ Monaco už připravený je, v posledním roce ukázal, že dorostl v Harrieho jedničku. 
 
Zdroj: FEI, World Of Show Jumping
 
Foto: Richard Juilliart, Jon Stroud / FEI


Sledujete novinky o koních, jezdectví a dostizích na Jezdci.cz a pouštíte si pravidelně vysílání EquiTV.cz a EquiRadia.cz? Máme pro vás novinku - spouštíme Fancluby Jezdci.cz a EquiTV.cz EquiRadio.cz, jejichž prostřednictvím můžete podpořit další existenci našeho zpravodajství.

Zaplacením ročního nebo půlročního příspěvku umožníte, aby veškerý redakční obsah s výjimkou bonusů pro členy fanclubu zůstal nadále volně přístupný všem uživatelům a přímo se tak budete podílet i na propagaci všech koňských sportovních disciplín. Zároveň dostanete přednostní přístup k velké části našich materiálů, které si můžete přečíst v časovém předstihu, pravidelnou možnost získat různé slevy na zboží našich partnerů a účast v soutěžích o ceny.

Roční členství ve Fanclubu Jezdci.cz stojí 600 Kč, půlroční příspěvek je 300 Kč. Pokud chcete být členem obou fanklubů Jezdci.cz i EquiTV.cz, můžete využít zvýhodněnou variantu 1000 Kč (roční) a 500 Kč (půlroční). Další podrobnosti najdete na tomto odkazu.

Newsletter a komunity na síti

Kromě největšího českého serveru o koních Jezdci.czinternetové televize EquiTV a stále populárnějšího EquiRadia pro vás připravujeme i pravidelný newsletter Jezdecký zpravodaj, který jednou týdně shrnuje vše podstatné z koňského dění a každý pátek ho doručujeme přímo do vašeho e-mailu.

K odběru toho nejlepšího z našeho zpravodajství se můžete přihlásit ZDE!

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13C
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace