EquiTV ŽIVĚ: dostihy, chladnokrevníci, paravoltiž, working equitation
reklama 11A

Sukdolak: Statek je běh na dlouhou trať. Dvacet let a stále budujeme

 03.02.2021 11:30 | AUTOR: Pavlína Záhorová

ikonka

Už je to dvacet let, co Patrik Sukdolak a jeho žena Michaela koupili v Mladých Bříštích u Humpolce starý statek. Stal se jim nejen domovem, ale po celou dobu zde rovněž budují zázemí pro chov koní a jezdectví. Novinkou je trať s terénními překážkami.

reklama 12C

Koně a jezdectví jsou vášní celé rodiny reprezentanta všestrannosti, Patrika Sukdolaka. Každodenní chod stájí v Mladých Bříštích zajišťuje především jeho manželka Michaela společně s jedním zaměstnancem, sám Patrik se koním věnuje po práci. 
 
Prozraďte, prosím, nějaké informace o historii vašich stájí. Kdo tu byl před vámi?
 
Statek byl za dob komunismu zabaven a přibližně deset let před tím, než jsme objekt koupili, tu mělo JZD prasata. Pak tu dlouho nebylo nic, jen obytnou čas užívali nájemníci. Před dvaceti lety jsme tento starý rozpadlý statek koupili a od té doby ho od základu obnovujeme a budujeme. Původně jsme boxy svařovali, dnes už jsou nové hliníkové. Práce stále není u konce. Chtěli bychom postavit krytou jezdeckou halu, zatím nám ovšem, jak bych tak řekl, nejsou hvězdy nakloněny.
 
Jaké zde tedy máte nyní zázemí?
 
V současnosti tu je dvacet boxů a část koní máme také na pastevním ustájení s přístřeškem a vyhřívanými napáječkami, kde je kapacita také přibližně dvacet koní. Aktuálně je tu pětadvacet koní, někteří uvnitř, někteří venku. Dále tu máme pískovou a travnatou jízdárnu, drezurní obdélník a v roce 2020 jsme se pustili do terénní dráhy, kde je nyní na padesát, vesměs mobilních skoků.
 

ČTĚTE TAKÉ: Tomáš Jelínek: Dneska už si cestu ke sportu málokdo vyšlape od hnoje

 

Plánujete do budoucna u vás i nějaké závody?
 
Zatím tvrdím, že ne, ale jak se říká, nikdy neříkej nikdy. Uvidíme, jak se bude vše vyvíjet. Všechno je o lidech a o financích. Třeba z toho jednou bude nějaká dráha pro nižší kategorie. Zkrátka uvidíme, co bude.
 
Pronajímáte vaši nově otevřenou terénní dráhu k tréninkovým účelům?
 
Otevírali jsme ji na jaře v roce 2020 a při té příložitosti udělali vlastně takovou promo akci, na kterou přijel Míla Příhoda se svými koňmi včetně Ferreoluse. Trať pronájímáme jezdcům i k těmto účelům. Máme tu i tři vodní překážky, různé seskoky, snažíme se, aby tu byla široká škála překážek, ani ne tak náročných výškově, ale takových, aby si je mohli vyzkoušet i mladí koně. Samozřejmě máme i těžké skoky. Starší syn jezdí a získal na letošek kvalifikaci na mistrovství Evropy, já bych měl jezdit tři hvězdy, takže si stavíme i náročnější překážky, úzké profily a podobně.
 
Okolí Humpolce je nádherné, určitě tu máte i krásné vyjížďky do okolí. 
 
Ano, to máme. Terén je jednak kopcovatý a je tu hodně lesů, díky čemuž tu ovšem nejsou příliš dlouhé cvalovky.
 
Kolik lidí se kolem provozu vašich stájí pohybuje?
 
V podstatě hlavně manželka na plný úvazek a máme jednoho zaměstnance, který zde s námi bydlí. Je opravdu spolehlivý, a proto si ho snažíme hýčkat. Já se tomu věnuji po práci, protože jsem se neodvážil v této době a tady u nás na Vysočině odejít z práce.
 
Jaká pro vás byla sezona 2020?
 
Sezona 2020 byla pro nás navzdory covidu úspěšná. Zúročila se nám veškerá dosavadní práce. Jak už jsem zmínil, syn si splnil kvalifikace na mistrovství Evropy juniorů, byl druhý na mistrovství republiky, v Humpolci vyhrál Stříbrnou podkovu, já byl ve Zlaté podkově čtvrtý. Musím říct, že se to opravdu povedlo. 
 
Foto archiv Patrik Sukdolak


K odběru se přihlašte ZDE!

 

Nový Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i protřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz


reklama 13A
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE